Wydanie nr 9 z 2023 r. (2023-02-27)

POŚCIMY

POŚCIMY
Fot. zyciezaczynasiewkuchni.blogspot.com
Wielki Post to czas duchowego przygotowania do Wielkanocy, ale też doskonała okazja, by wprowadzić zmiany w naszym codziennym menu, m.in. ograniczając spożycie mięsa. Tym bardziej, że dietetycy od lat alarmują, że Polacy jedzą go za dużo – nie doceniając jednocześnie ryb czy warzyw. Dlatego dziś proponujemy kilka inspiracji na bezmięsme, zdrowe dania. Autorką przepisów jest Angelika Kasiak, miłośniczka kulinariów, blogerka, puławianka i mamy Jasia oraz Oli. Więcej jej przepisów można znaleźć na blogu: zyciezaczynasiewkuchni.blogspot.com, który gorąco polecamy!

Zupa krem z czerwonej soczewicy
Składniki: 2 łyżki oleju kokosowego, 1 cebula, 2 duże ząbki czosnku, pół pora, 2 małe marchewki, 400 g ziemniaków, szklanka czerwonej soczewicy, 1 litr wody, 1 listek laurowy, 1 ziele angielskie, 1 puszka mleka kokosowego. Przyprawy utłuczone w moździerzu: 1 płaska łyżeczka nasion kuminu, 1 łyżeczka nasion kolendry, 1 łyżka mielonej kurkumy, 1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku, szczypta ostrej papryki.
Wykonanie: Soczewicę płuczemy pod bieżącą wodą na sicie. Robimy to kilkukrotnie, aż woda będzie przejrzysta. Następnie szklankę sypkiej soczewicy zalewamy litrem wody, dodajemy obrane i pokrojone w kosteczkę marchew, pora i ziemniaki. Dodajmy również liść laurowy i ziele angielskie. Gotujemy do miękkości warzyw. Na patelni podsmażamy czosnek oraz cebulę i dodajemy do gotującej się soczewicy. Wsypujemy przyprawy utłuczone w moździerzu. Całość dokładnie blendujemy do konsystencji jednolitego kremu. Jeśli jest zbyt gęsty – dodajemy wody. Serwujemy z uprażonymi pestkami np. słonecznika lub grzankami ewentualnie olejem lnianym.
Rolada szpinakowa z łososiem i serkiem chrzanowym
Składniki na ciasto: 450 g szpinaku mrożonego, 4 jajka, 2 łyżki mąki pszennej, sól, pieprz czarny do smaku, ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę, szczypta gałki muszkatołowej.
Składniki na farsz: 1 łyżka chrzanu, najlepiej z domowej spiżarni, serek śmietankowy (300-400 g) lub kostka twarogu 250 gram i 2-4 łyżki śmietany, 150-200 g łososia wędzonego – najlepiej w plastrach.
Wykonanie: Szpinak rozmrażamy na sicie i odciskamy bardzo dokładnie. Żółtka oddzielamy od białek. Białka ubijamy ze szczyptą soli na sztywną pianę. Po ubiciu białek dodajemy żółtka, chwilę miksujemy, następnie dosypujemy mąkę i miksujemy na najwolniejszych obrotach. Dodajemy szpinak, przeciśnięty przez praskę czosnek, szczyptę gałki muszkatołowej, sól i pieprz do smaku. Ponownie miksujemy na najwolniejszych obrotach. Dużą blachę z piekarnika wykładamy papierem do pieczenia. Wykładamy masę szpinakową i wyrównujemy. Pieczemy 8-10 minut w temperaturze 200 st. C. Po upieczeniu studzimy. Serek śmietankowy łączymy z chrzanem. Na blat stołu rozwijamy folię spożywczą i układamy placek szpinakowy papierem do góry. Delikatnie ściągamy papier do pieczenia. Placek szpinakowy na całej powierzchni smarujemy serkiem chrzanowym, a następnie układamy plasterki wędzonego łososia. Całość zwijamy w roladę, zawijamy w folię, końce zakręcamy i wkładamy do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Przed podaniem kroimy w plastry, grubości ok. 2 cm.
Kotleciki rybne
Składniki: 2 rybne filety, u mnie miruna, 1 jajko, 3 plastry suszonych pomidorów, świeże zioła np. koperek, kolendra, bułka tarta.
Wykonanie: Rybne filety pokroić w drobną kosteczkę, dodać jajko, świeże zioła i posiekane suszone pomidory, doprawić solą i pieprzem. Wyrobić zwartą masę – jeśli za rzadka, podsypać bułką tartą. Smażyć kotleciki na rozgrzanym oleju.
Sałatka z kaszą jaglaną i serem feta
Składniki: 100 g kaszy jaglanej (pół szklanki), 70 g sera feta, 4 suszone pomidory, 2 łyżki oleju ze słoiczka z suszonymi pomidorami, 2 czubate łyżki pestek dyni, 2 łyżeczki soku z cytryny, 2 łyżki posiekanego szczypiorku, sól, pieprz.
Wykonanie: Kaszę jaglaną wsypujemy na suchą patelnię. Patelnię wstawiamy na średni gaz i prażymy kaszę kilka minut, co jakiś czas mieszając. Gdy poczujemy orzechowy zapach – wyłączamy gaz. Kaszę wysypujemy na sitko i przelewamy wrzątkiem. W rondelku zagotowujemy wodę (300-350 ml). Wrzucamy kaszę na wrzątek i gotujemy do miękkości (15-20 minut). Następnie studzimy. Do kaszy dodajemy pokrojone suszone pomidory, fetę i posiekane pestki dyni ze szczypiorkiem. Mieszamy z olejem. Serwujemy jako samodzielne danie lub dodatek do obiadu.
Ciasto czekoladowe z czerwonej fasoli bez mąki
Składniki (na małą keksówkę): puszka fasoli czerwonej (odsączona), 3 jajka, 1,5 łyżki oleju kokosowego, 1,5 łyżki kakao, 4 łyżki cukru, 1 łyżeczka proszku do pieczenia.
Składniki na polewę: 1,5 łyżki oleju kokosowego, 1,5 łyżki wody, 1 łyżka kakao, 1 łyżka miodu.
Wykonanie: Fasolę bardzo dokładnie płuczemy letnią wodą. Następnie wszystkie składniki blendujemy na gładką masę. Pieczemy w temperaturze 180 st. C przez ok. 40 minut lub do suchego patyczka (bez termoobiegu, ustawiając piekarnik góra i dół). Studzimy. Ciasto polewamy czekoladową polewą przygotowaną z oleju kokosowego rozpuszczonego i zmieszanego z wodą, miodem i kakao.
Opr. jn

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem