Wydanie nr 3 z 2024 r. (2024-01-16)

28 wyjątkowych kandydatek oraz kandydatów czeka na Państwa głosy

SENIOR ROKU 2023 – ROZPOCZYNAMY GŁOSOWANIE!

SENIOR ROKU 2023 – ROZPOCZYNAMY GŁOSOWANIE!
fot. pixabay.com
Na zgłoszenia seniorów, którzy swoją działalnością w sposób szczególny wyróżniają się w naszych małych społecznościach, czekaliśmy od grudnia. Dzięki tym, nadesłanym przez urzędy, instytucje kultury, stowarzyszenia, ale i osoby prywatne, powstała lista nietuzinkowych kandydatów.

Ich nazwiska są nam znane: to osoby, które na co dzień zachwycają nas swoim talentem i twórczością czy też aktywnością fizyczną, nie pozostają także obojętne na los potrzebujących, dbają o zbiorową pamięć historyczną oraz stanowią „motor napędowy” naszych małych Ojczyzn, organizując szereg wydarzeń edukacyjnych, kulturalnych, sportowych czy rozrywkowych. Ich energię, radość życia i kreatywność należy doceniać. Stąd właśnie plebiscyt Tygodnika Zamojskiego na Seniora Roku 2023.

Głosowanie czas zacząć

Głosy można oddawać od 16 stycznia do 6 lutego (włącznie). Jak głosować? Są dwa sposoby. Pierwszy to wysłanie zamieszczonego obok kuponu (musi być oryginalny, czyli wycięty z gazety). Kupony będziemy publikować w kilku najbliższych numerach TZ. Wypełniony kupon powinien zawierać imię i nazwisko seniorki bądź seniora oraz dane osobowe głosującego – imię, nazwisko oraz adres zamieszkania.

Kupony należy przesyłać na adres redakcji „Tygodnika Zamojskiego” (22-400 Zamość, ul. Grecka 6) lub dostarczać osobiście. Każdy z głosujących może przesłać dowolną ilość kuponów.

Druga droga, to głosowanie esemesowe. By oddać głos na swojego faworyta należy wysłać wiadomość o treści TZS.Sx na numer 7248, gdzie „x” jest numerem kandydatki lub kandydata, na przykład TZS.S7 (wielkość liter nie ma znaczenia; litery z numerem są przy każdym kandydacie). Koszt przesłania jednej wiadomości to 2,46 zł z VAT. Każdy głosujący może wysłać dowolną ilość esemesów. Kupony i esemesy będą sumowane.

Zwycięzców plebiscytu oraz osoby wyróżnione wybierzemy odrębnie dla każdego z powiatów: biłgorajskiego, hrubieszowskiego, krasnostawskiego, tomaszowskiego i zamojskiego. Wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystej gali zaplanowanej na 9 lutego. Z wynikami będzie można zapoznać się w naszym wydaniu z 13 lutego, a także na naszej stronie internetowej.

Patronat nad plebiscytem na Seniora Roku 2023 objął Starosta Zamojski Stanisław Grześko. Patronat medialny sprawują – TVP 3 Lublin i Polskie Radio Lublin.

S1. Emilia Feliksiak z Hrubieszowa – animatorka kultury, społecznik, wieloletnia dyrektorka Hrubieszowskiego Domu Kultury, przez 17 lat Komendant Hufca ZHP Hrubieszów. Inicjatorka wielu działań poświęconych dbałości o historię i dziedzictwo kulturowe Hrubieszowskiej Ziemi. Uhonorowana: Złotym Krzyżem za zasługi dla ZHP – 2005 r., odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” – 2005 r., odznaką honorową „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” – 2010 r., Srebrnym Krzyżem Zasługi – 2016 r.

 


S2. Alina Bednarz z Ciotuszy Nowej – członek Klubu Seniora z gm. Susiec. Przewodnicząca KGW w Ciotuszy Nowej przez 40 lat. Kierownik zespołu ,,Jutrzenka”. Pisze wiersze, scenariusze oraz teksty do piosenek układając przy tym melodie. Występuje w przedstawieniach grając główne role. Śpiewa w zespole seniorów. Udziela się przy organizacjach imprez. Jest osobą uśmiechniętą, pogodną, lubianą i szanowaną w środowisku. Mama dwóch córek, pięciu wnucząt i jednej prawnuczki.

 


S3. Alina Fus z Majdanu Górnego – przewodnicząca Klubu Seniora ,,Relax” z Majdanu Górnego, nagrodzona za działalność na rzecz lokalnej społeczności w konkursie ,,Aktywny Senior” przez Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego oraz dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie Małgorzaty Romanko. Zawsze uśmiechnięta, pełna zapału, uczynna i zorganizowana. Jest osobą pozytywnie nastawioną do życia i zawsze chętną do pomocy innym.

 


S4. Halina Szczerbińska z Radkowa-Kolonii – od 2018 r. przewodnicząca Gminnego Klubu Seniora w Telatynie i zarazem członkini KGW Nowosiółki. Inicjatorka wielu przedsięwzięć związanych z seniorami. Jej motto to ,,Damy radę !” Nie ma narzekania, kiedy tylko trzeba zmotywuje seniorów do działania. Zawsze można na nią liczyć, bo zawsze jest pomocna i otwarta na drugiego człowieka. Wyróżniona w konkursie ,,Aktywny Senior'' organizowanym przez ROPS w Lublinie.

 


S5. Teresa Romańczuk z Łykoszyna – członkini Gminnego Klubu Seniora w Telatynie. Przewodnicząca KGW Łykoszyn oraz członkini Zespołu Artystycznego „Fermata”. Doskonale łączy te trzy funkcje, gdyż bardzo często inicjuje spotkania integrujące seniorów i KGW Łykoszyn. Koło, które prowadzi organizowało wieloletnie spotkania dla seniorów w ramach programu „Danie wspólnych chwil” z Fundacji Biedronki. Pani Teresa to osoba niezwykle aktywna, zawsze pomocna i chętna do współpracy.

 


S6. Franciszka Golec ze Strzyżowca – to pasjonatka rękodzielnictwa z gminy Werbkowice. Jej pasje to szydełkowanie, tworzenie palm wielkanocnych, wicie wieńców dożynkowych, zdobienie jajek metodami tradycyjnymi. Wzorów uczyła się od swojej mamy i bazuje na nich tworząc fantastyczne dzieła. Za pisanki wykonane metodą tradycyjną zdobyła już wyróżnienia i nagrody w Wojewódzkim Konkursie na Palmę i Pisankę Wielkanocną. Jest członkiem Klubu Senior + „Nasza Jesień” i z pomocą innych uczestników co roku wije tradycyjny wieniec dożynkowy.

 


S7. Halina Lackowska z Werbkowic – to liderka Klubu Senior + ”Nasza Jesień” działającego na terenie gminy Werbkowice. Od powstania klubu aktywnie angażuje się w jego działania, a od roku 2023 jest jego przewodniczącą. To osoba o silnej osobowości, spokoju, empatii i wytrwałości. Spaja społeczność klubu dzięki cechom naturalnego lidera oraz autentycznemu zaangażowaniu. Zachęca klubowiczów do działań na rzecz gminy oraz akcjach charytatywnych.

 


S8. Jadwiga Fedorczuk z Werbkowic – to wysportowana seniorka z gminy Werbkowice. Mimo, że dopiero od siedmiu lat aktywnie spędza wolny czas, ma za sobą dużo osiągnięć i odznaczeń sportowych. Bierze udział w biegach na terenie województwa lubelskiego – jej największe osiągnięcia to pierwsze miejsce w Biegu Ultra Roztocze na 30 km w swojej kategorii wiekowej. Jej pasją jest również jazda na rolkach oraz morsowanie – od pięciu lat morsuje z Klubem Hrubieszowskie Morsy.

 


S9. Lucyna Baryła ze Śniatycz – od lat zajmuje się pracą na rzecz środowiska lokalnego. To osoba aktywna, zaangażowana w aktywizację i integrację mieszkańców. Z zawodu nauczyciel, z zamiłowania pasjonatka lokalnej historii. Aktywnie działa w Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Gminy Komarów-Osada „Razem”, gdzie pełni funkcję wiceprezesa. Jest też wiceprezesem jednostki OSP w Śniatyczach i członkinią KGW. Wolny czas poświęca na dokumentowanie historii miejscowości w monografii „Śniatycze, dzieje miejscowości i szkoły”. Opracowała publikację „Z kart historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Śniatyczach”. Za działalność na rzecz społeczności lokalnej otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi.

 


S10. Zdzisława Karwańska z Pienian – od 10 lat prowadzi stowarzyszenie pod nazwą „Czeremcha”. Od 25 lat aktywnie działa w Kole Gospodyń Wiejskich „Czeremcha“ w Pienianach. Założyła zespół śpiewaczy, w którym śpiewa i gra na bębnie. W 2016 r. założyła Klub Seniora w Pienianach. Uzyskała środki finansowe z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych i z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Pani Zdzisława promując ideę wolontariatu – utworzyła grupę wolontariuszy, która liczy 10 osób. Prowadzi też kronikę swojej wsi. Seniorzy z Pienian współpracują również z Domem Pomocy Społecznej w Krasnobrodzie.

 


S11. Zofia Rak z Łaszczowa – od wielu lat działa w gminie Łaszczów na rzecz seniorów. Należy do Stowarzyszenia Feniks w Łaszczowie, gdzie zainicjowała utworzenie grupy kulturalno-oświatowej pod nazwą „Senior plus minus“. Pani Zofia jest prezesem klubu i prężnie w nim działa. Chętnie niesie pomoc drugiemu człowiekowi czerpiąc z doświadczeń życiowych i pracy zawodowej. Seniorka Zofia była również współorganizatorką wieczorków poetyckich, gdzie zarówno młodsze jak i starsze pokolenie mogło posłuchać poezji lokalnych poetów.

 


S12. Krystyna Niedużak z Hopkiego – jest prezesem Stowarzyszenia Feniks w Łaszczowie, członkiem rady sołeckiej w miejscowości Hopkie oraz należy do rady kościelnej w Parafii Gródek. Pani Krystyna działając w Stowarzyszeniu Feniks organizuje coroczne wieczory poetyckie, podczas których lokalni poeci prezentują własne wiersze. Organizowała też zajęcia rękodzielnicze oraz spotkania z „ciekawymi” osobami, w tym z lekarzem, farmaceutą, fizjoterapeutą, zielarzem. Pani Krystyna jako prezes Stowarzyszenia Feniks przyczyniła się do wydania tomiku wierszy pt. „Rodzina-miasto-ojczyzna – zachowane w pamięci” oraz „Poezja wiecznie żywa – przyjaciele Stowrzyszenia „Feniks”.

 


S13. Krystyna Walczak z Krzaka – jest aktywną uczestniczką Dziennego Domu Senior+ w Krzaku, a także członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Kolonii Deszkowice. Jest osobą szczerą, otwartą i bardzo pomocną. Chętnie angażuje się w działania na rzecz społeczności gminnej. Niejednokrotnie brała udział w różnego rodzaju konkursach na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim, ciesząc się sukcesami. Potrafi zarażać swoją pozytywną energia i poczuciem humoru, zawsze służy dobrą radą.

 


S14. Tadeusz Kolasa z Lubyczy Królewskiej – absolwent Politechniki Kijowskiej, emerytowany nauczyciel Zespołu Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Lubyczy Królewskiej. Członek nieistniejącego już, nauczycielskiego zespołu wokalnego ,,Rapsodia”. Starosta Klubu Seniora w Lubyczy Królewskiej. Współprowadzi przeglądy kolęd i pieśni maryjnych, organizuje uroczystości okolicznościowe i zabawy taneczne, mobilizuje seniorów do działania. Występuje w zespole wokalnym Klubu Seniora ,,Kresowiacy”. Prowadzi stronę ,,Aktywni Seniorzy Lubycza Królewska”.

 

 

 

S15. Aniela Wryszcz z Księżpola – całe życie udziela się społecznie. Do Klubu Seniora „Jabłoń” należy od jego założenia. Pani Aniela to skarbnica wiedzy o gminie Księżpol, aktywnie bierze udział w warsztatach plastycznych. Jako najstarsza członkini Klubu Seniora „Jabłoń” inspiruje swoje koleżanki do tworzenia przepięknych kwiatów, czy innych dekoracji z krepiny.

 


S16. Izabela Telekało z Księżpola – jest aktywną członkinią Klubu Seniora „Jabłoń” oraz zespołu „Przystań”. Pełna temperamentu i poczucia humoru. Realizuje swoje pasje w śpiewaniu i działalności społecznej. Chętnie bierze udział w warsztatach organizowanych przez Klub.

 


S17. płk poż. w st. spocz. Mieczysław Skiba z Zamościa – ma 96 lat. Po ukończeniu w 1951 r. Centralnej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej pełnił służbę w Komendzie Głównej Straży Pożarnych, następnie w Szkole Oficerów Pożarnictwa, Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnych w Lublinie, Technicznej Szkole Wojsk Lotniczych w Zamościu. Był komendantem powiatowym, a następnie wojewódzkim Straży Pożarnych w Zamościu. Wielokrotnie odznaczany i wyróżniany, min. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Znakiem Związku OSP. Obecnie pan pułkownik bierze aktywny udział w życiu strażackiej formacji. Jest także słuchaczem Uniwersytetu III Wieku.

 

 

 

S18. Maria Kiszka z Chomęcisk Małych – filolog. Pełni funkcję przewodniczącej Klubu Seniora w Starym Zamościu. Jako jego przewodnicząca organizuje warsztaty, kursy, wycieczki, rajdy, konkursy. Członkowie Klubu Seniora pod przewodnictwem Marii Kiszki utworzyli Muzeum Ziemi Starozamojskiej, by ocalić od zapomnienia przeszłość gminy. Maria Kiszka jest jego kustoszem. Pod jej redakcją zostały wydane śpiewniki, min. Śpiewnik Starozamojski „Ocalić od zapomnienia” czy „Przyśpiewki Zamojszczyzny”. Jest współautorką „Alfabetu Starozamojskiego” – zarysu historii gminy Stary Zamość oraz kierownikiem Zespołu Wokalnego „Echo”, który działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Starym Zamościu. Ponadto m.in. w 2009 r. otrzymała statuetkę „Kobieta Aktywna”, a w 2013 r. została laureatką konkursu organizowanego w województwie lubelskim „Animator Seniora”.

 


S19. Lucyna Kozyra z Suśca – od lat prowadzi pensjonat w Suścu. Jedna z pierwszych, która rozpoczęła działalność w branży turystycznej – przez wiele lat utrzymuje wysoki poziom usług turystycznych. Jej potrawy tj. zupa parzybroda i golasy susieckie znajdują się na liście potraw regionalnych. Zupa zajęła I miejsce w konkursie „Dziedzictwo Regionalne Lubelszczyzny” na targach turystycznych LUBTOUR 2008. Dzięki jej kreatywności i zaangażowaniu w codzienną pracę nasz region odwiedza wielu turystów.

 


S20. Maria Skwarek z Jezierni – założycielka i kierowniczka Zespołu Śpiewaczego Jezioranki z Jezierni. Pod jej kierownictwem zespół zdobył uznanie na licznych konkursach lokalnych i regionalnych. Zajmował czołowe miejsca na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, który odbywa się w Kazimierzu Dolnym. Pani Maria od lat jest zaangażowania w podtrzymywanie kultury, budowanie wspólnoty lokalnej oraz przekazywanie tradycji naszych przodków młodemu pokoleniu.

 


S21. Anna Pitura z Tomaszowa Lubelskiego – to była prezes Tomaszowskiego Towarzystwa Regionalnego i kierownik biblioteki Pedagogicznej w Zamościu Filia Tomaszów Lub. Obecnie emerytka, członek Tomaszowskiego Towarzystwa Regionalnego oraz współautorka czasopisma Tomaszowska Teka Regionalna. Autorka wielu artykułów o historii Tomaszowa Lubelskiego i regionu, która nie tylko zgłębia historię, ale stara się również przekazać ją innym.

 


S22. Halina Caban z Zamościa – studiowała na UMCS – Wydział Prawa i Administracji. Jest prezesem Stowarzyszenia Zamojskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Od wielu lat pracuje społecznie na rzecz osób starszych 60+ prowadząc działalność w zakresie edukacji i aktywizacji seniorów. Priorytetem UTW jest troska o zdrowie seniorów, zapobieganie samotności, zagospodarowywanie czasu wolnego. Jest też członkiem Zamojskiej Rady Seniorów. Osoba bardzo zaangażowana w działalność społeczną dla dobra osób starszych.

 


S23. Alicja Maria Czusz z Cześnik-Kolonii – mieszkanka gminy Sitno, ze wsi Cześniki - Kolonia uczęszczająca do Dziennego Klubu Seniora+ w Stanisławce, w którym tańczy i śpiewa. Działa aktywnie w Kole Gospodyń Wiejskich Cześniki - Kolonia. Radna parafialna w kościele pw. św. Michała Archanioła w Cześnikach. Jej pasją jest malowanie obrazów.

 


S24. Lucyna Skrzecz z Zamłynia – od 2011 r. jest sołtysem wsi Zamłynie, księgową i skarbnikiem KGW w Zamłyniu, w którym się udziela. m.in. jako krawcowa, kierowca, pomysłodawca i wykonawca wieńców dożynkowych. Jest członkiem OSP w Zamłyniu, należy do zespołu śpiewaczego „Dominanta”. Ma niespożytą energię, dzięki której uczestniczy we wszystkich uroczystościach gminnych i kościelnych. Wykazuje się jako realizator różnych imprez. Zawsze chętna i gotowa do pomocy innym.

 

 

 

S25. Barbara Zwolak z Czartowczyka – od 60 lat działa społecznie, jest inicjatorem powstania i przewodniczącą KGW w Czartowczyku. Bierze udział w licznych konkursach, występach, kiermaszach charytatywnych, skupia się na podtrzymywaniu tradycji. Podejmuje działania na rzecz dzieci i młodzieży. Prowadzi zespół „Sąsiadeczki”, dla którego samodzielnie uszyła stroje ludowe i napisała teksty piosenek. W 2021 r. uzyskała tytuł „Aktywnego Seniora” z rąk Marszałka Województwa Lubelskiego.

 


S26. Edmund Czernij z Kazimierówki – za aktywny udział w życiu społecznym i kulturalnym gminy Tyszowce otrzymał tytuł Aktywnego Seniora Roku 2023. Od lat jest sołtysem wsi Kazimierówka oraz prezesem OSP w Kazimierówce. Inicjator powstania KGW w Kazimierówce. Udziela się charytatywnie w różnych przedsięwzięciach np. pikniki historyczne, kiermasze. Działa również na rzecz dzieci i młodzieży m.in. podczas wakacyjnych zajęć organizowanych przez KGW. Dba o bezpieczeństwo mieszkańców poświęcając swój wolny czas.

 


S27. Tadeusz Bodak z Wirkowic I – od zawsze związany z powiatem krasnostawskim. Obecnie pełni funkcję sekretarza w Rejonowym Związku Emerytów i Rencistów w Krasnymstawie. Aktywny członek Związku Emerytów i Rencistów w Izbicy. Organizator imprez integracyjno-kulturowych w gm. Izbica. Był 16 lat radnym i sołtysem, a 12 lat przewodniczącym Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Opieki Społecznej w Radzie Gminy.

 


S28. Kazimiera Pieńkosz z Kornelówki – mieszkanka gminy Sitno ze wsi Kornelówka. Obecnie już drugą kadencję pełni funkcję sołtysa wsi Kornelówka. Przewodnicząca koła Gospodyń Wiejskich w Kornelówce. Radna parafialna przy Kościele pw. Świętych Piotra i Pawła w Kornelówce. Uczestniczka Dziennego Domu Seniora + w Stanisławce. Bardzo dobrze tańczy, śpiewa i recytuje oraz piecze pyszne ciasta.

 

 

red.

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem