Wydanie nr 13 z 2023 r. (2023-03-27)

SAMI SWOI I SMAKI PRL-U

SAMI SWOI I SMAKI PRL-U
Odkurzyli minioną epokę i stworzyli miejsce, gdzie można przenieść się w sentymentalną podróż w czasie. W 12 pomieszczeniach rozsiadł się PRL, gdzie można podziwiać blisko 10 tys. eksponatów w urządzonym jak dawniej – a jakby dziś – mieszkaniu. Można tu także wrócić do smaków PRL-u. Wszystko to w Klubie Wspomnienia PRL-u w zaułkach starej Bramy Lubelskiej w Zamościu. – Kto nie pamięta smaków prawdziwych mielonych z buraczkami na ciepło. Nie naszpikowanych suszonymi pomidorami, oliwkami czy serem, a takich bez udziwnień. A sernik PRL-u... Kiedy brakowało sera, śmietany, to nasi rodzice wymyślili sernik z kaszą manną. Dziś też robi furorę – opowiada Barbara Farjon, szefowa Spółdzielni Socjalnej „Sami swoi”, która prowadzi klub i kuchnię, gdzie można zjeść wiele różnych dań z epoki.

Kotlety mielone bez udziwnień
Składniki: 500 g łopatki wieprzowej lub karkówki, 1 bułka pszenna, czerstwa, 1 szkl. mleka, 1 duża cebula, 1 jajko, 1 łyżeczka majeranku, sól, pieprz, bułka tarta do obtoczenia kotletów, 5 łyżek oleju rzepakowego, a najlepiej smalec do smażenia.
Przygotowanie: Czerstwą bułkę namoczyć w mleku do miękkości, następnie odcisnąć z nadmiaru mleka i rozdrobnić w rękach. Cebulę pokroić w kostkę, podsmażyć na złoto na 2 łyżkach oleju. Mięso przełożyć do miski, dodać rozdrobnioną bułkę, podsmażoną cebulę, jajko, majeranek, doprawić solą i pieprzem do smaku. Następnie wyrabiać mięso z dodatkami do połączenia składników. Zwilżonymi wodą dłońmi formować kotlety, następnie obtoczyć w bułce tartej. Smażyć na oleju lub smalcu o średniej temperaturze, około 5 minut z każdej strony.

Buraczki zasmażane z jabłkiem i papryką
Składniki: 1 kg buraków ugotowanych w skórach, 1 cebula, 2 łyżki smalcu lub masła, jabłko, łyżka cukru, 1 jabłko, sól, czarny pieprz, 1 świeża papryka (może być konserwowa).
Przygotowanie: Buraki ugotować do miękkości. Obrać ze skórki, zetrzeć na drobnych oczkach. Na patelni rozgrzać smalec lub masło. Podsmażyć cebulę pokrojoną w drobną kostkę. Następnie dodać starte buraki i paprykę pokrojoną w cieniutkie paski, podsmażyć przez kilka minut. Po tym czasie dodać ocet jabłkowy, cukier, sól oraz pieprz. Pod koniec dodać starte jabłko. Najlepiej sprawdzi się winna, kwaskowa odmiana. Gotować na małym ogniu do pięciu minut. Jeżeli buraczki mają dużo soku można je zagęścić, dodając na patelnię zasmażkę, ale nie jest to konieczne.


Sernik PRL-u bez pieczenia (nazywany bidą)
Składniki: 5 szkl. mleka, 1 szkl. cukru, 1 szkl. kaszy manny, 1 margaryna, 2 łyżki kakao, 4 paczki herbatników, polewa czekoladowa.
Przygotowanie: Gotować mleko, kaszę, cukier i margarynę w rondelku na małym ogniu przez 5 minut. Formę wyłożyć herbatnikami. Wylać na nie połowę gorącej masy. Przełożyć następną porcją herbatników. Do pozostałej masy dodać 2 łyżki kakao i gorącą wylać na herbatniki. Na koniec przykryć warstwą herbatnikową. Po wystudzeniu ciasto polać polewą czekoladową.

Flaki domowe
Składniki: 1 kg flaków wołowych (niemrożonych), kurczak, włoszczyzna jak do rosołu, 2 liście laurowe, 4 kulki ziela angielskiego, 1 łyżeczka pieprzu czarnego w kulkach, 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej, papryka ostra do smaku, 1 łyżeczka papryki słodkiej, 2 łyżki majeranku, sól, pieprz.
Przygotowanie: Do dużego garnka włożyć włoszczyznę, poporcjowanego kurczaka, liść laurowy, ziele angielskie oraz kulki pieprzu. Zalać zimną wodą i gotować wolno do miękkości mięsa. Flaki przepłukać ciepłą wodą, przełożyć do garnka i zalać wrzątkiem. Obgotować ok. 10 minut. Następnie odlać wodę i proces powtarzać. Ugotowane mięso wyjąć, a rosół przecedzić. Dodać do niego flaki i roztarty majeranek. Wolno gotować, aż flaki będą miękkie. Dodać nieco mięsa – „porwać” go na kawałki wielkością zbliżone do flaków. Należy jednak pamiętać, że cały wywar na drugi dzień bardzo zgęstnieje. Dlatego nie należy przesadzać z zagęszczaniem go mięsem. Do flaków wedle uznania można dodać warzywa z rosołu. Doprawić do smaku papryką, gałką oraz pieprzem i solą.
her

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem