Wydanie nr 1 z 2023 r. (2023-01-03)

Smacznie i kolorowo

 Smacznie i kolorowo
Fot. Canal+Kuchnia
Tomasz Jakubiak, gospodarz programu „Jakubiak rozgryza Polskę 2” zabiera widzów w podróż po regionalnych smakach naszego kraju. Wyszukuje przepisy w starych książkach kucharskich, by pokazać, jak tradycyjne dania zmieniały się na przestrzeni czasu. Program można oglądać na antenie Canal+ Kuchnia oraz w Canal+ online na canalplus.com. Przepisy pochodzą z programu „Jakubiak rozgryza Polskę” i „Jakubiak rozgryza Polskę 2”.

Grzybowy krem
Składniki na wywar: 1 włoszczyzna, 1 por, kilka gałązek rozmarynu i lubczyku, 2 łyżki masła, 500 g ulubionych grzybów suszonych, szklanka słodkiej śmietanki, sól, pieprz.
Smażone grzyby: kilka kapeluszy grzybów, ½ szkl. koniaku, czosnek pokrojony w cienkie plastry, łyżka masła, 2 łyżki miodu, łyżka soku z cytryny.
Oliwa: ½ szklanki oliwy z oliwek, świeży szczypiorek.
Przygotowanie
Przygotuj wywar z włoszczyzny, pora, ziół, suszonych grzybów. Gotuj 2 godziny na minimalnym ogniu. Lekko przestudź, zapraw śmietanką i zmiksuj. Dodaj sól i pieprz do smaku.
Na patelni rozgrzej masło. Grzyby pokrój i usmaż na chrupko z dodatkiem czosnku. Pod koniec smażenia dodaj koniak, potem miód, chwilę karmelizuj i zapraw sokiem z cytryny. Chrupiące grzyby podawaj z zupą i oliwą zmiksowaną ze szczypiorkiem.

Wątróbka cielęca w przyprawach korzennych z chutneyem z mango
Składniki: ok. 750 g wątróbki cielęcej w jednym kawałku, czerwone wino, kilka goździków, 2 laski cynamonu, 2 gwiazdki anyżu, mąka do obtoczenia, olej do smażenia, 1 pomarańcza do wyciśnięcia, ½ szkl. mrożonych wiśni.
Chutney: 1 dojrzałe mango, 1 słodkie jabłko, ½ posiekanej w kostkę cebuli, 4 łyżki miodu, olej do smażenia, sok z 1 limonki, ½ szkl. białego słodkiego wina, po ½ łyżeczki: pieprzu cayenne, papryki wędzonej, kminku rzymskiego.
Przygotowanie
Wątróbkę oczyść, obtocz w mące i podsmaż na rozgrzanym tłuszczu. Gdy się zrumieni, dobrze posól, dodaj wino, goździki, anyż i cynamon. Przykryj i duś na małym ogniu. Po 10 minutach podnieś przykrywkę, dodaj sok z pomarańczy i wiśnie.
Przygotuj chutney z pokrojonych w kostkę jabłek, cebuli i mango. Dopraw owoce miodem i przyprawami, wrzuć na patelnię i duś z dodatkiem wina i soku z limonki. Podawaj wątróbkę z chutneyem.


Bagietka z kurkowo-pomidorowym farszem, serem i salsą
Składniki: 1 bagietka, oliwa do polania bagietki, 1 dojrzały pomidor do wtarcia, 300 g kurek świeżych malutkich, 2 cebulki szalotki, 3 ząbki czosnku, kilka gałązek pomidorków koktajlowych (pieczone na gałązce)
kilka filecików anchois (z sardeli), garść czarnych oliwek, oliwa do smażenia, 1 papryczka chili, kawałek koziego sera.
Salsa: świeża mięta, sok z dwóch limonek, oliwa, orzeszki ziemne, szczypta kolendry, rozgnieciony ząbek czosnku.
Przygotowanie
Szalotkę posiekaj. Pomidorki koktajlowe skrop oliwą i piecz w wysokiej temperaturze aż puszczą sok i się przyrumienią. Kurki umyj i wrzuć na rozgrzaną oliwę razem z szalotką, czosnkiem, oliwkami i pomidorkami. Na koniec dodaj fileciki z sardeli. Dopraw papryczką chili i solą.
Przygotuj salsę. Wszystkie składniki drobno posiekaj i wymieszaj przyprawiając oliwą i solą.
Bagietkę przetnij wzdłuż na pół, posmaruj oliwą i natrzyj połówką pomidora. Podpiecz. Nałóż grzyby i zapiecz przez chwilę z kozim serem. Podawaj z salsą.

Kolorowe placki ziemniaczane na ostro z peperonatą i śmietaną szczypiorkową
Składniki na placki: 1 ziemniak, 1 ziemniak fioletowy lub czerwony, ½ batata, papryczka chili, szczypta wędzonej papryki, 1 jajko, łyżka mąki ziemniaczanej, sól.
Peperonata: 2 czerwone papryki, 1 zielona papryka, oliwa do smażenia i pieczenia, 1 cebula pokrojona w piórka, 3 ząbki czosnku drobno posiekane, 1 łyżka dobrego koncentratu pomidorowego, ½ szklanki pasaty pomidorowej, sól morska.
Śmietana: 1 szklanka kwaśniej śmietany 12 proc., 2 łyżki oliwy, 2 łyżki soku z cytryny, duża łyżka drobno posiekanego szczypiorku.
Przygotowanie
Ziemniaki zetrzyj na grubych okach do miski i odciśnij płyn. Dodaj jajko, mąkę oraz drobno posiekaną chili. Dopraw solą i papryką wędzoną.
Na patelni rozgrzej olej i smaż placki wielkości ok. 5x5 cm o grubości 1,5 cm. Smaż z każdej strony na średnim ogniu, aż się ładnie przyrumienią. Po usmażeniu zdejmij na papierowy ręcznik, aby odsączyć z tłuszczu.
W małej brytfance lub żaroodpornym naczyniu umieść papryki i skrop je oliwą. Wsadź do pieca i piecz w 220 stopniach, aż lekko się przypalą z każdej strony. Wyjmij i przerzuć do foliowego woreczka, aby się zaparzyły. Zamknij i trzymaj około 10 minut. Dzięki temu skórka z papryki łatwo odejdzie.
Obrane papryki pokrój w paski. W głębokiej patelni przesmaż na oliwie czosnek wraz z cebulą i dodaj papryki. Duś chwilę i dodaj pomidory. Gdy woda odparuje dodaj koncentrat i posiekane zioła. Dopraw solą.
Kwaśną śmietanę wymieszaj ze szczypiorkiem i pozostałymi składnikami. Podawaj z plackami i peperonatą.
Oprac. mp

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem