Wydanie nr 36 z 2023 r. (2023-09-04)

NA WEKI WEKÓW…

NA WEKI WEKÓW…
Przełom sierpnia i września to najlepszy czas na to, by zamknąć w słoiki smaki warzyw i owoców z ogrodów i sadów. Takie zapasy na zimę są nie tylko zdrowe i smaczne, ale także ekologiczne i ekonomiczne. Czytelnikom TZ przepisy na swoje ulubione weki zdradza Elżbieta Ślązak z Horodła, pasjonatka gotowania, autorka facebookowego bloga „Małe co nieco u Rudej w kuchni”. W swojej kuchni łączy tradycję z nowoczesnością, a jej przepisy drukowane są regularnie w różnych wydawnictwach.

Marynowana cukinia z kurkumą

Składniki: 3 kg cukinii (najlepiej żółta i zielona, nieprzerośnięta), pęczek kopru, główka czosnku, liście laurowe, ziele angielskie, pieprz w ziarnach. Na zalewę: 6 szkl. wody, 2,5 szkl. octu, 1,5 szkl. cukru, 2 łyżki soli, 1 łyżka kurkumy.

Przygotowanie: Cukinię pokroić w plastry o grubości ok. 3 mm. Ułożyć w słoikach, dodać po gałązce kopru, ząbek czosnku, po 2 listki laurowe, 4 ziarenka pieprzu i ziela angielskiego. Składniki na zalewę zagotować. Ciepłą zalewą zalewać cukinię. Pasteryzować 10 minut, potem odwrócić do góry dnem, przykryć ściereczką i odstawić do wystudzenia.

 

Ogórki z ananasem

Składniki: 4 kg ogórków, 5 cebul, puszka ananasa, 1 szkl. cukru, 1 szkl. octu, 3 łyżki soli, pęczek kopru.

Przygotowanie: Ocet, cukier, sól i sok z ananasa zagotować i ostudzić. Ogórki przekroić wzdłuż na pół, cebulę pokroić w talarki, ananasa odsączonego z soku w kostkę; wszystko przełożyć do miski. Zalać zalewą i odstawić na 3-4 godziny. Po tym czasie ogórki z cebulą i ananasem ułożyć ciasno w słoikach, dodać koper, zalać powstałym sokiem i pasteryzować 10 minut. Słoiki odwrócić do góry dnem, przykryć ściereczką i odstawić do wystudzenia.

 

Dżem dyniowo-cytrusowy

Składniki: 1 kg dyni, 4 jabłka, 1 pomarańcza, 1 cytryna, 1 kg cukru, 1 op. cukru waniliowego, żelfix, 2 łyżki masła.

Przygotowanie: Dynię i jabłka obrać ze skórki. Dynię zetrzeć na tarce o grubych oczkach, jabłka pokroić w dużą kostkę. Całość przełożyć do garnka i dodać masło. Smażyć na małym ogniu ok. godziny, co jakiś czas mieszając, aby się nie przypaliło. Po tym czasie dodać cukier i cukier waniliowy. Z pomarańczy i cytryny zetrzeć skórkę i wycisnąć sok, dodać do reszty. Całość gotować jeszcze pół godziny i dodać żelfix. Gotować kolejne 5 minut i na gorąco przekładać do słoików. Zakręcić i odwrócić słoiki do góry dnem. Przykryć ściereczką i zostawić aż do ostygnięcia.

 

Domowy sos do pizzy

Składniki: 2 kg pomidorów, 1 cebula, główka czosnku, pęczek bazylii, 2 łyżki oregano, sól, pieprz, cukier.

Przygotowanie: Umyte pomidory pokroić na mniejsze kawałki, przełożyć do garnka, dodać czosnek oraz pokrojoną na ćwiartki cebulę. Gotować ok. 6 godzin na małym ogniu, aż sos będzie gęsty. Dodać bazylię, oregano, doprawić do smaku solą, pieprzem i cukrem. Gotować jeszcze pół godziny. Zmiksować blenderem i na gorąco przełożyć do słoiczków. Odstawić do wystudzenia.

 

Ogórki do zupy

Składniki: 1 kg ogórków, pęczek koperku, pęczek natki pietruszki, pęczek natki selera, pół litry wody, 1 łyżka soli, główka czosnku.

Przygotowanie: Ogórki obrać ze skórki, zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Koperek, natkę pietruszki i selera drobno posiekać. Dodać do ogórków i wymieszać. Tak przygotowaną mieszankę przełożyć do słoiczków. Dołożyć po jednym ząbku czosnku. W wodzie rozpuścić sól i zalać tą zalewą ogórki. Odstawić na kilka dni.

 

Domowa maggi

Składniki: 0,5 kg lubczyku (liście i łodygi), pęczek pietruszki, 4 grzybki suszone, 150 g cukru, 70 g soli, 1,5 l wody.

Przygotowanie: Lubczyk i pietruszkę umyć, pokroić na mniejsze części i przełożyć do garnka. Zalać wodą, dodać grzybki i sól. Gotować na małym ogniu przez pół godziny. Cukier podgrzać, aż się skarmelizuje, przelać do garnka i gotować kolejne 10 minut. Następnie przecedzić wywar, zlać do słoiczków i odstawić do ostygnięcia pod przykryciem.

 

Mirabelkówka

Składniki: 2 kg żółtych mirabelek, 750 g cukru, 500 ml wody, 750 ml spirytusu 95 proc.

Przygotowanie: Dojrzałe mirabelki umyć i osączyć. Każdą śliweczkę naciąć ostrym nożem dookoła, co pomoże wydobyć smak z owoców (nie usuwać pestek). Przełożyć mirabelki do dużego słoja. Wodę i cukier zagotować i ostudzić. Dolać spirytus. Mieszanką zalać owoce w słoju. Zakręcić naczynie i odstawić w słoneczne miejsce na 3 tygodnie. Po tym czasie zlać cały płyn, dobrze osączając owoce i rozlać do butelek. Nalewkę odstawić w ciemne miejsce na przynajmniej 3 miesiące, żeby dojrzała.

 

Ogórki kanapkowe

Składniki: 1,5 kg większych ogórków, 2 szkl. wody, 1 i 3/4 szkl. octu, 1 i 3/4 szkl. cukru, 10 ziaren ziela angielskiego, 1 łyżka gorczycy, 1 łyżka kurkumy, 1 łyżka soli, pęczek kopru.

Przygotowanie: Ogórki umyć, odciąć im końce (tam, gdzie jest „ogonek”), pokroić wzdłuż na plastry. Z wody, octu, cukru, ziela angielskiego, gorczycy, kurkumy i soli zrobić zalewę; gotować ją ok. 5 minut. W słoikach na dno ułożyć koper, poukładać plastry ogórków ciasno, jeden obok drugiego. Zalać gorącą zalewą i pasteryzować 5 minut od momentu zagotowania wody. Następnie przewrócić do góry dnem, przykryć ściereczką i odstawić do ostygnięcia.
Zebrała mm

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem