Wydanie nr 36 z 2022 r. (2022-09-05)

KACZKA I GOŁĄBKI, CO WYGRAŁY BITWĘ

KACZKA I GOŁĄBKI, CO WYGRAŁY BITWĘ
Fot. Nadesłane
Ich specjalnością jest kaczka faszerowana czym tylko pod słońcem, mięsa z sosami fasolowymi, dania z gryką i ciasta z owocami sezonowymi. – Z funduszu sołeckiego wyposażyłyśmy kuchnię, teraz tworzymy kronikę kulinarną, w której znajdą się sprawdzone receptury – opowiada Katarzyna Kur, dziarska przewodnicząca KGW z głową pełną pomysłów. Wśród kole jest zawodowa kucharka i Ukrainka – obie gotują wyśmienicie. Ponadto pani, która zna się na ziołach (i szeptach) i mistrzyni wypieku tortów. W kuchni chętnie wykorzystują też fasolę, wszak to okolica tysiąca fasolowych tyczek. Turzynieckie gołąbki gryką nadziewane podczas ostatnich dożynek powiatu zamojskiego zajęły trzecie miejsce w kulinarnej bitwie regionów.

Kaczka faszerowana gryką z kapustą modrą
Składniki: kaczka, 20 dkg kaszy gryczanej, 15 dkg grzybów suszonych, 40 dkg udźca z indyka, 4 łyżki oleju, 1 główka czosnku, sól, pieprz, rozmaryn, 2 marchewki, 1 pietruszka, ½ selera korzennego.
Kapusta modra: 1 kg czerwonej kapusty, 2 cebule, 10 dkg żurawiny, 2 jabłka, sól, pieprz, olej do smażenia.

Pierożki gryczane (ok. 10 szt.): 20 dkg kaszy gryczanej, 30 dkg sera białego, 15 dkg gotowanych ziemniaków, 1 łyżka skwarków, sól, pieprz, ½ kg mąki pszennej, 5 dkg drożdży, 1 szkl. mleka, 1 szkl. wody, 3 łyżki oleju, 10 dkg masła, cukier do smaku.

Wykonanie: Z oprawionej i umytej kaczki wyciągamy kości. Kaczkę marynujemy przez 6-8 godz. w zalewie (woda, sól, marchew, pietruszka, seler, ziele angielskie, liść laurowy, rozmaryn). Do wcześniej upieczonej i wystudzonej kaszy gryczanej dodajemy zmielone mięso oraz ugotowane zmielone grzyby. Doprawiamy solą i pieprzem. Farszem nadziewamy kaczkę i zaszywamy, spinamy spinaczami lub wykałaczką. Kaczkę pieczemy w temp. 180 st. C ok. 2 godz.
Umytą czerwoną kapustę szatkujemy, wrzucamy do wrzącej wody, parzymy i odcedzamy. Do garnka wlewamy olej, dodajemy drobno pokrojoną cebulkę, lekko dusimy. Dodajemy świeżą żurawinę, starte jabłko, wrzucamy kapustę, doprawiamy solą, pieprzem, liściem laurowym, zielem angielskim i wszystko razem dusimy przez ok 10 min.

Wypieczoną kaszę gryczaną (na 1 szkl. kaszy dajemy 2 szkl. wody, sól do smaku, 2 łyżki oleju – pieczemy ok 1 godz. w 150 st. C) łączymy z serem białym, ziemniakami, skwarkami oraz przyprawami.
Ciasto: Do mąki dodajemy jajko, mleko, roztopione masło, drożdże rozpuszczone z łyżką cukru. Wyrabiamy ciasto drożdżowe, pozostawiamy do wyrośnięcia. Wykładamy na stolnicę, wałkujemy, wykrawamy kółka i nakładamy farsz. Ciasto zlepiamy, formujemy kulki i układamy na blasze, smarując wierzch pierożków rozbitym jajem. Pieczemy w temp. 200 st. C przez 20-30 min. Gotową kaczkę kroimy na porcje i podajemy z kapustą modrą oraz pierożkami. Kaczkę można podawać zarówno na gorąco jak i na zimno z dodatkiem dresingu jabłkowo żurawinowego.


Wykonanie: Wrzucić do garnka z wodą drób (oczyszczony i namoczony), warzywa pokrojone w talarki, ziele, pieprz ziarnisty, liście laurowe i gotować. Gdy warzywa się lekko podgotują, wrzucić obraną i pokrojoną w kostkę dynię i gotować do miękkości. Mięso wyjąć z zupy, by się nie rozgotowało. Na koniec wszystko zblendować na gładką masę i doprawić do smaku. Podawać z grzankami bądź prażonymi pestkami dyni z kleksem z jogurtu naturalnego.

Gołąbki gryką nadziewane (Hubcie)
Składniki: 1 główka kapusty, 80 dkg kaszy gryczanej, 50 dkg grzybów świeżych lub 10 dkg suszonych, 2 cebule, 2 łyżki oleju konopnego lub lnianego, sól, pieprz, 1 szkl. wody, 1 kapusta. Sos grzybowy: 20 dkg grzybów świeżych, 5 dkg masła, 150 ml śmietany, 1 cebula, sól, pieprz.
Wykonanie: Do garnka z wrzącą osoloną wodą włożyć kapustę z wyciętym głąbem i gotować. Stopniowo, przy pomocy noża odrywać wierzchnie, sparzone liście. Ściąć zgrubiałe części liści. Do ugotowanej kaszy (powinno jej być tyle ile wody) dodać pokrojoną drobno i podsmażoną na oleju cebulę razem z grzybami. Farsz doprawić solą i pieprzem. Zawijać go w liście kapusty, zaginając boki. Gołąbki ułożyć w naczyniu do pieczenia wyłożonym liśćmi kapusty i zalać szklanką wody. Całość przykryć i piec ok. 1,5 godz. w temp. 190 st. C. W tym czasie przygotować sos. Na maśle podsmażyć cebulę z pokrojonymi grzybkami i dusić pod przykryciem ok. 15 min. Dodać śmietanę, doprawić solą i pieprzem. Mieszać kilka minut. Upieczone gołąbki podawać z sosem.

Zupa dyniowa krem

Składniki: 3 l. wody, 1 udziec z indyka, 1 kurze skrzydełko lub udko, 1 pietruszka, 3-4 marchewki, 1 średni por, 1/4 średniego selera, 2 cebule, 1 główka czosnku, 5 ziarenek ziela angielskiego, 2 liście laurowe, 1/2 opakowania pieprzu ziarnistego, 1 opakowanie suszonych pomidorów z czosnkiem i bazylią (15 gram), 2 średnie dynie, przyprawy do smaku ( curry, papryka słodka i ostra, sól, pieprz, imbir).

Wykonanie: Wrzucić do garnka z wodą drób (oczyszczony i namoczony), warzywa pokrojone w talarki, ziele, pieprz ziarnisty, liście laurowe i gotować. Gdy warzywa się lekko podgotują, wrzucić obraną i pokrojoną w kostkę dynię i gotować do miękkości. Mięso wyjąć z zupy, by się nie rozgotowało. Na koniec wszystko zblendować na gładką masę i doprawić do smaku. Podawać z grzankami bądź prażonymi pestkami dyni z kleksem z jogurtu naturalnego.

Ciasto drożdżowe ze śliwką

Składniki: 200 ml letniego mleka, 42 g drożdży, 100 g cukru, 2 opakowania cukru wanilinowego, 2 jajka, 100 g miękkiego masła, 500 g mąki pszennej, szczypta soli, 60 dkg śliwek. Kruszonka: 200 g mąki, 100 g cukru, 120 g schłodzonego masła.

Wykonanie: Do miski wlać mleko, dodać drożdże i łyżkę cukru. Wymieszać i zostawić w ciepłym miejscu na ok. 10 min. Dodać do zaczynu pozostałe składniki i dokładnie zagnieść ciasto. Przykryć ściereczką i odstawić na 30-45 min., aż ciasto podwoi swoją objętość. Wyrośnięte ciasto ponownie zagnieść i ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. W ciasto powciskać śliwki przekrojone na połówki. Całość posypać kruszonką (wszystkie składniki ze sobą połączyć, tak by powstały grudki) i odstawić na kolejne 20 min. do wyrośnięcia. Piec w temp. 160 st. C przez ok. 45 minut. Zamiast śliwek można dodać inne owoce.


Ciasto ucierane leniwe

Składniki: 4 jaja, 1,5 szkl., cukru, 2 opakowania cukru wanilinowego, 1 szkl., oleju, 400 gram zsiadłego mleka, 4,5 szkl. mąki pszennej, 4 łyżeczki proszku do pieczenia, 70 dkg owoców sezonowych (maliny, truskawki, jagody, śliwki). Składniki na kruszonkę: 100 gram masła, 1 szkl. mąki, 0,5 szkl. cukru pudru.

Wykonanie: Jajka ubijamy z cukrami na puszystą masę. Dodajemy olej, zsiadłe mleko, miksujemy. Dodajemy mąkę z proszkiem do pieczenia, również miksujemy do połączenia składników. Wylewamy ciasto na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i układamy owoce. Posypujemy kruszonka (połączyć składniki, by powstały grudki). Pieczemy w 180 st. C przez ok. 1 godzinę.

 


her

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem