Wydanie nr 2 z 2024 r. (2024-01-08)

PODJEŚĆ SOBIE

PODJEŚĆ SOBIE
Każdy lubi sobie czasem dobrze podjeść, a apetyt rośnie zwłaszcza wtedy, gdy ziąb odbiera nam energię i brak nam sił. Dziś zapraszamy do przygotowania kilku smacznych, choć nie całkiem dietetycznych przysmaków. Niezawodne i po wielokroć sprawdzone przepisy pochodzą od pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Zawadzie pod Zamościem. Jego pracami kieruje Anna Zgnilec, która prowadzi także warsztaty kulinarne.

Roladki z kurczaka z pieczoną dynią i fetą

Składniki: 30 dkg dyni, 60 dkg filetu kurczaka, 10 dkg szynki parmeńskiej, 7 dkg sera feta, 3 łyżeczki curry, sól, pieprz, oliwa, 100 ml śmietanki kremowej 30 proc., opcjonalnie liść jarmużu, szpinaku lub natka pietruszki, brokuły, ziemniaki.
Wykonanie: Dynię obrać, pokroić w kostkę, doprawić solą i pieprzem, wymieszać z oliwą i curry. Piec 20 minut w temperaturze 180 st. Ostudzić. Kurczaka rozbić na cienkie filety, przyprawić solą i pieprzem, wysmarować oliwą z curry. Dynię i fetę położyć pośrodku wzdłuż każdego filetu, dodać listki jarmużu, szpinaku lub natkę pietruszki. Zawinąć roladkę, spiąć 2 wykałaczkami i zawinąć w szynkę (2-3 plasterki). Ułożyć w naczyniu żaroodpornym i polać łyżką oliwy. Wstawić do piekarnika nagrzanego do temp. 200 st. na 25 minut. W rondelku zagotować śmietankę z dodatkiem łyżeczki curry, wlać do naczynia i piec jeszcze 5 minut. Podawać np. z ziemniakami i brokułami. Przed podaniem wyjąć wykałaczki.

Babka ziemniaczana (kartoflana, rejbak, tarciuch, kugiel)

Składniki: 2 kg ziemniaków, 1-2 cebule, 2 jajka, 3 łyżki mąki, 20 dkg boczku lub kiełbasy, 2 łyżki smalcu, sól, pieprz, majeranek, tłuszcz i tarta bułka do formy.
Wykonanie: Babkę robi się z masy ziemniaczanej podobnej jak na placki ziemniaczane, tyle że wzbogaconej przyprawami i boczkiem lub kiełbasą. Ziemniaki i cebulę obieramy, ścieramy na tarce o małych oczkach. Kto lubi cebulę, może pokroić ją w plastry lub kostkę. Na patelni zarumienić boczek. Dodać do masy ziemniaczanej. Żaroodporne naczynie wysmarować tłuszczem, wysypać bułką tartą. Wyłożyć masę ziemniaczaną. Piec ok.1,5 godziny w 190-200 st., aż wierzch będzie miał chrupiąca skórkę. Podawać ciepłą, pokrojoną w kwadraty. Doskonale smakuje ze śmietaną, sosem mięsnym lub grzybowym, a także odsmażana.


Śledzie pod pierzynką, czyli szuba

Składniki: 50 dkg filetów śledziowych a'la matias (ok. 5-6 sztuk), 1 duża cebula, 50 dkg ziemniaków, 2-3 marchewki, 50 dkg buraków czerwonych, 3-4 jajka, 1 mniejszy słoik majonezu, sól, pieprz, natka pietruszki, szczypiorek.
Wykonanie: Śledzie moczymy ok. 1 godz., odsączamy, kroimy w kostkę lub paseczki. Wykładamy na dno szklanej salaterki. Cebulę kroimy w kostkę, wykładamy na śledzie. Ziemniaki, marchew i buraki, wcześniej ugotowane w skórce, obrać i zetrzeć na tarce – każde warzywo osobno. Wyłożyć na cebulę. Każda warstwę doprawiać solą i pieprzem, ale niewielką ilością. Każdą warstwę należy też lekko posmarować majonezem. W jajkach ugotowanych na twardo oddzielić białko od żółtka. Zetrzeć białko na tarce o grubych oczkach. Wyłożyć do salaterki, następnie zetrzeć żółtka na drobnej tarce i posypać wierzch sałatki. Udekorować szczypiorkiem, natką pietruszki lub według swojego pomysłu. Warstwy można dowolnie układać z tym że śledzie muszą być na spodzie, a żółtka na wierzchu.

Faworki budyniowe

Składniki: 2 i 1/3 szklanki mąki (1 szklanka = 250 ml), 20 dkg śmietany 18 proc. (ok. pół szklanki), 6 żółtek, 1 budyń waniliowy lub śmietankowy, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, olej do smażenia, cukier puder do posypania.
Wykonanie: Do miski wsypać mąkę, śmietanę, żółtka, proszek do pieczenia. Zagnieść ciasto na jednolitą gładką masę, zawinąć w folię spożywczą i wstawić do lodówki na 20 minut. Wyjąć z lodówki, podzielić na dwie części, każdą rozwałkować, pokroić na paski około 10 cm na 4 cm, każdy pasek przeciąć na środku, przewinąć. Smażyć na rozgrzanym oleju na złoty kolor. Po wyjęciu odsączyć na papierze, posypać cukrem pudrem.
(ar)

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem