Wydanie 33 z 2022 r. (2022-08-15)

WEEKENDOWE ZAKĄSKI

WEEKENDOWE ZAKĄSKI
Fot. CANAL+ KUCHNIA
Jurek Sobieniak i Andrzej Andrzejczak, to duet kucharzy prowadzących program „Zgrillowani 2” na antenie CANAL+ Kuchnia. Jurek od dzieciństwa pasjonuje się gotowaniem, pracował jako szef kuchni w znanych warszawskich restauracjach. Andrzej zawodowo gotuje od kilkunastu lat i doradza innym w otwieraniu restauracji. Obaj są miłośnikami dań z mięsem w roli głównej, ale na grillu przygotowują również przepyszne potrawy z ryb i warzyw.

Kolorowe szaszłyki

Składniki: 1 kg cienkiej kiełbasy, 1 kg pieczarek, po pół kilograma czerwonej i żółtej papryki, 0,5 kg czerwonej cebuli, po pół kilograma zielonej i żółtej cukinii, 2 kalarepy, sól, pieprz, olej.

 


Przygotowanie

Warzywa i kiełbaski kroimy w grubą kostkę, nabijamy na patyki do szaszłyków, lekko smarujemy olejem i wrzucamy na grill rozgrzany do ok. 200 stopni C. Grillujemy przez ok. 6 minut, po 3 minuty z każdej strony.

 


Kiełbasa z grilla z duszoną cebulą i grzankami

Składniki: 1 chleb baltonowski, 1 kg białej cebuli, 1 kg kiełbasy śląskiej, pieprz mielony, sól, 5 żółtek, 1 pęczek natki pietruszki, pół łyżeczki curry. Sos musztardowy: 200 musztardy francuskiej, 100 miodu lipowego.

 


Przygotowanie

Chleb kroimy wzdłuż, na długie kromki. Kiełbasę kroimy w długie plasterki pod skosem i nadziewamy na patyk do szaszłyków tak, aby kiełbasa ułożyła się w harmonijkę. Cebulę siekamy w pióra, lekko solimy i posypujemy mielonym pieprzem, mieszamy lekko dociskając, odstawiamy na 5 minut. Robimy sos musztardowy, łącząc składniki blenderem do uzyskania jednolitej konsystencji. Cebulę wykładamy na rozgrzaną płaską patelnię i smażymy mieszając co minutę do uzyskania redukcji wody i by cebula zmniejszyła swoją objętość o połowę. Gotową cebulę mieszamy z żółtkami i curry. Kładziemy na grill chleb. Na grillowaną kromkę nakładamy porcję cebuli, kiełbasę, polewamy sosem musztardowym i posypujemy ciętą natką.

 


Sałatka z grillowanym pstrągiem, relishem ogórkowym i truflowymi ziemniakami

Składniki: 2 pstrągi, sól, pieprz czarny mielony, 1 kg ziemniaków truflowych (lub dobrych sałatkowych), 100 g rukoli, 2 sałaty rzymskie, 2 cytryny, 1 pęczek dymki, 2 ząbki czosnku, 250 ml oliwy z oliwek, 250 g śmietany crème fraîche, 2 marchewki, świeże zioła (bazylia, natka, itp.). Relish ogórkowy: 500 g ogórków gruntowych bez skórki i gniazd nasiennych, 150 g czerwonej cebuli, 50 g imbiru, 2 ząbki czosnku, 300 g papryki czerwonej, 1 pęczek koperku, 200 ml octu jabłkowego, 300 g cukru, 20 g soli.

 


Przygotowanie

Warzywa na relish kroimy w bardzo drobną kostkę. W garnku zagotowujemy ocet z cukrem i wrzucamy do niego warzywa oraz imbir i czosnek. Całość gotujemy ok. 15 minut na wolnym ogniu. Na koniec dodajemy pokrojony drobno koper. Gotowy relish odstawiamy do ostygnięcia. Wypatroszone pstrągi nacieramy solą i pieprzem, w środku również czosnkiem i skrapiamy cytryną. Smarujemy rybę oliwą z oliwek. Ryby kładziemy na kratkach i układamy na grillu rozgrzanym do ok. 200 stopni C. Z każdej strony grillujemy po 7-8 minut. Ziemniaki w łupinach posypujemy solą i pieprzem, skrapiamy oliwą, wrzucamy na grill. Sałaty rzymskie kroimy na połówki, krótko marynujemy w oliwie i na chwilę wrzucamy na grill. Z marchwi robimy cienkie wstęgi obieraczką. Na dużym, głębokim talerzu układamy sałatę rzymską, wstążki marchewki, ziemniaki, pokrojoną dymkę, świeże zioła i relish. Obieramy mięso z ryby i dodajemy do całości.

 


Camembert grillowany z jagnięciną

Składniki: 4 dojrzałe sery camemberty, 1 czerwona cebula, 400 g jagnięciny mielonej z łopatki, 4 pomidory malinowe, 2 jabłka kwaśne, sól, pieprz, 8 kromek chleba, 2 ząbki czosnku, 2 ziemniaki grillowe, garść świeżego rozmarynu, 4 gałązki macierzanki. Dresing: 100 ml octu jabłkowego, 150 ml oleju rzepakowego, 50 ml miodu, skórka starta z 1 cytryny.

 


Przygotowanie

Wszystkie składniki dresingu wlewamy do słoika i energicznie mieszamy do połączenia. Ziemniaki myjemy i solimy, zawijamy w papier pergaminowy i folię aluminiową. Pieczemy na grillu przez ok. 2 godziny, przekręcając co 30 minut. Pomidory sparzamy i zdejmujemy skórkę. Z jabłek usuwamy gniazda. Kroimy w centymetrowe plastry, solimy i pieprzymy. Grillujemy na rumiany kolor. Gotowe jabłka przekładamy pomidorami i skrapiamy dresingiem. Z jednej strony sera ścinamy skórkę, aby można było wydrążyć środek. Łyżeczką wyjmujemy miąższ ze środka sera, aby powstała swoista miseczka. Miąższ mieszamy z mięsem mielonym i posiekaną cebulą, doprawiamy solą. Ostudzone ziemniaki ścieramy na tarce, mieszamy z pieprzem, macierzanką, solą świeżo mielonym pieprzem. Miseczki z sera nadziewamy farszem mięsnym, przykrywamy porcją masy ziemniaczanej o grubości 1 cm i przykrywamy ściętą skórką. Lekko natłuszczamy zewnętrzne ścianki sera. Gotowe sery obkładamy rozmarynem i układamy na ruszcie. Grillujemy przez 20-25 minut, przekręcając co 5 minut na drugą stronę. Na koniec dokładamy kromki chleba, aby się zrumieniły. Gotowy chleb nacieramy czosnkiem i podajemy z zapiekanym serem.

 


Łosoś grillowany z salsą z grejpfruta

Składniki: 1 duży filet z łososia, 5 gałązek kocanki (nieśmiertelnika), sól, pieprz, 100 ml oleju rzepakowego, 2 cytryny. Salsa: 4 grejpfruty, 1 strączek papryczki chili, 2 ząbki czosnku, 2 łyżki miodu, 30 ml sosu rybnego, 50 ml oleju rzepakowego.

 


Przygotowanie

Cytryny dzielimy w ćwiartki. Łososia dzielimy na porcje, solimy i pieprzymy. Kocankę siekamy i posypujemy nią porcje ryby. Drewnianą deskę (wymiary ok. 20 x 30 cm) nacieramy z jednej strony tłuszczem i układamy na niej porcje łososia oraz cząstki cytryny. Deskę umieszczamy ze wszystkim na grillu i pieczemy pod przykryciem 15 minut. Grejpfruty ubieramy ze skóry i kroimy na cząstki. Czosnek siekamy z chili i mieszamy z sosem rybnym, miodem i olejem. Odstawiamy salsę na 10-15 minut, aby całość się przegryzła. Gotowego łososia podajemy z salsą.

 


Szaszłyki z wędzonego sera, polędwicy wołowej i dyni

Składniki: 6 szt. sera redykołka lub innego podobnego do oscypka, 600 g polędwicy wołowej, ok. 1 kg dyni, 3 gałązki rozmarynu, 150 ml sosu sojowego, 20 g pieprzu, 30 g soli morskiej, świeże papryczki chilli, pół główki czosnku, 100 ml soku z rokitnika, 150 ml oleju. Sos borowikowy: 400 g świeżych lub mrożonych borowików, 150 g białej cebuli, pęczek tymianku, 200 ml bulionu wołowego, 300 ml śmietanki 36 proc., 10 g soli, 100 g masła.

 


Przygotowanie

Borowiki oczyszczamy, myjemy, suszymy i kroimy w plastry. Cebulę kroimy w pióra. Rozpuszczamy masło na patelni i wrzucamy cebulę. Dobrze karmelizujemy i dodajemy pokrojony drobno tymianek. Dodajemy grzyby, smażymy, aż się zrumienią. Następnie zalewamy całość bulionem. Zagotowujemy. Wlewamy śmietankę, doprawiamy i dalej gotujemy ok. 10 minut. Sos miksujemy na gładką masę blenderem. W razie potrzeby przecieramy przez sito. Dynię kroimy na pół, usuwamy nasiona i kroimy na plastry. Z sosu sojowego, chili, czosnku i rozmarynu robimy marynatę. Dodajemy trochę soku z rokitnika, miodu, sól i pieprz. Wrzucamy dynię do marynaty. Kładziemy plastry dyni na rozgrzany grill. Polędwicę kroimy na grubsze kawałki, doprawiamy solą i pieprzem, lekko skrapiamy olejem. Zdejmujemy plastry dyni z grilla i lekko studzimy. Kroimy serki redykołki na kawałki. Nabijamy na patyki do szaszłyków kawałki polędwicy, sera i dyni. Wrzucamy szaszłyki na grill, na 2-3 minuty z każdej strony. Podajemy z sosem grzybowym i świeżym tymiankiem.

mp

 

 

 

 

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem