Wydanie nr 46 z 2022 r. (2022-11-14)

NASZE ZAMOJSKIE

NASZE ZAMOJSKIE
Wiadomo nie od dziś, że kuchnia regionalna także jest elementem kultury ludowej i ma swoje korzenie w tradycji i lokalnych obyczajach. Bywa przecież, że przepisy przekazywane są w rodzinach czy lokalnych społecznościach z pokolenia na pokolenie – z babci na mamę, z mamy na córkę. Świadomość, że takie stare przepisy są skarbem, jest coraz większa. Lokalna kuchnia nie jest jednak martwa – ciągle się zmienia i rozwija, panie między innymi z kół gospodyń wiejskich tworzą i wypróbowują nowe przepisy. Lokalne receptury, które dziś prezentujemy, zebrała Lokalna Grupa Działania „Ziemia Zamojska”. Pochodzą one z gmin Skierbieszów i Stary Zamość. Dania przygotujemy z najprostszych, tanich składników. To propozycja w sam raz na dzisiejsze czasy! Zdjęcia potraw także wykonała LGD „Ziemia Zamojska”.

Kapusta z grochem i ziemniakami

Przepis pochodzi ze zbiorów chóru Kalina z Kalinówki (gm. Stary Zamość)

Składniki:

Kapusta kiszona, groch, śmietana, ziemniaki z okrasą, przyprawy


Sposób przygotowania:

Kapustę ugotować do miękkości. Osobno ugotować groch i dobrze go „zmiąć”. Połączyć kapustę z grochem i doprawić śmietaną. Całość doprawić solą i pieprzem. Podawać z ziemniakami z okrasą na ciepło.

 

Pierogi z bobem

Przepis pochodzi ze zbiorów Klubu Seniora przy Gminnym Ośrodku Kultury w Skierbieszowie


Składniki:

Farsz: 1 kg bobu, cebula, 2 łyżki posiekanego koperku, sól, pieprz

Ciasto: 50 dag mąki, szczypta soli, gorąca woda – ile się wgniecie


Sposób przygotowania:

Bób ugotować w osolonej wodzie, obrać i zmiksować. Cebulkę posiekać i usmażyć na złoty kolor. Wymieszać z bobem i koperkiem. Przyprawić do smaku solą i pieprzem. Mąkę przesiać, dodać sól i powoli wlewać wodę (tak ciepłą, jak tylko można wytrzymać). Zagnieść elastyczne ciasto. Rozwałkować cienko i szklanką wykrawać krążki. Na każdy nałożyć porcję farszu, zlepić brzegi.

Gotować w osolonej wodzie 5 minut. Podawać z tłuszczem lub sosem.

Jest to stara potrawa, która dawniej często gościła na wiejskich stołach.

 

 

Waflak starozamojski

Przepis pochodzi ze zbiorów Koła Gospodyń Wiejskich w Starym Zamościu

 


Składniki:

Wafle, parówki, ogórek konserwowy, papryka konserwowa, ziemniaki


Sposób przygotowania:

Ziemniaki obrać i ugotować, ugnieść na gładką masę. Na wafel nałożyć ciepłe ziemniaki. Wzdłuż jednego boku położyć parówki, paprykę i ogórek, zwinąć jak roladę. Pokroić w plastry, obtoczyć w jajku i bułce tartej i smażyć na wolnym ogniu na złocisty kolor.

Jabłecznik

Przepis pochodzi ze zbiorów pani Moniki Szewery ze Skierbieszowa

Składniki:

4 jajka, 3/4 szklanki cukru, 1 szklanki mąki pszennej, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 1 łyżka mąki ziemniaczanej, 1 łyżka wody, 1 łyżka octu, 7 średnich papierówek, ewentualnie cynamon, cukier puder


Sposób przygotowania:

Całe jajka ubić z cukrem, dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i pozostałe składniki, lekko, ale dokładnie wymieszać. Jabłka pokroić w ósemki, posypać cynamonem, wrzucić do ciasta. Piec 45 minut w 180 st. C.

(ar)

 

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem