Wydanie nr 30 z 2023 r. (2023-07-25)

Z „MCHU” I POMIDORÓW

Z „MCHU” I POMIDORÓW
Fot. Jadwiga Hereta
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Łabuniek Pierwszych potrafią zamknąć w rondelku całą gamę smaków. Aby dzielić się wygrzebanymi z kufrów i zapiecków recepturami, a przy okazji poeksperymentować i miło spędzać czas, skrzyknęły się przed dziesięciu laty. Kołu przewodniczy Elżbieta Garbacz, a tworzą je: Elżbieta Grula, Bernarda Petryk, Anna Juś, Beata Klimko, Małgorzata Zwolak, Elżbieta Szopa, Monika Tomasiak, Stanisława Klimek, Anna Niemczuk, Małgorzata Grula, Małgorzata Gładysz, Bożena Pęczkowicz i Barbara Szmit.

Panie chętnie organizują imprezy kulinarne, uczestniczą w kiermaszach i jarmarkach. Ze swoimi specjałami, ale też śpiewem w wykonaniu powstałego przy KGW zespołu „Ogrodniczki”, pokazują się z sukcesami poza gminą. Kulinarne laury zdobywają też ich wypieki oraz dania, także przetwory, z pomidorów i papryki. Ich miejscowość bowiem, to zagłębie pomidorowo-paprykowe. Naszym Czytelnikom panie proponują wypróbowane i wyśmienite przepisy.


Ciasto ,,Leśny Mech”

Składniki (ciasto na dużą blachę): 5 jajek, 1 szkl. cukru, 2 szkl. mąki, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 250 g szpinaku świeżego lub mrożonego, 3/4 szkl. oleju, 3 galaretki malinowe rozpuszczone w 0,75 l wody, 0,5 kg malin, czerwone owoce do ozdoby np. porzeczki, poziomki.


Wykonanie: Olej blendujemy ze szpinakiem. Białka ubijamy z odrobiną soli i sody, aż piana będzie sztywna. Dodajemy cukier i ubijamy do rozpuszczenia cukru. Następnie dodajemy żółtka, mąkę, proszek oraz szpinak z olejem. Wszystko mieszamy drewnianą łyżką. Wylewamy do blaszki i pieczemy 40 min. w temp. 180 st. C. Po upieczeniu i ostudzeniu wierzch placka ścinamy nożem i ścieramy na tarce. Mech z ciasta będzie potrzebny do wykończenia. Do rozpuszczonej galaretki dajemy zmrożone maliny. Wówczas szybko galaretka tężeje.

Masa: śmietanka 30 proc. – 200ml, 1 serek mascarpone –400 ml, 1 jogurt grecki – 200 ml, 3 łyżki cukru pudru, 1 łyżka żelatyny rozpuszczona w 1/4 szkl. zimnego mleka.

Śmietankę ubijamy, dodajemy cukier puder i pozostałe składniki. Ciasto składamy w następnej kolejności w blaszce: placek, galaretka z owocami (musi stężeć), masa śmietanowa. Posypujemy startymi okruchami, które wyglądają jak leśny mech. Dekorujemy owocami.

 


Pomidorowa zupa krem

Składniki: 3 marchewki, 2 cebule, 5 ząbków czosnku, 3 liście laurowe, 1 strąk papryki chili, bazylia, oregano, 1 kg pomidorów, pieprz, sól, szczypta słodkiej papryki, kilka łyżek kukurydzy z puszki, 10 dag sera żółtego, oliwa z oliwek, 2 łyżki jogurtu greckiego.

 


Wykonanie: warzywa zmiksować, następnie podsmażyć na oliwie z oliwek. Pomidory (bez skórki) zmiksować i zagotować. Następnie do zagotowanych pomidorów dodać podsmażone warzywa i gotować ok. pół godziny. Przyprawić bazylią, oregano, pieprzem i papryką słodką, dodać kilka łyżek kukurydzy z puszki. Wlać gorącą zupę do talerza, na środek zetrzeć na drobnych oczkach ser żółty, na ser dać 2 łyżki jogurtu greckiego. Całość udekorować chipsami chili i nacią pietruszki lub bazylią.

 


Sałatka z suszonych pomidorów

Składniki: opakowanie kolorowego makaronu, 25 dag salami, ser feta w zalewie z oleju, słoiczek suszonych pomidorów, kilka liści szpinaku, 1 łyżka musztardy, sos grecki, olej z oliwek, oliwki.

Wykonanie: Makaron ugotować wg przepisu na opakowaniu. Salami pokroić w półplasterki, dodać ser feta, słoiczek suszonych pomidorów, oliwki. Można jeszcze dodać kilka liści szpinaku. Całość polać sosem wykonanym z sosu greckiego, oleju pozostałego z sera feta i musztardy.

 


Pomidory pod pierzynką

Składniki: pomidory, majonez, czosnek, żółty ser.

Wykonanie: Majonez i czosnek wyciśnięty przez praskę wymieszać i położyć na plastry pomidorów. Wierzch posypać startym serem żółtym. To świetna samodzielna przekąska.

 


Sos uncle bens na zimę

Składniki: 3 kg pomidorów, 1 kg cebuli, 2 kg papryki, 1 puszka ananasów lub 1 cukinia, 1 puszka kukurydzy, 4 marchewki starte na tarce, 6 ząbków czosnku, 1 łyżka chili z torebki, 2 łyżki musztardy, 2 łyżki papryki słodkiej, 1 łyżka curry, 2 łyżki pieprzu mielonego, 1 szkl. cukru, 1/4 szkl. octu, 2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej.


Wykonanie: Pomidory sparzyć, obrać ze skórki, pokroić w kostkę i gotować godzinę. Do pomidorów dodać cebulę pokrojoną w piórka, ananas i paprykę w kostkę, marchew i pozostałe przyprawy. Gotować jeszcze ok. pół godziny. Na koniec rozprowadzić mąkę sokiem z ananasa i dodać do reszty. Zagotować. Nakładać w słoiki i pasteryzować.

 

Pasta z papryki

Składniki: 1 kg papryki, 2 szkl. cukru, 1 szkl. octu, 1/2 główki czosnku, 4 papryczki chili, 1 torebka żelfixu 2 w 1, sól do smaku.


Wykonanie: Paprykę podgotować z czosnkiem, zblendować, dodać cukier, ocet, sól do smaku i jeszcze chwilę gotować. Dodać żelfix, a następnie składać do słoików i odwrócić do góry dnem.

her

 


 

 

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem