Wydanie nr 38 z 2023 r. (2023-09-18)

A NA DESER...

A NA DESER...
Wrzesień to trudny miesiąc. Zarówno dla uczniów, którzy ponownie, po wakacyjnej labie zasiadają w szkolnych ławach – jak i dla ich rodziców. A gdyby tak nieco osłodzić trudy szkolnej adaptacji? Dziś proponujemy kilka słodkich propozycji, w których – poza kaloriami – przemycone są też bardzo wartościowe składniki i witaminy. Źródłem przepisów jest blog „Kulinarni, czyli uczniowie Zetki pichcą” prowadzony przez uczniów i nauczycielki z Zespołu Szkół nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie. Potrawy publikowane na blogu są przygotowywane i fotografowane podczas zajęć praktycznych oraz realizowanych projektów. Blog pełen pomysłowych i różnorodnych receptur można znaleźć pod adresem: kulinarnizsp1kras.blogspot.com. Działania uczniów można śledzić również na Facebooku: www.facebook.com/kulinarnizspnr1kras. Polecamy!

Gofry kakaowo-bananowe
Składniki: 2 jajka, 1 przejrzały banan, 1/2 szklanki mleka, 1/3 szklanki oleju rzepakowego, 1 szklanka mąki, 1 łyżka kakao, 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia.
Wykonanie: żółtka wymieszać z rozgniecionym bananem i resztą składników. Banana rozgnieść widelcem i połączyć z masą. Białka ubić i delikatnie wymieszać, smażyć kilka minut.
Kostka z płatków owsianych
Składniki: 220 g masła, 1/2 szklanki brązowego cukru, 3 szklanki płatków owsianych, szczypta cynamonu, szczypta soli, 1 czekolada mleczna, 170 g masła orzechowego.
Wykonanie: formę o wymiarach 20 na 20 cm wyścielić papierem do pieczenia. Płatki owsiane połączyć z cynamonem i solą. W rondelku połączyć masło i cukier, postawić na małym ogniu, po chwili dodać płatki owsiane i gotować na małym ogniu około 10 minut. Rozpuścić masło orzechowe w mikrofalówce, dodać pokrojoną czekoladę. Masę owsianą podzielić na pół. Wylać pierwszą część na blachę, nałożyć masło orzechowe i drugą część masy. Schłodzić w lodówce przez przynajmniej 5 godzin.
Budyń marchewkowo-bananowy
Składniki: 2 i 1/3 szklanki mleka, 1 duża marchewka, szczypta cynamonu, 2 łyżki soku wyciśniętego z pomarańczy, 2 łyżeczki ksylitolu, laska wanilii, 3 łyżki skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej.
Wykonanie: dwie szklanki mleka wlać do garnka z grubym dnem, dodać drobno pokrojoną lub startą marchewkę, cynamon, rozciętą laskę wanilię i ksylitol. Zagotować wszystko razem, pozostawić na minimalnym ogniu do czasu, gdy marchewka będzie miękka. Ostudzić, wyjąć laskę wanilii, dodać sok z pomarańczy i zblendować na gładko. Resztę zimnego mleka przelać do kubka, dodać skrobię i dokładnie wymieszać. Wlać do zmiksowanej części i wszystko zagotować, energicznie mieszając, aż budyń zgęstnieje. Znakomicie smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno.
Jabłka pieczone ze śliwkami
Składniki: 4 jabłka, 4 śliwki w czekoladzie (ilość zależy od wielkości jabłek), cynamon.
Wykonanie: jabłka umyć, odciąć górną część i dokładnie wydrążyć gniazda nasienne. Do środka włożyć śliwki w czekoladzie (ilość zależy od wielkości jabłek, może zmieścić się więcej niż jedna), posypać cynamonem. Piec w temperaturze 180 st. C około 35-40 minut.
Deser jogurtowy z malinami
Składniki: 3 łyżeczki żelatyny, 100 ml mleka, 400 g jogurtu naturalnego, 250 g malin.
Wykonanie: ksylitol wymieszać z jogurtem i schłodzić. Do rondelka wlać mleko, dodać do niego żelatynę i podgrzewać na małym ogniu ciągle mieszając, aż żelatyna się rozpuści. Uważać by nie zagotować żelatyny. Gdy żelatyna się rozpuści, dodać porcjami zimny jogurt i wymieszać. Następnie dodać maliny, delikatnie wymieszać i przełożyć do pojemników. Wstawić na około 2 godziny do lodówki. Podawać wyjęte z pojemniczków i udekorowane malinami.
Kruche babeczki z kremem czekoladowym
Składniki na ciasto: 500 g mąki pszennej lub krupczatki, 250 g zimnego masła, 100 g cukru pudru, 1 łyżka zimnej wody, 4 żółtka, 1 łyżka śmietany 18 proc., szczypta soli. Na krem: 250 ml śmietanki kremówki 30 proc., 180 g czekolady mlecznej, 250 g mascarpone. Do dekoracji: kilka tabliczek czekolady, owoce, listki mięty.
Wykonanie: mąkę przesiać, dodać cukier puder, zimne masło, łyżkę wody i śmietany oraz 4 żółtka. Składniki posiekać razem za pomocą noża i zagnieść gładkie ciasto. Następnie schłodzić je minimum 30 minut w lodówce. Foremki do babeczek smarować leciutko masłem lub olejem. Ciasto rozwałkować i przekładać do foremek. Następnie nakłuwać je widelcem. Piec przez około 15-20 minut w temperaturze 180 st. C, aż będą rumiane. Do garnka wlać śmietankę kremówkę. Podgrzewać na małym ogniu, doprowadzić do wrzenia i od razu zdjąć z palnika. Wrzucić lekko posiekaną czekoladę mleczną. Całość dokładnie mieszać łyżką do powstania jednolitej konsystencji. Gdy masa nieco się przestudzi, wierzch zawinąć folią spożywczą i włożyć lodówki na minimum 5 godzin. Następnie wyjąć garnek i łyżką mieszać lekko masę (powinna być gęsta). Dodać zimne mascarpone i całość miksować przez kilkanaście sekund do powstania gęstego, kremowego kremu. Przełożyć go do rękawa cukierniczego z ozdobną końcówką. Po przestygnięciu babeczek wyciągnąć je delikatnie z foremek. Nakładać na nie krem czekoladowy i dowolnie dekorować.
opr. jn

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem