Wydanie nr 34 z 2023 r. (2023-08-22)

BUŁECZKI, KLUSECZKI I PIRÓG

BUŁECZKI, KLUSECZKI I PIRÓG
KGW i zespół śpiewaczy Babiczanki liczy 15 osób. Szefuje im Aneta Oleszek. Zespół zdobył trzecie miejsce na tegorocznym 57. Ogólnopolskim Festiwalu Śpiewaków i Kapel Ludowych w Kazimierzu Dolnym i trzecie na festiwalu 57. Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej.

Panie także świetnie gotują. W półfinale konkursu na szczeblu powiatowym dla Kół Gospodyń Wiejskich oraz stowarzyszeń działających na rzecz obszarów wiejskich „Kobieta Przedsiębiorcza” zajęły pierwsze miejsce za piróg biłgorajski. Zdobyły tym samym możliwość uczestnictwa w finale konkursu, który odbędzie się we wrześniu w Urszulinie.

 


Zupa z kluskami spod pachy

Składniki na wywar: 1,5 l wody, 1 średnia marchew, 1 mała pietruszka, 1/4 pora, 1 mała cebula. Wykonanie: Pora pokroić w półksiężyce. Ziemniaki obrać ze skórki i pokroić w kostkę. Resztę warzyw (marchew i pietruszkę) zetrzeć na tarce. Cebulę pokroić w kostkę, podsmażyć na patelni, żeby się zarumieniła. Wszystkie warzywa przełożyć do garnka z wodą i zagotować.

Składniki na kluski: 0,3 kg mąki pszennej tortowej, 1 jajko, 1/2 szkl. wody, szczypa soli. Wykonanie: Ze składników zagnieść ciasto. Rozwałkować grubo i rwać na małe kawałeczki. Wrzucać do wywaru, cały czas gotując. Doprawić pieprzem i solą do smaku. Można też dodać słodką paprykę na kolor. Na koniec ukrasić skwarkami.

 


Bułeczki drożdżowe

Składniki: 3 szkl. mąki, 1 szkl. śmietany, pół margaryny (roztopionej), 10 dag drożdży, po 1 łyżeczce cukru i proszku do pieczenia. Składniki na farsz: 1/2 kapusty kiszonej, 2 szkl. kaszy gryczanej, 1 duża cebula, sól, pieprz, przyprawa vegeta do smaku.

Wykonanie: Podgrzać trochę śmietany, tak aby miała temperaturę pokojową. Drożdże pokruszyć i rozpuścić w 1 łyżeczce cukru. Śmietanę połączyć z rozpuszczonymi drożdżami. Pozostawić pod przykryciem do wyrośnięcia na 15 minut. Pozostałe składniki wymieszać w misce. Dodać wyrośnięte drożdże. Wszystkie składniki zagnieść na gładkie ciasto. Miskę przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na około 1 godzinę, aż ciasto podwoi swoją objętość. Kapustę ugotować, odcisnąć z wody i pokroić na mniejsze kawałki. Kaszę ugotować na sypko. Cebulę pokroić w kostkę i usmażyć na złoty kolor. Połączyć wszystkie składniki i dodać przyprawy do smaku.

Kiedy ciasto jest już wyrośnięte urwać niewielki kawałek. W dłoniach uformować na mały placek i na środek nałożyć odrobinę farszu. Zawinąć i uformować bułeczkę. Potem kolejne, aż do końca ciasta. Bułeczki ułożyć na blasze i upiec.

 


Sernik z wiśniami

Składniki na ciasto: 1 margaryna, 1 szkl. cukru, 3 łyżki kakako, 6 łyżek wody, pół łyżeczki cynamonu. Wykonanie: Wszystkie składniki razem zagotować. Po wystudzeniu dodać do masy: 2 szkl. mąki, 2 łyżeczki proszku do pieczenia i 4 żółtka. Na koniec pianę ubitą z 4 białek. Wymieszać. Na blachę wyłożyć część ciasta. Resztę zostawić, by położyć kupkami na ser.

Składniki na masę serową: 1 kg sera białego, 10 żółtek, 2 szkl. cukru pudru, 1 margaryna, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 1 łyżka mąki ziemniaczanej i aromat do ciasta. Wykonanie: Żółtka utrzeć z cukrem pudrem i margaryną, mąką ziemniaczaną, proszkiem. Dodać aromat (np. cytryna, wanilia, pomarańcza). Na koniec ubite białka i delikatnie wymieszać. Masę serową wylać na ciemne ciasto. Na wierzch położyć wiśnie z syropu. Na wierzch kupkami położyć resztę ciemnego ciasta. Upiec.

 


Piróg biłgorajski

Składniki na farsz: 3 kg ziemniaków, 30 dag słoniny, 1,2 kg kaszy gryczanej, 3 jajka, 4-5 łyżek śmietany, 30 dag sera białego.

Wykonanie: Słoninę usmażyć mocno, aż zaczną robić się skwarki, zalać nią kaszę i odstawić. Ziemniaki ugotować i odcedzić. Wlać kaszę ze skwarkami i tłuszczem. Zmiąć i odstawić do wystygnięcia. Następnie dodać resztę składników i dobrze wyrobić. Do smaku wsypać trochę soli i pieprzu.

Składniki na ciasto: 15 dag margaryny lub masła, 40 dag mąki, 5 dag drożdży, 2 całe jajka, 1 żółtko, 3 łyżki śmietany, 1 łyżeczka cukru do rozrobienia drożdży.

Wykonanie: Mąkę i margarynę posiekać nożem. Dodać drożdże, całe jajko i żółtko oraz śmietanę. Zagnieść ciasto. Podzielić na dwie części. Pierwszą rozwałkować i ułożyć na blasze. Wyłożyć farsz i przykryć drugą rozwałkowaną częścią ciasta. Posmarować żółtkiem i wszystko nakłuć widelcem. Upiec.

mp

 

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem