Wydanie nr 8 z 2024 r. (2024-02-19)

Rozmowa tygodnia z dr. Kamilem Filipkiem, dyrektorem Centrum Sztucznej Inteligencji i Modelowania Komputerowego w Katedrze Socjologii, Gospodarki i Metod Badań Społecznych UMCS w Lublinie

SZTUCZNA INTELIGENCJA, TO BEZROBOCIE

SZTUCZNA INTELIGENCJA, TO BEZROBOCIE
– Unia Europejska opracowuje pierwsze przepisy regulujące stosowanie sztucznej inteligencji. Czy rzeczywiście już czas na to, bo pozostawienie jej i jej twórców bez kontroli może nieść zagrożenie? – Sztuczna inteligencja (SI) jest narzędziem wymyślonym przez człowieka i tak jak mamy dobrych i złych ludzi, tak możemy spotkać sztuczną inteligencję, która prowadzi do pożądanych, jak i niepożądanych skutków.

Przykładów źle działających modeli sztucznej inteligencji jest zresztą wiele. Od skrzywionego rasistowsko robota Tay, przez wadliwie działające algorytmy zamontowane w samochodach autonomicznych, po modele klasyfikacyjne błędnie identyfikujące terrorystów. Nawet słynny chatGPT w początkowym stadium działania nie był wolny od błędów i często zachowywał się nietaktownie, a niekiedy wręcza ksenofobicznie.

Rozmawiała Anna Rudy

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem