Wydanie nr 7 z 2023 r. (2023-02-13)

TŁUSTE PĄCZKI

TŁUSTE PĄCZKI
Fot. KGW Wólka Wieprzecka
Co tam diety i liczenie kalorii… Każdemu co jakiś czas należy się mała dyspensa ze szczególnej okazji, na przykład – tłustego czwartku. W końcu zaraz po nim rozpoczyna się okres wielkiego poszczenia. Tłusty czwartek trzeba uczcić zjedzeniem tłustych pączków i tłustych faworków, smażonych na głębokim tłuszczu. Najlepiej wybrać smalec, bo wówczas zwłaszcza faworki będą mieć niepowtarzalny smak – radzi Ewa Wachowicz, jedna z najpopularniejszych dziennikarek i autorek programów kulinarnych („Ewa gotuje”). Zapraszamy do skorzystania z jej przepisów, ale także tradycyjnych receptur z naszego regionu, udostępnionych nam przez panie z kół gospodyń wiejskich w Sitańcu i Wólce Wieprzeckiej w gm. Zamość. Pączki i chrust na pewno wyjdą pyszne, a i tańsze od sklepowych.

Pączki tradycyjne
autor: Koło Gospodyń Wiejskich w Sitańcu

Składniki:
½ litra mleka, 1 niepełna szklanka cukru, 10 żółtek, 10 dkg drożdży, kostka masła (lub margaryny), 1 kg mąki, 50 gramów spirytusu, marmolada do nadziewania, olej i smalec do smażenia

Przygotowanie:
Drożdże rozdrobnić i wymieszać z 2 łyżkami cukru i szklanką mleka. Żółtka utrzeć z resztą cukru do białości. Po wyrośnięciu rozczynu dodać utarte żółtka, spirytus i mąkę – tę dodawać po trochu. Wyrabiać ciasto. Pod koniec dodać tłuszcz i dalej wyrabiać, aż samo będzie odchodzić od ręki. Formować pączki, do środka nakładać marmoladę. Odłożyć paczki do wyrośnięcia. Smażyć na rozgrzanym tłuszczu (pomieszany olej i smalec).


Chrust (faworki)
autor: Ewa Wachowicz
Składniki:
400 g mąki, 4 łyżki cukru, 2 łyżki masła, 8 żółtek, 4 jajka, 1 łyżka mleka, 1 kieliszek spirytusu, smalec do smażenia
Przygotowanie:
Mąkę przesiać na stolnicę, dosypać cukier, zrobić dołek, wybić jajka i dodać żółtka. Wysiekać nożem. Gdy jajka z mąką zaczną zamieniać się w „kluski”, ponownie zrobić dołek, wrzucić do niego ciepłe masło, wlać mleko i spirytus.

Zagnieść ciasto (dość wolne, ale tak musi być) i gdy jest już gładkie, zrobić kulkę i odstawić na stolnicy na ok. 20 minut. Przykryć miską, by nie obeschło. Następnie przekroić na pół i obficie podsypując mąką rozwałkować cieniutko – jak na makaron. Pokroić na 3-centymetrowe paski, następnie podzielić na ok. 15-centymetrowe romby. Każdy kawałek naciąć na środku, przez to nacięcie przewlec jeden koniec. Podobnie postąpić z drugim kawałkiem ciasta. Smażyć w dużym rondlu, na smalcu; można go zastąpić olejem arachidowym lub słonecznikowym. Na smalcu jest najsmaczniejszy, gdyż ten tłuszcz ma najwyższą temperaturę smażenia, a chrust powinien bardzo szybko zezłocić się właśnie w wysokiej temperaturze.
Do przewracania doskonale nadaje się patyczek do szaszłyków lub widelec. Złocisty chrust wyjąć na papierowy ręcznik, by obciekł z nadmiaru smalcu. Przełożyć na duży płaski talerz i posypać cukrem pudrem.


Pączki z ziemniaków
autor: Ewa Wachowicz
Składniki:
500 g ziemniaków, 50 g drożdży, ½ szklanki cukru, 500 g mąki, 3 jajka, 125 g masła, olej do smażenia
Przygotowanie:
Ziemniaki ugotować. Ciepłe zmielić lub przecisnąć przez praskę. Na ziemniaki pokruszyć drożdże. Dodać cukier, przesianą mąkę, jajka (koniecznie w temperaturze pokojowej) i roztopione masło. Wyrobić gładkie ciasto i pozostawić pod przykryciem do wyrośnięcia (powinno podwoić objętość).
Dłonie natrzeć olejem. Z ciasta odrywać kawałek po kawałku i lepić pączki. Pozostawić ponownie do wyrośnięcia (10-15 minut).
Wyrośnięte pączki smażyć z obu stron w głębokim, mocno rozgrzanym oleju. Odsączyć na papierowym ręczniku z nadmiaru tłuszczu. Najlepiej smakują jeszcze ciepłe. Po wystudzeniu można posypać cukrem pudrem.

Pączki z lodówki
autor: Koło Gospodyń Wiejskich w Wólce Wieprzeckiej
(przepis można również wykorzystać do obwarzanków, a także pieczenia pierogów z powidłami i drożdżówek)

Składniki:
1 kg mąki, 10 dkg rozkruszonych drożdży, 4 łyżki cukru, 4 jajka, 2 szklanki mleka, ½ kostki masła lub margaryny, szczypta soli, 1 litr oleju do smażenia, dżem do nadziewania
Przygotowanie:
Drożdże rozpuścić w ciepłym mleku, dodać cukier i wymieszać. Następnie dodać pozostałe składniki i zagnieść ciasto. Ciasto wstawić na 1 godzinę do lodówki. Po upływie tego czasu ciasto rozciągnąć na stolnicy i wycinać koła od szklanki, do środka wkładać dżem i formować pączki. Smażyć na gorącym oleju.
(ar)

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem