Wydanie nr 50 z 2023 r. (2023-12-10)

CUKINIA, GRZYBKI I KLUSKI

CUKINIA, GRZYBKI I KLUSKI
Koło Gospodyń Wiejskich „Pod Olchą” w Olszance (gm. Turobin) powstało w 2019 r. Liczy 32 osoby i zaprasza kolejne chętne do „zwariowanej ekipy”!!! – bo tak mówią o sobie. Członkowie KGW uczestniczą w wielu konkursach, kiermaszach i odnoszą sukcesy kulinarne. We wrześniu reprezentowali powiat biłgorajski w wojewódzkim etapie „Bitwy Regionów”. Znaleźli się wśród dwudziestu najlepszych Kół na Lubelszczyźnie. Potrafią też brać sprawy w swoje ręce. Członkowie KGW postawili sobie za cel wybudowanie świetlicy wiejskiej. Marzenia stały się rzeczywistością i 11 listopada odbyło się uroczyste otwarcie świetlicy „Ostoja”.

Carpaccio z cukinii
Składniki: 2 małe cukinie, 1 ser fetta, małe opakowanie słonecznika, nać pietruszki do posypania. Sos: 4 łyżki oliwy z oliwek, łyżeczka cukru, 2 ząbki czosnku, łyżeczka soku z cytryny, łyżeczka musztardy francuskiej.
Przygotowanie: Cukinie pokroić dość cienko w plastry, rozłożyć na większym talerzu, posypać serem fetta, słonecznikiem i pokrojoną pietruszką. Po wierzchu lekko posolić, polać sosem i odstawić na dwie godziny do lodówki.

Mielone inaczej
Składniki: 50 dag mięsa z królika, 1 szklanka (300 ml) kaszy jaglanej, kilka ziemniaków, 5 jajek, płatki jaglane do obtaczania, sos żurawinowy.
Przygotowanie: Mięso z królika gotujemy w ulubionych ziołach na wolnym ogniu przez około 3 godz. Studzimy i mielimy. Gotujemy kaszę jaglaną. Ziemniaki gotujemy i mielimy (objętościowo powinno być tyle, ile jest ugotowanej kaszy jaglanej). Wszystko razem mieszamy dodając sól i pieprz do smaku oraz 5 jajek. Formujemy kulki, obtaczamy w płatkach jaglanych i robimy palcem dołek na środku. Smażymy na ulubionym tłuszczu. Podajemy polane sosem żurawinowym.

Grzybki
Składniki: 60 dag mąki pszennej, 30 dag margaryny, 1 cukier waniliowy, 6 żółtek, 15 dag cukru pudru, 1 płaska łyżka proszku do pieczenia, 1 białko, 1 pełna łyżka maku. Masa: 2,5 kostki masła; 5 jajek; 1,5 szklanki cukru (kryształ); 1 cukier waniliowy; 1 grubszy batonik chałwy; 2 łyżki orzechów włoskich mielonych; sok z 1,5 cytryny. Polewa: 4 łyżki mleka, 4 łyżki margaryny, 4 łyżki cukru kryształ, 2 łyżki płaskie kakaa 3 dag gorzkiej czekolady, podgrzewamy.
Przygotowanie: Robimy masę. 5 całych jajek, 1,5 szklanki cukru, cukier waniliowy, ubijamy na parze do gęstości. Dodajemy ostudzone jajka do utartego masła. Dodajemy chałwę, orzechy i sok z cytryny. Ucieramy. Można dodać odrobinę spirytusu. Wykonujemy ciasto. Żółtka, cukier puder, cukier waniliowy dobrze utrzeć. Mąkę z proszkiem i margaryna posiekać, dodać utarte żółtka z cukrem, zagnieść ciasto, schłodzić, podzielić na kawałki. Ciasto rozwałkować i wyciąć krążki. Kapelusze pieczemy w foremce do babeczek. Spody grzybka wycinamy szklanką i robimy w środku dziurkę na nóżkę, pieczemy w piekarniku w temp. 200 stopni przez 15 min. Z reszty ciasta formujemy wałeczki, kroimy na kawałki i tworzymy nóżki grzybka. Z jednej strony maczamy w białku i maku. Pieczemy w 200 st. przez 15 min. Do kapelusza grzybka nakładamy masę, sklejamy z nóżką, a górę kapelusza polewamy polewą czekoladową.

Szare kluski
Składniki: 1 kg ziemniaków, szklanka mąki pszennej, 2 jajka, sól, pieprz.
Przygotowanie: Ziemniaki ścieramy na tarce, odsączamy wodę na sitku. Dodajemy jajka, mąkę, do smaku sól i pieprz. Mieszamy do jednolitej dość gęstej masy. Jeśli masa jest jeszcze za rzadka dodajemy mąki. Gotową masę ziemniaczaną kładziemy łyżką na gotującą się wodę. Gotujemy około 5-10 minut, do wypłynięcia klusek na wierzch. Podajemy ze skwarkami lub przypieczonym na patelni boczkiem.
Przygotowała mp

 

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem