Wydanie nr 37 z 2023 r. (2023-09-11)

CZERWONY, ŻÓŁTY, ZIELONY, CZYLI „PAPRYCZENIE”

CZERWONY, ŻÓŁTY, ZIELONY, CZYLI „PAPRYCZENIE”
Fot. pixabay.com
Panie z KGW z Łabuniek Pierwszych pod przewodnictwem Elżbiety Garbacz chętnie organizują imprezy kulinarne, a w rondelku potrafią zamknąć całą gamę smaków. Kulinarne laury zdobywają też ich wypieki oraz dania, w tym przetwory, z pomidorów i papryki. Ich miejscowość bowiem, to zagłębie pomidorowo-paprykowe. Naszym Czytelnikom panie proponują wypróbowane przepisy z papryką w roli głównej.

Placuszki paprykowe z kurczakiem
Składniki: Duża podwójna pierś z kurczaka, 2 papryki czerwone, 1 jajko, 1 łyżka mąki ziemniaczanej, 1 łyżka mąki pszennej, 2 łyżki bułki tartej, 1 łyżeczka słodkiej papryki mielonej, 1 łyżeczka oregano, szczypta pieprzu cayenn, sól, olej do smażenia.

Wykonanie: Kurczaka i paprykę kroimy w drobną kostkę, przekładamy do miski i dodajemy mąkę, bułkę tartą, przyprawy i dokładnie mieszamy. Z masy formujemy w dłoniach nieduże kule, które spłaszczamy. Placuszki przekładamy na dobrze rozgrzany olej i smażymy na złoty kolor. Układamy placki na ręczniku papierowym, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Podajemy z sosem czosnkowym lub dowolna surówką.


Papryka faszerowana
Składniki: 4 papryki, 100 g ryżu brązowego, 500 g mięsa mielonego (wieprzowego lub z indyka), 1 cebula, 1 puszka pomidorów, 150 g sera Mozarella, 300 g pieczarek, sól, pieprz, papryka ostra w proszku, czosnek granulowany.

Wykonanie: Ryż gotujemy w osolonej wodzie zgodnie z opisem na opakowaniu. Cebulę i pieczarki kroimy w kostkę i podsmażamy na oleju na złoty kolor. Następnie dodajemy mięso i smażymy całość. Pod koniec dodajemy pomidory z puszki. Całość doprawiamy i dusimy pod przykryciem około 5 minut. Z papryki usuwamy gniazda nasienne. Gotowy farsz mięsny łączymy z ugotowanym ryżem. Nadzienie wkładamy do papryk, na wierzch uzupełniamy serem. Całość zapiekamy w piekarniku przez 30 minut w temperaturze 180 st. C.


Pasta z papryki
Składniki: 1 kg papryki, 2 szkl. cukru, 1 szkl. octu, 1/2 główki czosnku, 4 papryczki chili, 1 torebka żelfixu 2 w 1, sól do smaku.

Wykonanie: Paprykę podgotować z czosnkiem, zblendować, dodać cukier, ocet, sól do smaku i jeszcze chwilę gotować. Dodać żelfix, a następnie składać do słoików i odwrócić do góry dnem.

 

Papryka na zimę
Składniki: 1,5 kg papryki, 5 szkl. wody, 1 szkl. octu 10-proc., 1 szkl. cukru, 1 płaska łyżka soli, kilka liści laurowych, gorczyca, ziele angielskie, pieprz w ziarnach, kilka łyżek oleju.

Wykonanie: Z papryk usunąć gniazda nasienne oraz białe włókna. Pokroić ją i sparzyć wrzątkiem. Przygotować zalewę. Wodę, ocet, cukier i sól zagotować. Paprykę ciasno ułożyć w słoikach i zalać gorącą zalewą. Do każdego słoika dołożyć pieprz, ziele angielskie, liść laurowy i gorczycę. Na koniec wlać łyżkę oleju i pozamykać słoiki. Pasteryzować 10-15 minut w gorącej wodzie.


Paprykowe leczo
Składniki: 2 czerwone papryki, 2 żółte papryki, 1 zielona papryka, 2 duże cebule, pomidory w puszce, 1/2 kg pieczarek, 1/2 kg suchej kiełbasy, koncentrat pomidorowy, sól, pieprz, ostra i słodka papryka w proszku, oliwa.

Wykonanie: Cebulę obrać, umyć i pokroić w kostkę. Z papryki usunąć gniazda nasienne i pokroić w paski. Kiełbasę pokroić w plasterki. Pieczarki oczyścić i też pokroić w plasterki. Pomidory sparzyć, obrać ze skórki i pokroić w grubą kostkę. Do garnka wlać oliwę, rozgrzać i wrzucić cebulę. Gdy się zeszkli przełożyć do miseczki a na patelni podsmażyć kiełbasę, następnie paprykę i pieczarki. Wszystkie podsmażone składniki przełożyć do garnka, dodać pomidory, łyżkę koncentratu, zalać wodą i gotować. Przyprawić do smaku.
her

 

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem