Wydanie nr 41 z 2022 r. (2022-10-11)

DYNIA, JESIENNA KRÓLOWA KUCHNI

DYNIA, JESIENNA KRÓLOWA KUCHNI
– Z funduszu sołeckiego wyposażyłyśmy kuchnię, teraz tworzymy kronikę kulinarną, w której znajdą się sprawdzone receptury – opowiada Katarzyna Kur, dziarska przewodnicząca KGW Turzyniec. Pracuje z ekipą kobiet, wśród których jest zawodowa kucharka i Ukrainka, która wyśmienicie gotuje, ponadto pani, która zna się na ziołach (i szeptach) oraz mistrzyni wypieku tortów.

W kuchni chętnie wykorzystują produkty sezonowe. Tym razem pora na dynię. To królowa jesieni, a przyrządzone z niej dania są zdrowe, ładne i syte. Panie z Turzyńca przygotowują dyniową zupę-krem, placki, chleb, spaghetti, powidła, a nawet frytki.

 


Zupa-krem rozgrzewająca

Składniki: 1 dynia, 3 średnie cebule, 4 ząbki czosnku, 2 szklanki rosołu, pieprz do smaku, szczypta chilli, imbiru, gałki muszkatołowej, 2 łyżki oleju rzepakowego do smażenia.


Dynię obieramy ze skórki, kroimy w kostkę. Cebulę kroimy, czosnek drobno siekamy – podsmażamy do zeszklenia. Przekładamy do garnka, dodajemy kawałki dyni i rosół. Całość gotujemy na średnim ogniu 30-40 minut. W trakcie gotowania przyprawiamy zupę. Odstawiamy do przestygnięcia, a kiedy będzie chłodna blendujemy na jednolitą masę. Podajemy z kleksem jogurtu naturalnego, zielona pietruszką i pestkami nasion.

 


Racuszki dyniowe

Składniki: mała dynia, 70 g sera feta, 2 łyżki mąki pszennej, 2 cebule, 1 jajko, 100 ml jogurtu greckiego, 1 ząbek czosnku, 3 łyżki prażonych pestek dyni, 5 łyżki oliwy z oliwek, ostra papryka, pieprz czarny, garść zielonej pietruszki i szałwi, sól, szczypta proszku do pieczenia.

 


Siekamy cebulę, pietruszkę i szałwię, a dynię ścieramy na tarce. Rozdrobnione składniki mieszamy, dodajemy mąkę, jajko, pokruszoną fetę i podprażone na suchej patelni pestki dyni. Masę nakładamy łyżką na rozgrzany olej na patelni i smażymy, aż placuszki się zrumienią. Podajemy je w towarzystwie kaszy lub ziemniaków, dodajemy do tego surówkę i mamy szybki oraz zdrowy obiad.

 


Chleb z dyni

Składniki: 1 dynia (najlepiej Hokkaido), 125 ml ciepłej wody, 20 g świeżych drożdży (mogą być instant), 1/2 łyżeczki cukru, 400 g mąki chlebowej, 1 łyżeczka soli, 3 łyżki jogurtu naturalnego, 3-4 łyżki pestek dyni obranych.

 


Dynię obieramy ze skóry i wykrawamy miękki środek z pestkami. Miąższ ścieramy na tarce o grubych oczkach. Można też zrobić puree z dyni – piekąc dynie w piekarniku (pokrojoną w kawałki) a następnie blendując. Z ciepłej wody, cukru i drożdży robimy zaczyn i odstawiamy do wyrośnięcia. Do misy wsypujemy mąkę, sól, puree z dyni i jogurt. Kiedy zaczyn wyrośnie wyrabiamy ciasto, dodając pod koniec olej. Wyrabiamy dotąd, aż ciasto będzie odchodzić od ścianek misy. Odstawiamy pod przykryciem do wyrośnięcia na około 1 h. Wyjmujemy je na omączony blat i krótko zagniatamy. Formujemy i wykładamy do wysmarowanej i obsypanej mąką keksówki. Smarujemy wierzch wodą i obsypujemy pestkami dyni. Odstawiamy chleb, przykryty folią do ponownego wyrośnięcia na 20-30 minut. Wkładamy do piekarnika i pieczemy w temp. 190 st. C. przez 40-45 minut.

 

 

 

Frytki z dyni

Obieramy dynię ze skóry, wydrążamy gniazdo nasienne i kroimy w słupki. Skrapiamy niewielką ilością oliwy z oliwek, mieszamy z suszonymi ziołami i szczyptą słodkiej papryki. Rozkładamy frytki na blaszce i zapiekamy w piekarniku. Gotowe solimy i podajemy z sosem czosnkowym.

 


Pierogi z żółtym farszem

Przygotowujemy ciasto jak na pierogi ruskie. Farsz robimy z upieczonego miąższu dyni, podsmażonej cebulki, groszku, wyciśniętego czosnku i aromatycznych przypraw: startego na tarce świeżego imbiru, kurkumy, cynamonu i ostrej papryki. Z wyrobionego ciasta najlepiej wykrawać kółka foremką do pierogów, nakładać na nie porcję farszu i formować pierożki.

her

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem