Wydanie nr 42 z 2022 r. (2022-10-17)

SMAKI JESIENI

SMAKI JESIENI
W Poperczynie w gm. Żółkiewka odbyła się jubileuszowa, bo 10. już edycja festiwalu Smaki Jesieni. Za jego organizację odpowiadają członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Olchowieckiej, Urząd Gminy Żółkiewka i Lokalna Grupa Działania „Krasnystaw PLUS”. Gwoździem programu jest zawsze konkurs kulinarny. W tym roku gospodynie z KGW z terenu powiatu rywalizowały w dwóch kategoriach: napitek oraz ciasto wykonane przy użyciu jesiennych owoców. W pierwszej kategorii zwyciężyła „nalewka z czerwonej porzeczki z nutką mięty” autorstwa KGW Niemienice, drugie miejsce zajęły panie z KGW Ostrzyca z nalewką z aronii, a trzecie – KGW Rożki Kolonia i ich nalewka z czarnej porzeczki. W kategorii ciast triumfowały panie z KGW Bobrowe-Olesin i ich jabłkowo-cynamonowy jeżyk, drugie miejsce zajęło KGW Górzanie z Krasnegostawu z „pijaną śliwką”, a trzecie – KGW Brzeziny serwujące tort owocowy. Dzięki uprzejmości organizatorów festiwalu i gospodyń, publikujemy próbkę zwycięskich przepisów.

Szarlotkowy jeżyk z cynamonem
Składniki na mus: 250 g obranych i pokrojonych w kostkę jabłek, 1 łyżka soku z cytryny, 1 łyżeczka drobnego cukru, pół łyżeczki cukru waniliowego. Składniki na biszkopt: 80 ml oleju rzepakowego, 65 g cukru trzcinowego, duże jajko, pół łyżeczki ekstraktu waniliowego, 65 g musu jabłkowego, 125 g mąki pszennej, pół łyżeczki proszku do pieczenia, pół łyżeczki cynamonu. Składniki na prażone jabłka: 500 g jabłek pokrojonych w kostkę, 2 łyżki soku z cytryny, pół łyżki cukru, 30 g masła, 3/4 łyżeczki cynamonu. Składniki na krem cynamonowy: 350 ml śmietanki kremówki, 450 g mascarpone, 1,5 łyżeczki cynamonu, 5 łyżek cukru pudru. Składniki na krem do tynkowania: 300 g białej czekolady, 75 ml śmietanki 30-proc., 115 g miękkiego masła, kakao.
Wykonanie musu: sok z cytryny, cukier i cukier waniliowy podgrzewamy chwilę na patelni, dodajemy jabłka i prażymy pod przykryciem, aż owoce zmiękną. Następnie studzimy i blendujemy na gładki mus. Wykonanie biszkoptu: w misce, za pomocą rózgi mieszamy olej z cukrem. Dodajemy jajko, ekstrakt waniliowy, mus jabłkowy i mieszamy. Na koniec dodajemy przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia. Mieszamy do połączenia składników. Ciasto przekładamy do tortownicy o średnicy 20 cm. Pieczemy 18-22 min. w 180 st. C. Następnie studzimy. Do jeżyka potrzebne będą trzy blaty. Gdy ciasto wyrośnie zbyt niskie, należy upiec dwa biszkopty. Przygotowanie prażonych jabłek: cukier, sok z cytryny i masło rozpuszczamy na patelni, dodajemy cynamon i mieszamy. Dodajemy jabłka i prażymy aż zmiękną. Gotowe odstawiamy do wystygnięcia. Krem cynamonowy: składniki mieszamy w misce, aż krem zgęstnieje. Krem do tynkowania: śmietankę podgrzewamy. Gdy będzie ciepła, dodajemy masło, a gdy krem będzie gorący – wrzucamy czekoladę i mieszamy. Odstawiamy na noc do lodówki. Zimną masę ubijamy co najmniej 5 min. na najwyższych obrotach miksera, na koniec dodajemy kakao. Blaty biszkoptu wycinamy tak, by po złożeniu i przełożeniu osiągnąć kształt jeża. Przekładamy w następującej kolejności: blat, prażone jabłka, krem cynamonowy, blat, prażone jabłka, krem, blat. Na koniec tynkujemy przygotowanym kremem. Dekorujemy według uznania – można użyć migdałów i płatków czekoladowych.

Pijana śliwka
Składniki na ciasto (blacha 25 na 35 cm): 1 szklanka cukru, 1/2 szklanki wody, 3/4 szklanki oleju, 3 łyżki kakao, 5 jajek, 1,5 szklanki mąki pszennej, 1/2 szklanki cukru, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 1 łyżeczka sody oczyszczonej. Na śliwki w rumie: 500 g śliwek kalifornijskich (suszonych), 250 ml ciemnego rumu. Na krem z nutellą i śliwkami: 250 g masła i 400 g nutelli w temp. pokojowej, 125 g serka mascarpone – schłodzonego. Do tego 1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej i 100 ml wody do nasączania blatów oraz 3/4 słoiczka powideł śliwkowych, 100 g gorzkiej czekolady i 100 ml śmietanki kremówki 30 proc.
Wykonanie: cukier, wodę, olej i kakao przełożyć do małego garnka, zagotować. Mieszać do połączenia składników i rozpuszczenia cukru. Zdjąć z ognia i odstawić do całkowitego wystudzenia. Białka oddzielić od żółtek. Ubić na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodawać cukier łyżka po łyżce. Następnie kolejno dodawać po jednym żółtku, cały czas miksując. Do masy jajecznej cienkim strumieniem wlewać przygotowaną wcześniej mieszankę z olejem, cukrem i kakao. Delikatnie mieszać szpatułką lub na najniższych obrotach miksera. Stopniowo dodawać przesianą mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i sodą cały czas dokładnie mieszając. Przelać ciasto do formy i wyrównać. Piec w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180 st. C przez ok. 45 minut. Wystudzić i przekroić na dwa blaty. Śliwki pokroić na mniejsze kawałki. Przełożyć do małego garnka i zalać rumem. Podgrzać do wrzenia, zdjąć z palnika i odstawić do momentu, gdy cały alkohol wsiąknie w śliwki (około godzinę). Kawę zalać wrzątkiem, wymieszać. Masło utrzeć mikserem na puszystą masę. Dodać nutellę i mascarpone. Krótko zmiksować, tylko do połączenia się składników i powstania gładkiego kremu. Dodać nasączone rumem śliwki i wymieszać szpatułką. Kremówkę przelać do małego garnuszka i mocno podgrzać (nie gotować!). Dodać posiekaną czekoladę i zdjąć z palnika. Po chwili dokładnie wymieszać, do uzyskania gładkiej polewy. Pierwszy z kakaowych blatów nasączyć połową kawy, a następnie posmarować cienką warstwą powideł, wyłożyć krem z nutelli i wyrównać. Przykryć drugim blatem i nasączyć go pozostałą częścią kawy. Wierzch ciasta udekorować czekoladową polewą.

Opr. jn

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem