Wydanie nr 19 z 2023 r. (2023-05-08)

MIÓD DLA PODNIEBIENIA

MIÓD DLA PODNIEBIENIA
Fot. Promiss
Ewa Wachowicz – producentka, dziennikarka i prezenterka telewizyjna jest miłośniczką gotowania oraz autorką wielu książek kulinarnych. Od kilku lat prowadzi program „Ewa Gotuje”, emitowany na antenie Polsatu, podczas którego zdradza swoje kulinarne tajemnice. Gotuje smacznie, szybko i przede wszystkim zdrowo. Swoimi przepisami dzieli się także z czytelnikami Tygodnika Zamojskiego.

Zupa szczawiowa
Składniki: 2 garście świeżego szczawiu, 2 łyżki masła, 1 litr bulionu warzywnego, 250 ml śmietany, 1 łyżka mąki, kilka jajek przepiórczych, sól, pieprz
Do dekoracji: koperek.
Przygotowanie
Szczaw podsmażyć na maśle. Przetrzeć przez sito do garnka. Zalać bulionem i zagotować. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Zabielić śmietaną rozmieszaną z mąką. Podawać z ugotowanym jajkiem przepiórczym. Udekorować koperkiem.

 

Cebulowa na winie czerwonym
Składniki: 5 cebul czerwonych, 3 ząbki czosnku, 100 g masła, 150 ml czerwonego wina wytrawnego, 1,5 l bulionu wołowego, sól, pieprz.
Do podania: kilka gałązek tymianku, grzanki z bagietki (całe kromki), ser żółty.
Przygotowanie
W garnku o grubym dnie roztopić masło. Gdy zacznie skwierczeć, wrzucić pokrojone w piórka cebule. Podsmażyć. Dodać pokrojony w plasterki czosnek. Wymieszać i smażyć razem przez chwilę. Wlać wino. Odparować. Zalać gorącym rosołem. Tuż przed podaniem przyprawić solą i pieprzem.
Nałożyć do miseczek. Udekorować świeżym tymiankiem. Serwować z grzankami – rumiane pieczywo posypać startym serem i przypalić palnikiem gazowym.

 

Sznycle z dorsza
Składniki: 500 g filetów z dorsza, 1 jajko, sól, pieprz biały, 1 łyżka posiekanej natki pietruszki, 2 łyżki bułki tartej, 2 łyżki śmietanki.
Do podania: purée z topinambura (słonecznik bulwiasty), pomidorki koktajlowe, bazylia fioletowa.
Dodatkowo: bułka tarta do panierowania, olej do smażenia.
Przygotowanie
Filety drobno posiekać, przełożyć do miski. Wybić jajko. Przyprawić solą i białym pieprzem. Wsypać natkę pietruszki i bułkę tartą. Wyrobić. W razie potrzeby dosypać trochę bułki tartej. Wlać śmietankę. Gdy masa przestanie kleić się do ręki, odstawić na chwilę i przygotować purée z topinambura.
Na patelni rozgrzać łyżkę masła, wrzucić i usmażyć pokrojoną w kostkę cebulę. Gdy się zezłoci, dodać obrany i pokrojony na plasterki topinambur. Wymieszać. Po chwili zalać mlekiem i gotować do miękkości.
Z rybnej masy uformować sznycle (dłonie warto zwilżyć wodą). Obtoczyć w bułce tartej i usmażyć z obu stron na mocno rozgrzanym oleju – na złoty kolor. Odsączyć z nadmiaru tłuszczu na ręczniku papierowym.
Topinambur zmiksować, doprawić solą. Na talerzu ułożyć 2-3 sznycle, obok dać trochę sałatki z pomidorków koktajlowych, zrobić kilka kleksów z puree (można użyć rękawa cukierniczego). Udekorować bazylią.

 

Winne ciasto czekoladowe
Składniki: 6 jajek, szczypta soli, 1 szkl. cukru, 1 szkl. mąki, 1 łyżeczka proszku do pieczenia.
Dekoracja: chipsy jabłkowe.
Masa gruszkowa: 1 kg gruszek, 2 galaretki cytrynowe.
Masa jabłkowa: 1 kg jabłek, ½ łyżeczki cynamonu, 2 galaretki cytrynowe.
Placek miodowy: 450 g mąki, 1 szkl. cukru, po pół łyżeczki sody oczyszczonej i proszku do pieczenia, 125 g masła, 2 jajka, 4 łyżki miodu.
Polewa: 2 tabliczki czekolady gorzkiej, 2 łyżki mleka, 1 łyżka masła.
Przygotowanie
Białka oddzielić od żółtek. Ubić ze szczyptą soli. Utrwalić cukrem. Cały czas miksując, stopniowo dodać żółtka.
Do masy jajecznej wsypać mąkę z proszkiem do pieczenia i delikatnie wymieszać szpatułką. Przelać do prostokątnej blaszki wyłożonej papierem do pieczenia i wysmarowanej masłem.
Piec ok. 35 minut w temp. 180 st. C. Przed wyjęciem sprawdzić patyczkiem, czy biszkopt jest upieczony.
Przygotować placek miodowy. Mąkę przesiać na stolnicę. Dodać cukier, proszek do pieczenia i sodę. Posiekać z zimnym masłem. Gdy powstanie kruszonka, zrobić dołeczek, do dołka wybić jajka, wlać miód. Wymieszać nożem, po czym zagnieść ciasto.
Zrobić wałek, przeciąć na pół. Połówkę ciasta włożyć do woreczka i wstawić do zamrażarki – na pewno przyda się do innego deseru. Drugą część rozwałkować, nawinąć na wałek i przełożyć do prostokątnej blachy, wyłożonej papierem do pieczenia i wysmarowanej masłem. Nakłuć widelcem i wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C. Upiec na złoty kolor.
Jabłka i gruszki obrać, zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Usmażyć na dwóch oddzielnych patelniach. Jabłka przyprawić cynamonem. Gdy owoce zmiękną, wsypać galaretki. Wymieszać. Odstawić.
Wystudzony biszkopt przekroić wzdłuż na pół. Na dolny placek nałożyć tężejąca masę jabłkową. Rozsmarować. Przykryć miodownikiem. Nałożyć masę gruszkową, również rozsmarować i przykryć górnym plackiem.
Wierzch ciasta pokryć czekoladą, rozpuszczoną z mlekiem i masłem w gorącej kąpieli wodnej. Udekorować ekologicznymi chipsami jabłkowymi.
mp

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem