Wydanie nr 25 z 2023 r. (2023-06-19)

GOTUJEMY Z KUCHARECZKĄ ANIĄ

GOTUJEMY Z KUCHARECZKĄ ANIĄ
Fot. KGW Zawada
Sezon w pełni! Lady na zielonych rynkach i w warzywniakach uginają się od świeżo zerwanych owoców i warzyw: truskawek, czereśni, malin, rabarbaru, pomidorów, ziemniaczków, wiązek kopru i wszelkich innych nowalijek. Wszystko dorodne, już z gruntu. Będą nam one potrzebne także do dzisiejszego gotowania, ale po niektóre produkty trzeba się będzie wybrać do ogrodu lub na łąkę i do lasu – bo tam rosną czarny bez i czosnek niedźwiedzi, nazywany też dzikim. Receptury także są oryginalne i mają gwarancję jakości. Ich autorkami są panie z działającego od 1969 r. Koła Gospodyń Wiejskich w Zawadzie, z przewodniczącą Anną Zgnilec na czele, znaną także jako Kuchareczka Ania. Słynie ona jako jedna z najlepszych kucharek w gminie Zamość, a swoimi umiejętnościami dzieli się m.in. na lokalnych warsztatach kulinarnych. Anna Zgnilec łączy w swojej kuchni babcine receptury z nowoczesnymi inspiracjami.

Szampan „bzowy” 

Składniki: 10-20 kwiatów bzu czarnego, 3 kg cukru (lub trochę mniej), 10 l wody, 5 dkg drożdży, 1-2 cytryny.


Wykonanie: Wodę zagotować, ostudzić, dodać kwiaty bzu, cytrynę pokrojoną w plasterki, cukier, drożdże rozmieszane z wodą. Odstawić na 10 dni w ciemne miejsce, co pewien czas zamieszać. Po tym czasie przefiltrować i szampan gotowy.


Sos do sałatek z malin 

Składniki: 3/4 szklanki świeżych malin, 1-2 łyżki octu jabłkowego, 1 łyżeczka octu balsamicznego, kilka łyżek oliwy lub oleju słonecznikowego, do smaku szczypta soli, pieprz biały mielony, cukier.


Wykonanie: Maliny zmiksować. Pulpę przetrzeć przez sito, żeby pozbyć się pestek. Przelać do słoika, dodać ocet jabłkowy i balsamiczny, odrobinę soli, pieprzu oraz oliwę. Zakręcić słoik i potrząsnąć nim energicznie, by dobrze wymieszać składniki. Sos będzie gęsty prawie jak majonez i bardzo pachnący. Doprawić według swojego smaku.


Roladki drobiowe ze szparagami

Składniki: 12 sztuk szparagów zielonych, 1 pierś z kurczaka podwójna, 8 plasterków boczku wędzonego lub parzonego, 4 plasterki szynki, 4 plasterki sera żółtego, zielone pesto lub musztarda, sól, pieprz.


Wykonanie: Pierś z kurczaka dzielimy na 4 części, każdą lekko rozbijamy, oprószamy solą i pieprzem. Smarujemy pesto lub musztardą, na każdy kawałek kładziemy szynkę, ser, a następnie po 3 szparagi wcześniej obrane i lekko sparzone. Zwijamy roladki, owijamy boczkiem. Obsmażamy lekko z każdej strony. Wkładamy do naczynia żaroodpornego i zapiekamy ok. 35-40 minut. Na koniec możemy posypać startym serem. Podajemy z młodymi ziemniakami i sałatą.


Ciasto z rabarbarem
Składniki: 50 dkg rabarbaru, 4 jajka, 1 szklanka cukru pudru, 1 cukier waniliowy, 1/2 kostki roztopionego masła, 1,5 szklanki mąki pszennej, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej, 1/2 łyżeczki cynamonu.


Wykonanie: Wcześniej przygotowane i umyte łodygi rabarbaru kroimy na 2-centymetrowe plasterki. Następnie przygotowujemy tortownicę, smarujemy ją masłem i wykładamy papierem do pieczenia. Jajka wbijamy do miski i miksujemy razem z cukrem, cukrem waniliowym i stopniowo dodajemy roztopione masło. Mąkę razem z proszkiem do pieczenia i sodą wsypujemy do osobnej miski i mieszamy. Następnie stopniowo przesiewany całość do miski z masą i miksujemy. Tak przygotowaną masę wylewamy do tortownicy, wykładamy rabarbar i posypujemy cynamonem. Pieczemy około 45-50 min w 180 st. C. 


Pesto z czosnku niedźwiedziego

Składniki: świeże liście czosnku niedźwiedziego, oliwa z oliwek, sól, pieprz, ewentualnie parmezan lub inny twardy ser.


Wykonanie: Umyte i osuszone liście czosnku niedźwiedziego dokładnie blendujemy z odrobiną soli, pieprzu i oliwy z oliwek. Gotowe pesto przekładamy do słoiczków. Na wierzch każdego wlewamy oliwę tak, aby przykryła całą powierzchnię. Słoiki szczelnie zamknąć. Przechowujemy w chłodnym miejscu. Używamy do sałatek, makaronu, twarogu, zup, sałatek, warzyw, mięsa, ryb i in. 
(ar) 

 

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem