Wydanie nr 22 z 2023 r. (2023-05-29)

WIOSENNIE W RONDELKU I SŁOIKU

WIOSENNIE W RONDELKU I SŁOIKU
Działają dopiero czwarty rok, a już wyróżniają się aktywnością. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Swojaki” z Tarzymiech Trzecich – bo o nich mowa – zasłynęły z uroczych i wesołych witaczy ze słomy, którymi ozdobiły całą wioskę. Ale też nie mają sobie równych w potyczkach kulinarnych. – Kochamy eksperymentować i wyżywać się w kuchni, a nasze specjały są dostrzegane w konkursach kulinarnych. I to nas jeszcze bardziej motywuje – mówi Małgorzata Łagoda, szefowa „Swojaków”. Przyrządzona przez nie kaczka w modrej kapuście z sodziakami na bogato wygrała wojewódzką „Bitwę regionów”. w województwie lubelskim. A zupa koperkowa zakraszana z kluskami spod pachy zdobyła I miejsce i nominację do Perła 2021, podczas konkursu ,,Nasze Kulinarne Dziedzictwo Smaki Regionów” w Wojsławicach. Teraz panie ze „Swojaków” proponują sprawdzone receptury z wiosennych nowalijek.

Młoda kapusta ze śmietaną
Składniki: 1 główka młodej kapusty, 1 cebula, 1 łyżka masła klarowanego, sól, pieprz prawdziwy, szczypta cukru, 1,5 łyżki koncentratu pomidorowego, 1 szkl. śmietany, 1 łyżeczka mąki, 1 pęczek koperku.

Mładą kapustę poszatkować, zalać wodą, posolić, chwilę obgotować i odcedzić. Cebulę zeszklić na maśle, połączyć z kapustą, dodać sól, cukier i koncentrat pomidorowy. Gotować ok. 10 min. Kapustę zalewamy śmietaną (rozmieszaną z mąką) i zagotowujemy. Podajemy z dużą ilością koperku.



Botwinka do słoiczków na zimę
Składniki: 5 pęczków botwinki, 4 drobno pokrojone ząbki czosnku
Zalewa; 2,5 l wody, 2 łyżki soli, 2 łyżki cukru, 6 łyżek octu

Botwinkę umyć dokładnie, buraczki pokroić lub większe zetrzeć na tarce i przełożyć do garnka razem z czosnkiem. Z podanych składników ugotować zalewę i połączyć z botwiną. Gotować 5-7 min, gorące buraki przełożyć do małych słoiczków. Pasteryzować.

 

Wiosenny chłodnik
Składniki: Liście sałaty chrupiące ze środka, 2 ogórki, 5 rzodkiewek, pęczek koperku, szczypiorek, 2 ząbki czosnku, 1 litr kefiru lub maślanki, sól, pieprz.

Sałatę porwać na mniejsze kawałki, rzodkiewkę i ogórka pokroić w drobną kostkę, szczypior i koper poszatkować. Wszystko razem połączyć, dodać sprasowany czosnek i zalać zimną maślanką lub kefirem. Przyprawić solą i pieprzem.


Lemoniada z kwiatu czarnego bzu
Składniki: 5 dorodnych baldachów kwiatów czarnego bzu, 2 cytryny, 4 łyżki miody naturalnego, listki mięty.

2 litry wody zagotowujemy, studzimy i rozpuszczamy w niej miód. Cytryny kroimy na mniejsze cząstki i wraz z kwiatami bzu układamy w większym słoju. Całość zalewamy wodą z miodem i odstawiamy na 12 godz. Po upływie tego czasu, przecedzamy, podajemy z lodem i listami mięty.


Truskawkowy deser
Składniki: 500 g truskawek, 1 wiejski serek, 4 łyżki cukru, 5 łyżek płatków migdałowych, 5 łyżek płatków owsianych.

Truskawki blendujemy z 2 łyżkami cukru na jednolitą masę.
Serek wiejski z grudkami trzeba zblędować na gładką masę z 2 łyżkami cukru. Migdały i płatki owsiane prażymy na suchej patelni i studzimy. Do pucharków po równo wlewamy mus truskawkowy, przekładamy serek, prażone płatki. Całość zdobimy truskawkami i schładzamy w lodówce.
her

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem