Wydanie nr 48 z 2023 r. (2023-11-27)

ANDRZEJKOWE (I NIE TYLKO) PRZEKĄSKI

ANDRZEJKOWE (I NIE TYLKO) PRZEKĄSKI
Fot. Ewa gotuje
Przed nami andrzejki, a to oznacza, że czekają nas domówki i spotkania w gronie znajomych. Najlepiej na takiej imprezie sprawdza się samoobsługa. Goście mogą częstować się przekąskami, które wyłożone są w formie szwedzkiego stołu. Pomysłami na takie przekąski dzieli się z nami Ewa Wachowicz, znana z programu telewizyjnego „Ewa gotuje”. To także ikona urody, najpiękniejsza Polka, która w 1992 r. została III wicemiss w konkursie Miss Świata. Skarbnicę przepisów pani Ewy można znaleźć na stronie www.ewawachowicz.pl.

Śliwki w boczku
Składniki: 10 cienkich plastrów wędzonego boczku, 10 suszonych śliwek, 5 rozłupanych orzechów włoskich, wykałaczki.

Wykonanie: Śliwki przekroić na pół, ułożyć na plastrze boczku. Pomiędzy połówki śliwek włożyć kawałek orzecha. Zwijać w rulon. Przekłuć na środku wykałaczką, by całość się nie rozpadła. Ruloniki włożyć do naczynia żaroodpornego i piec w temperaturze 200 st. C, do czasu aż boczek się zarumieni.


Paszteciki z kapustą i śliwką
Składniki: 1 opakowanie ciasta francuskiego, 1 jajko do posmarowania, czarnuszka do dekoracji, 250 g kapusty kiszonej, kilka grzybów suszonych, kilka śliwek suszonych, 1 cebula, 1 łyżka masła, 1 liść laurowy, 3 ziarenka ziela angielskiego, ½ łyżeczki kminku, pieprz.

Wykonanie: Kapustę ugotować z liściem laurowym, zielem angielskim i kminkiem. Masło rozgrzać na patelni. Wrzucić i usmażyć posiekaną cebulę. Dodać do kapusty. Dorzucić odcedzone i pokrojone grzyby (wcześniej namoczone) oraz pokrojone śliwki. Doprawić pieprzem. Wymieszać. Ciasto pokroić na kwadraty. Na każdy nałożyć farsz i skleić ze sobą dwa przeciwległe rogi. Ułożyć na blasze, posmarować roztrzepanym jajkiem. Posypać czarnuszką. Piec 20 minut w temp. 200 st. C. Podawać na ciepło lub na zimno

Krokiety z łososiem wędzonym
Składniki: 500 g purée z ziemniaków, 100 g łososia wędzonego w plastrach, 1 cebula, 1 łyżka masła klarowanego, 1 ząbek czosnku, pęczek koperku, 1 jajko, 2 łyżki bułki tartej, sól, pieprz, płatki migdałowe do panierowania.

Wykonanie: Ziemniaki obrać i ugotować w osolonej wodzie. Następnie wystudzić i ugnieść lub przecisnąć przez praskę. Cebulę drobno posiekać i usmażyć na maśle na złoty kolor. Dodać do purée wraz z czosnkiem przeciśniętym przez praskę. Przyprawić pieprzem. Wymieszać z drobno posiekanym łososiem, koperkiem i bułką tartą. Wybić jajko. Dobrze wymieszać i uformować krokiety (ręce warto zwilżyć wodą). Obtoczyć w zmielonych płatkach migdałowych. Ułożyć na blasze, piec 15 minut w temp. 180 st. C. Podawać z barszczem czerwonym.


Ziemniaki zapiekane z rozmarynem, oscypkiem i szynką
Składniki: 8 ziemniaków, oliwa, sól, oscypek wędzony (lub ser wędzony), kawałek szynki, gałązka rozmarynu.
Wykonanie: Ziemniaki wyszorować, naciąć w równych odstępach (można wyciąć kliny). Ułożyć na blasze, skropić oliwą, oprószyć solą. Wstawić na ½ godz. do piekarnika rozgrzanego do 200 st. C. W nacięcia włożyć na przemian pokrojony w plastry oscypek i plasterki szynki. Dołożyć igiełki rozmarynu. Zapiekać jeszcze przez 15 minut w temp. 180 st. C.

Paluchy drożdżowe
Składniki: 350 g mąki, 15 g świeżych drożdży, 200 ml ciepłej wody, 1 łyżeczka cukru,1 łyżeczka soli, 1 łyżka oleju, czarnuszka i sezam do posypania.

Wykonanie: Mąkę wsypać do miski, zrobić dołeczek, wkruszyć drożdże. Posłodzić i wlać odrobinę ciepłej wody. Przykryć i odstawić na 10-15 minut. Posolić i wlać olej. Dolać resztę wody i wyrobić ciasto. Ponownie przykryć i zostawić do wyrośnięcia na godzinę. Ciasto przełożyć na stolnicę obficie posypaną mąką. Zagnieść. Podzielić na 10 części. Zrobić wałeczki, skręcić, ułożyć na blasze, posypać czarnuszką i sezamem. Piec przez 12-15 minut w temp. 200 st. C. Do chrupania, albo do barszczu.

Minizapiekanki warzywne
Składniki: 4 ugotowane ziemniaki, 1 por, ½ brokułu, 1 łyżka oliwy, 5 jajek, ½ szkl. Śmietany 30-36 proc., gałka muszkatołowa, 1 łyżeczka oregano, sól, pieprz, garść tartego oscypka, koperek, szczypiorek.

Wykonanie: Na patelni podsmażyć na oleju posiekanego pora. Jajka wybić do miski. Wlać śmietanę. Przyprawić gałką muszkatołową, oregano, solą i pieprzem. Roztrzepać. Dodać starty ser. Wymieszać. Wrzucić ziemniaki pokrojone w kostkę i zblanszowane różyczki brokułu (wystarczy obgotować je we wrzątku przez 2 minuty, przełożyć do wody z lodem, a następnie odcedzić). Dodać pora oraz posiekany koperek i szczypiorek. Wszystko wymieszać i przełożyć do maleńkich salaterek. Na wierzch zetrzeć trochę oscypka. Piec przez 20 minut w temp. 180 st. C.

Ciasteczka owsiane z bakaliami
Składniki: 100 g masła, 150 g płatków owsianych, ½ łyżeczki sody, garść orzechów włoskich, garść śliwek suszonych, garść moreli suszonych, 1 jajko, 1 łyżka cukru waniliowego, 4 łyżki miodu, 150 g mąki.

Wykonanie: Masło roztopić w garnku. Do miski wsypać płatki owsiane, mąkę, sodę, posiekane orzechy włoskie, pokrojone śliwki i morele. Dodać roztrzepane jajko, cukier waniliowy i wymieszać. Wlać roztopione masło oraz miód. Wymieszać. Dłonie zwilżyć wodą. Z masy uformować kulki, rozgnieść i ułożyć na blasze. Piec na złoty kolor w temp. 180 st. C (ok. 25 minut).
her

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem