Wydanie nr 46 z 2023 r. (2023-11-13)

PIEROGI ŚWIATA

PIEROGI ŚWIATA
Fot. pixabay.com
Pierogi jada się nie tylko u nas, czy w krajach po naszej wschodniej granicy. Niemal każdy kraj ma własne pierogi. Zapraszamy do kulinarnej podróży śladami ulubionego dania Polaków.

Tortellini ze szpinakiem z sosem serowym

Te maleńkie, włoskie pierożki przypominają nieco nasze polskie uszka. Robi się jej jednak z innego ciasta: makaronowego. A rodzajów nadzienia nie sposób zliczyć. Podawać je można z masłem i startym parmezanem, ale również w rosole, różnych sosach, a nawet sałatkach.

Składniki na ciasto: 300 g mąki pszennej, 200 ml ciepłej wody, 1 żółtko, 50 g masła, sól. Na nadzienie: 300 g świeżego szpinaku, 4 łyżki oliwy z oliwek, 2 ząbki czosnku, 200 g serka ricotta, sól, pieprz. Na sos: 150 ml śmietanki 30 proc., 100 ml białego wina (opcjonalnie), 2 łyżki masła, 100 g startego parmezanu, szczypta gałki muszkatołowej, sol, pieprz.

Wykonanie: mieszamy mąkę z solą i żółtkiem, dodajemy partiami wodę, wyrabiając. Na koniec dodajemy roztopione masło, wyrabiamy. Zawijamy w folię spożywczą i wstawiamy na pół godziny do lodówki. Na rozgrzaną oliwę wrzucamy posiekany czosnek, krótko przesmażamy i dodajemy rozdrobniony szpinak. Przyprawiamy i dusimy 5 minut. Zdejmujemy z ognia, lekko studzimy, mieszamy z serkiem, doprawiamy. Ciasto wałkujemy na grubość 2-3 mm, wykrawamy małe kwadraciki (ok. 4 na 4 cm), nakładamy na nie farsz. Składamy w trójkąciki, sklejamy brzegi, następnie łączymy dwa rogi trójkącika tak, by powstały okrągłe pierożki z dziurką w środku. Trzeci róg można „złożyć” do dołu. Gotujemy w osolonym wrzątku jak zwykłe pierogi.
Sos: na patelni mieszamy śmietankę z winem (wino można pominąć), redukujemy, podgrzewając i mieszając. Doprawiamy, wsypujemy starty parmezan i mieszamy, aż się rozpuści.

Maultaschen
To pierogi niemieckie. Nadziewa się je mielonym mięsem i wędzonką. Świetnie smakują np. z sosem grzybowym czy serowym.

Składniki na ciasto: 500 g mąki pszennej, 2 jajka, 120 ml ciepłej wody, sól. Na nadzienie: 400 g mięsa mielonego, 250 g wędzonego boczku, 1 cebula, 450 g szpinaku, sól, olej.
Wykonanie: podsmażamy na patelni mięso, doprawiamy. Boczek kroimy w kostkę i smażymy na osobnej patelni, gdy zmięknie, dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę i smażymy dalej, aż cebula będzie złocista. Osobno podsmażamy na oleju przez kilkanaście minut posiekany szpinak z rozgniecionym czosnkiem, doprawiamy solą i pieprzem. Gdy nieco wystygnie, mieszamy z mięsem i boczkiem, doprawiamy. Robimy ciasto: mąkę mieszamy z solą, dodajemy jajka, zagniatamy, dolewając po trochu wody. Gotowe ciasto wałkujemy cienko i kroimy na kwadraty o boku 10 cm. Na każdy nakładamy łyżeczkę farszu, składamy na pół (w prostokąt), zlepiamy brzegi (np. widelcem). Gotujemy w osolonym wrzątku, aż wypłyną.


Empanados z mielonym mięsem
W Ameryce Południowej lubią pierożki smażone lub pieczone, z różnymi farszami z mięsa, warzyw i sera. Można je robić z ciasta francuskiego, drożdżowego albo zwykłego pierogowego. Tylko w Argentynie robi się ich kilkanaście rodzajów.

Składniki na ciasto: 500 g mąki pszennej,180 ml ciepłego mleka, 70 g masła, 1 żółtko, sól. Na farsz: 400 g mielonego mięsa (wieprzowego, wołowego lub drobiowego), 1 czerwona cebula, 1 świeża papryka czerwona, 2 ząbki czosnku, 50 g masła, 1 łyżeczka wędzonej papryki, po pół łyżeczki mielonych: chilli, kolendry i kuminu, 1 łyżka oregano, sól, pieprz do smaku.

Wykonanie: mąkę przesiewamy do miski, dodajemy mleko, żółtko, roztopione masło, zagniatamy. Owijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki. W tym czasie robimy farsz: cebulę kroimy w kostkę, czosnek przeciskamy przez praskę, paprykę ścieramy na tarce na grubszych oczkach, szklimy je na maśle na patelni (czosnek dodajemy nieco później, bo jeśli zbrązowieje, stanie się gorzki). Mięso przyprawiamy, dodajemy na patelnię. Smażymy na większym ogniu ok. 10 minut, cały czas mieszając. Przyprawiamy solą i pieprzem. Studzimy. Ciasto rozwałkowujemy (na 2-3 mm), wycinamy kółka o średnicy 8-10 cm. Do każdego kółeczka wkładamy łyżeczkę farszu, składamy i zlepiamy brzegi (można zrobić ozdobny brzeg np. widelcem). Pierożki można usmażyć w rozgrzanym, głębokim tłuszczu (kilka minut, aż lekko zbrązowieją) lub upiec (wówczas warto je posmarować roztrzepanym jajkiem): w temp. 180 st. C przez ok. 25 minut. Pierożki można jeść ze śmietaną, sosem pomidorowym lub salsą.


Samosas z ziemniakami
To pierożki indyjskie: pikantne, smażone, w postaci piramidek z różnym nadzieniem: od mięsnych (np. z jagnięciną) po wegetariańskie. Podaje się je z różnymi sosami lub chutneyami.

Składniki na farsz: 0,5 kg ziemniaków, 1 cebula, 2 ząbki czosnku, po 1 łyżeczce mielonych: kuminu, czarnej gorczycy, anyżu, słodkiej papryki, kolendry, 3 łyżki oleju, sól, woda. Na ciasto (można też kupić gotowe ciasto filo): 240 g mąki pszennej, 1 łyżeczka soli, 60 g oleju rzepakowego, 7 łyżek zimnej wody.

Wykonanie: mąkę i sól wsypujemy do miski, dodajemy olej, mieszamy i wyrabiamy, dodając po łyżce wody. Gdy ciasto jest już jednolite i nie klei się do rąk, zawijamy w folię spożywczą i wstawiamy na pół godziny do lodówki. Farsz: na dużej patelni rozgrzewamy olej, podsmażamy na nim gorczycę. Dodajemy kminek, paprykę i anyż, podsmażamy, następnie dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę i posiekany czosnek. Przesmażamy, dodajemy obrane i pokrojone w drobną kostkę ziemniaki. Smażymy chwilę, następnie dodajemy wody i dusimy, aż ziemniaki zmiękną. Przyprawiamy. Studzimy. Ciasto rozwałkowujemy na cienkie, okrągłe packi, które dzielimy na pół. Każdą połówkę sklejamy prostymi brzegami do siebie, napełniamy farszem i zaklejamy górę (mają powstać trójkąciki). Smażymy na głębokim tłuszczu, aż pierożki nabiorą złocistego koloru.

Przygotowała mm

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem