Wydanie nr 38 z 2022 r. (2022-09-19)

Gotuj z „TZ”

SMAKI ZIEMI ZAMOJSKIEJ

SMAKI ZIEMI ZAMOJSKIEJ
Zapraszamy do gotowania z gospodyniami z zamojskich gmin: Sitno, Skierbieszów i Stary Zamość. Przygotujemy dania, których receptury nierzadko były przekazywane w rodzinach z pokolenia na pokolenie. Niektóre są nadal bardzo popularne i obecne niemal w każdej kuchni nie tylko regionalnej, ale i polskiej – jak gołąbki. Inne przepisy są już niemal zapomniane. Kto wie, co to jest sołoducha? A kto wie, jak ją przyrządzić? Podpowiadamy: sołoducha to napój, recepturę zamieszamy poniżej. Tradycyjne przepisy zebrała Lokalna Grupa Działania „Ziemia Zamojska”, która skupia większość samorządów z powiatu zamojskiego, i zajmuje się m.in. kultywowaniem regionalnych tradycji, także kulinarnych.

Gołąbki z kaszą gryczaną i ziemniakami
Przepis Koła Gospodyń Wiejskich w Sitnie Kolonii

Składniki: Kapusta, kasza gryczana, ziemniaki surowe, cebula, czosnek, sól, pieprz, śmietana, ewentualnie grzyby.

Sposób przygotowania: Kapustę sparzyć, ziemniaki obrać, umyć, zetrzeć na tarce i odcisnąć sok. Kaszę wypiec, cebulę skroić w drobną kostkę i podsmażyć na oleju. Czosnek drobno posiekać. Połączyć wszystkie składniki, dodać przyprawy i wymieszać.
Farsz zawijać w sparzone liście kapusty.

 

Kapusta odważana z ziemniakami i sołoduchą
Przepis Koła Gospodyń Wiejskich w Horyszowie Polskim

Składniki: Kapusta biała, czosnek, olej rzepakowy, przyprawy, ziemniaki, mąka żytnia, cukier, rodzynki.

Sposób przygotowania: Małe główki kapusty przekroić, obgotować w osolonej wodzie, odcedzić, zalać zimną wodą i pozostawić na trzy godziny. Następnie odcisnąć i zalać zalewą czosnkową. Zostawić na 4-5 dni. Po tym czasie podawać przyprawione olejem rzepakowym i przyprawami z ziemniakami ugotowanymi w mundurkach.
Sołoducha: mąkę żytnią zaparzyć wodą, wsypać cukier i rodzynki, przykryć. Postawić w ciepłe miejsce na 2-3 dni. Gdy już będzie czuć zakwas, przecedzić przez sito i odstawić do zimnego miejsca. Kapusta odważana to danie jarskie, zdrowe i niskokaloryczne, oczyszczające organizm. Sołoducha to napój wspaniale odżywiający organizm.


Żeberka w miodzie
Przepis Beaty Borys ze Skierbieszowa

Składniki: 2 kg żeberek, 1 ketchup pikantny 500 g, 15-20 dag miodu, przyprawa do żeberek, ziele angielskie, liść laurowy, sól. Zalewa: sól, ziele angielskie, liść laurowy.

Sposób przygotowania: Żeberka opłukać, podzielić i włożyć do zalewy na noc. Następnie przygotować marynatę: włożyć do garnka miód, ketchup i przyprawę do żeberek, wszystko razem wymieszać i podgrzać tak, aby miód się rozpuścił. Następnie wyjąć żeberka z solanki, wyłożyć do garnka i zalać wcześniej przygotowaną marynatą. Żeberka pozostawiamy w marynacie przynajmniej na 10 godzin. Następnie wkładamy je do rękawa lub na blachę i podlewamy pozostałą marynatą. Wstawiamy do piekarnika na ok. 1 godzinę (w czasie pieczenia żeberka trzeba „zruszyć”!). Tak przygotowane żeberka można podać jako danie obiadowe, np. z ziemniakami i sałatką, albo z papryką ze słoika podsmażaną z cebulką na oleju i wyłożoną na wierzch na żeberka.


Tort naleśnikowy
Przepis Koła Gospodyń Wiejskich w Wierzbie

Składniki: 1 l mleka, mąka, 5 jajek, sól, pieprz, 70 dag wątróbki cielęcej, 1 kg pieczarek, 1 opakowanie włoszczyzny suszonej, 3 cebule, 3 łyżki koncentratu pomidorowego, musztarda, majonez, sos pomidorowy.

Sposób przygotowania: Z mleka, mąki i jajek robimy ciasto naleśnikowe. Wątróbkę przekręcamy przez maszynkę i dodajemy do ciasta naleśnikowego. Smażymy naleśniki. Pieczarki drobno kroimy, obgotowujemy, do tego dodajemy: włoszczyznę, drobno pokrojoną cebulę, koncentrat pomidorowy, sól i pieprz do smaku. Z naleśników i smażonych pieczarek robimy tort, przekładając w taki sposób: naleśnik smarujemy majonezem z dodatkiem musztardy, na to farsz i znów naleśnik itd. Uformowany tort smarujemy majonezem, dekorujemy sosem pomidorowym.
Lekko zapiekamy w piekarniku. Podajemy na gorąco.

Przygotowała (ar)

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem