Wydanie nr 27 z 2023 r. (2023-07-03)

ZAMOŚĆ: Srebrny jubileusz Zamojskiego Stowarzyszenia Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego. Podziękowania i odznaczenia (dużo zdjęć)

 <span>ZAMOŚĆ: </span> Srebrny jubileusz  Zamojskiego Stowarzyszenia Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego. Podziękowania i odznaczenia (dużo zdjęć)
Było ich 15, to pasjonaci hodowcy gołębi rasowych i drobiu ozdobnego. To oni postanowili założyć stowarzyszenie, by skupić hodowców, wymieniać się najpiękniejszymi okazami, ale też pokazywać ich pierzastych pupili na wystawach. Był rok 1998. Teraz Zamojskie Stowarzyszenie Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego świętowało jubileusz 25-lecia. Z tej okazji w kościele oo. Franciszkanów odprawiona została msza św., a po niej podczas uroczystego spotkania było wiele podziękowań. Najbardziej aktywnych i wspierających zamojskie stowarzyszenie uhonorowano specjalnym medalem okolicznościowym. Otrzymała go również redakcja Tygodnika Zamojskiego. Serdecznie dziękujemy. Partnerem wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego "Lubelskie Smakuj życie".

Jubileusz był okazją, by przypomnieć najważniejsze wydarzenia spośród 25-letniej historii.

Hodowcy z Zamościa i okolic opracowali statut stowarzyszenia i zarejestrowali stowarzyszenie. 11 czerwca 1998 r. na I Zjeździe Zamojskiego Stowarzyszenia na prezesa wybrano Andrzeja Niemczuka, który pełnił tę funkcję do 2013 roku.

W marcu 2008 roku powołano nowy zarząd. Wiceprezesem został wybrany Edward Wasil, który potem został prezesem.

-Od tego czasu systematycznie wzrastała ilość członków stowarzyszenia, a zarząd podejmował działania mające na celu rozwój hodowli ptaków oraz prezentację dorobku hodowlanego na wystawach. Można to było osiągnąć poprzez organizację wystaw, pokazów oraz innych form prezentacji gołębi rasowych i drobiu ozdobnego – mówi prezes Edward Wasil.

W 2006 roku zamojskie stowarzyszenie weszło w struktury Polskiego Związku Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza. Od tego czasu członkowie stowarzyszenia mają możliwość prezentacji swoich gołębi i drobiu na corocznych wystawach krajowych i zagranicznych.

-W swoim dorobku mamy wiele imprez popularyzujących piękne idee hodowli gołębi rasowych i drobiu ozdobnego. Wielokrotnie uczestniczyliśmy w wystawach, na których zamojscy hodowcy zdobywali tytuły: czempiona, międzynarodowego mistrza, mistrza Polski czy zwycięzcy w rasie – nie kryje dumy prezes Wasil. - Wystawialiśmy nasze gołębie i drób na wystawach międzynarodowych, między innymi na europejskiej wystawie w Metz we Francji, w Herning w Dani i na Wyszehradzkiej wystawie w Nitrze. W 2019 roku na Europejskiej Wystawie w Danii wystawiliśmy kilka ras gołębi: zamojskie, roztoczańskie, perukarze i syberyjskie, którymi zdobyliśmy tytuł Młodzieżowego Czempiona Europy w rasie zamojski i Wicemistrza Europy w rasie syberyjski. Pod koniec roku uczestniczyliśmy jeszcze w Krajowej Wystawie Gołębi Młodych w Ciechocinku i na 100-nej Jubileuszowej Wystawie Gołębi w Lipsku w Niemczech – wylicza.

Zamojscy hodowcy otrzymali wiele podziękowań i nagród od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, między innymi: Marek i Michał Stawarscy, Janusz Rak, Edward Wasil, Grzegorz Jabłoński. Nagrody Marszałka Województwa Lubelskiego dla najlepszych hodowców gołębi i drobiu otrzymali: Jerzy Kardasz, Krzysztof Niedzielski, Grzegorz Jabłoński, Edward Wasil. Dodatkowo Grzegorz Jabłoński otrzymał Nagrodę Dziekana Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Hodowca Edward Wasil, Zygmunt Ziomko oraz Roman Mnich otrzymali Dyplomy od Marszałka Województwa Lubelskiego za zaangażowanie i organizację wystawy w Sitnie.
W 2020 roku pomimo początków pandemii udało się im zorganizować XI Zamojską Wystawę, a tydzień później brali udział w Krajowej Wystawie w Kielcach, i były to ostatnie wystawy przed pandemią.

-Rok 2020 i 2021 był smutnym czasem, ponieważ pożegnaliśmy naszych kolegów hodowców: Romana Mnicha, Tadeusza Fariona, Antoniego Juszczuka, Ryszarda Kozłowskiego, Mirosława Dmitruka i naszego sędziego Jerzego Kardasza, a w 2023 roku Dariusza Caryka – wylicza prezes.

W czerwcu 2021 roku powołano 2 Kluby Hodowców: Ogólnopolski Klub Hodowców Gołębi Zamojskich i Innych Ras Wysokolotnych i Ogólnopolski Klub Hodowców Orlika Lubelskiego.

Po dwuletniej przerwie w zeszłym roku znów stowarzyszenie zorganizowało targi i uczestniczyło w wystawie rolniczej w Sitnie.

W grudniu 2022 roku brali udział w Krajowej Wystawie w Kielcach w obsadzie Międzynarodowej -Poland 2022. Zamojscy hodowcy zdobyli 22 tytuły Międzynarodowych Mistrzów i Wicemistrzów, a Prezes Edward Wasil otrzymał nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za promocję gołębi rasy zamojskiej oraz za największą ilość zgłoszonych zwierząt na wystawę przez Zamojski Związek.

Rok 2023 rozpoczęli od XII Zamojskiej Wystawy, na której zaprezentowano ok.800 gołębi rasowych, i po raz pierwszy przeprowadzono ocenę gołębi zamojskich w odmianach barwnych.

Obecnie do Zamojskiego Stowarzyszenia Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego w Zamościu należy 185 członków. Z okazji Jubileuszu 25-lecia przygotowano medal pamiątkowy, który przypomina o historii stowarzyszenia.

Jubileusz był okazją, by wyróżnić najstarszych i najbardziej zasłużonych hodowców Zamojskiego Stowarzyszenia.

Odznaka diamentowa: Zdzisław Jakubanis, Jacek Zabłocki, Edward Wasil

Odznaka złota: Zygmunt Ziomko, Henryk Gajewski, Andrzej Główka

Odznaka srebrna: Andrzej Burda, Sławomir Madej, Andrzej Gazda, Stanisław Gas, Stanisław Kuryś, Grzegorz Jabłoński

Odznaka brązowa: Ryszard Jaszak, Lech Maziarczyk, Aleksander Bełz, Radosław Pezioł, Tadeusz Długosz, Stanisław Radelczuk, Józef Chabros, Waldemar Górski, Zbigniew Krawczyk,

Nie byłoby jubileuszu, gdyby nie wieloletnia pomoc i ogromne zaangażowanie w prowadzeniu Zamojskiego Stowarzyszenia hodowców i całego zarządu, a w szczególności podziękowania należą się: Marcinowi Burzawie, Mariuszowi Wójtowiczowi, Zbigniewowi Mnichowi, Sławomirowi Madejowi, Krzysztofowi Niedzielskiemu, Bogusławowi Kniaźowi, Markowi Stolarskiemu Markowi Kolinskiemu.

Medalami pamiątkowymi uhonorowano:

Andrzeja Bocia, Daniela Bartmańskiego, Huberta Boneckiego, Waldemara Ambrocha, Tadeusza Długosza, Sławomira Karpiuka, Andrzeja Burdę, Janusza Brzozowskiego, Aleksandra Bełz, Michała Burdę, Józefa Chabrosa, Zbigniewa Krawczyka, Stanisława Radelczuka, Tadeusza Długosza, Marcina Żołnierczuka, Grzegorza Dyjacha, Henryka Gajewskiego, Pawła Lewartowskiego, Stanisława Gasa, Andrzeja Gazdę, Andrzeja Główkę, Lecha Maziarczyka, Marcina Gila, Waldemara Górskiego, Ryszarda Jaszaka, Sławomira Krzaka, Dariusza Kołcza, Zygmunta Ziomko, Mariusza Króla, Wojciecha i Zuzannę Kudybę, Stanisława Kurysia, Tadeusza Lapę, Adama Łuczaka, Roberta Niedźwiedzia, Andrzeja Niemczuka, Huberta Sędłaka Zbigniewa Solucha, Romana Wita, Piotra Wiśniewskiego,, Jacka Zabłockiego, Zygmunta Ziomko

Podczas jubileuszu legitymacje związkowe odebrali nowi członkowie: Jarosław Wartacz, Daniel Jasiński, Tomasz Krogulec i Andrzej Gazda.

 

 

 

Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem