Wydanie 24 z 2023 r. (2023-06-13)

TRUSKAWKOWE MENU

TRUSKAWKOWE MENU
Ruszył sezon na jedne z ulubionych owoców Polaków. Truskawki kuszą aromatem, a w tym roku – także niskimi cenami. Eksperci przewidują, że w najbliższym czasie za kilogram płacić będziemy około 3 zł. Takiej okazji nie wolno przegapić. Otwarte pozostaje pytanie – jak nie popaść w truskawkową, kulinarną rutynę?

Z pomocą przychodzą autorzy działającego od 9 lat bloga „Kulinarni, czyli uczniowie Zetki pichcą” prowadzonego przez uczniów i nauczycielki z Zespołu Szkół nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie. Potrawy publikowane na blogu są przygotowywane i fotografowane podczas zajęć praktycznych oraz realizowanych projektów. Opiekę merytoryczną sprawują Agata Sadlak-Skrzypek oraz Agnieszka Pawlas. Blog pełen pomysłowych i różnorodnych receptur można znaleźć pod adresem: kulinarnizsp1kras.blogspot.com. Działania uczniów można śledzić również na Facebooku.

 

 

 

Trójkolorowy koktajl

Składniki: 2 kiwi, 1 banan, 250 g truskawek, 200 g jogurtu greckiego, 1 łyżka cukru.

Wykonanie: Kiwi i banany obrać, pokroić na kawałki i zmiksować w wysokim naczyniu. Truskawki umyć, wyszypułkować i zmiksować dodając cukier. Kolejne warstwy nakładać do wysokich szklanek: najpierw zmiksowane kiwi z bananem, następnie jogurt i mus truskawkowy. Ozdobić truskawkami i listkiem mięty.

 


Truskawkowe niespodzianki we francuskim cieście

Składniki: 1 opakowanie ciasta francuskiego, 500 ml mleka, 1 budyń waniliowy z cukrem, 400 g truskawek.

Wykonanie: Budyń ugotować według przepisu na opakowaniu. Truskawki umyć, wyszypułkować i pokroić na mniejsze kawałki. Rozwinąć ciasto francuskie i pociąć na trzy rzędy oraz cztery kolumny. Kawałki ciasta ułożyć w dołkach blachy na muffinki i dociskać do dna. Każdy dołek napełnić pokrojonymi truskawkami. Na to wyłożyć po około 1 łyżce budyniu. Piec w temperaturze 180 st. C około 25-30 minut.

 


Tarta truskawkowa

Składniki na spód: 180 g mąki, 2 łyżki cukru pudru, mała szczypta soli, 100 g masła (zimnego), 1 żółtko, 1 łyżka zimnej wody. Składniki na masę truskawkową: 300 g truskawek, 3 łyżki kisielu truskawkowego w proszku, 5 łyżek dżemu truskawkowego. Na bezę: 3 białka, 150 g cukru, 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej.

Wykonanie: Formę na tartę o średnicy około 24 cm wysmarować masłem. Mąkę połączyć z cukrem i solą, dodać pokrojone na kawałeczki masło i zmiksować mikserem aż powstaną drobne okruszki ciasta. Następnie dodać żółtko oraz wlać wodę i dalej miksować lub zagniatać ciasto ręką, łącząc składniki w jednolite i gładkie ciasto. Zawinąć kulę z ciasta w folię i włożyć do lodówki na 1 godzinę. Po tym czasie ciasto rozwałkować i wyłożyć nim dno oraz boki formy. Spód podziurkować widelcem i wstawić do lodówki na czas nagrzania piekarnika do 190 st. C. Upiec na złoty kolor. Białka wlać do miski i ubić mikserem na sztywną pianę. Następnie dodawać po łyżce cukru, cały czas ubijając. Gdy cukier się skończy, ubijać białka jeszcze przez 2-3 minuty, pod koniec dodając mąkę ziemniaczaną. Dokładnie osuszone truskawki pokroić na kawałki i wymieszać z kisielem (proszkiem). Na kruchym spodzie rozsmarować marmoladę, ułożyć truskawki, wyłożyć pianę z białek i wstawić do nagrzanego do 180 st. C piekarnika. Piec przez około 20 minut, aż beza będzie z wierzchu lekko zrumieniona. Wyjąć i dokładnie ostudzić. Kroić najlepiej dopiero po całkowitym ostudzeniu.

 


Pierożki z truskawkami

Składniki na ciasto: 3 szklanki mąki, 1 szklanka wody, 1 jajo. Na farsz 200 g truskawek. Na sos truskawkowy: 200 g truskawek, laska wanilii, cukier do smaku. Dodatkowo jogurt do polania.

Wykonanie: Zagnieść ciasto, rozwałkować i wycinać szklanką kółka. Truskawki odszypułkować, opłukać i przekroić na pół. Układać na krążkach ciasta, dokładnie sklejać i gotować we wrzątku 3 minuty – od wypłynięcia. Składniki na sos przełożyć do małego garnuszka, zblendować i na wolnym ogniu gotować do zgęstnienia (konsystencja niedosmażonego dżemu z truskawek). Pierożki podawać na ciepło, polane jogurtem i gorącym sosem truskawkowym.

 


Szybkie dietetyczne lody

Składniki: 1 szklanka jogurtu naturalnego, 1 szklanka truskawek, ksylitol do smaku według uznania.

Wykonanie: Truskawki umyć i pozbawić szypułek. Zmiksować razem z jogurtem i dosmakować ksylitolem według uznania. Przelać do foremek i włożyć do zamrażarki na kilka godzin.

 


Chłodnik truskawkowy z imbirem

Składniki: 300 g truskawek, 1/4 szklanki wody, 2 łyżki soku z cytryny, 2 łyżki brązowego cukru, 1/2 łyżeczki imbiru w proszku, 4 łyżki jogurtu greckiego, świeża mięta, 1 łyżka płatków migdałowych.

Wykonanie: Truskawki opłukać i oderwać szypułki, pokroić na mniejsze kawałeczki i włożyć do garnka. Dodać wodę, sok z cytryny, cukier, imbir. Zagotować, a następnie zmiksować, przelać przez sito i przetrzeć. W razie potrzeby dodać cukru. Następnie dobrze schłodzić. Podawać w małych miseczkach z kleksami jogurtu, przed podaniem posypać świeżą miętą i uprażonymi na suchej patelni płatkami migdałowymi.

opr. jn

 

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem