Wydanie 31 z 2022 r. (2022-08-02)

Gotuj z „TZ”

KARKÓWKA SOŁTYSA I INNE PRZYSMAKI

KARKÓWKA SOŁTYSA I INNE PRZYSMAKI
Fot. Archiwum Biura LGD „Ziemia Zamojska”
Dzisiaj zapraszamy do przygotowania prawdziwie wiejskich dań według tradycyjnych receptur pochodzących od mieszkańców gmin Grabowiec, Komarów-Osada i Łabunie. Zebrała je Lokalna Grupa Działania „Ziemia Zamojska”, skupiająca większość samorządów z powiatu zamojskiego, która wśród licznych projektów prowadzi i takie, które służą kultywowaniu regionalnych tradycji, w tym kulinarnych.

A ponieważ za pasem żniwa, sięgamy dzisiaj m.in. po przepis na polowe danie żniwne. Mięso wekowano w słoikach po świniobiciu i podawano właśnie w czasie żniw lub młocki wraz z chlebem pieczonym przez gospodynie i miętowym, orzeźwiającym napojem. Warto na niego zamienić te sklepowe, bo jest także pyszny, zdrowy i znakomicie orzeźwia. Także pasztety to tradycyjne danie chłopskie, choć współcześnie są wzbogacane mięsem indyczym i przyprawami. Pierogów wiejskich nikomu przedstawiać nie trzeba, ale w wersja, którą proponuje gospodyni z Grabowca-Góry jest oryginalna: do serowego farszu poleca się bowiem dodać owoce.

Lokalne dania często są przekazywane z pokolenia na pokolenia, a bywa, że przepisom towarzyszą także anegdoty. LGD „Ziemia Zamojska” zapisała na przykład, jak powstała „karkówka sołtysa”. Oto żona sołtysa na odświętny obiad chciała przygotować pyszną karkówkę w przyprawach. W sobotni wieczór upiekła karkówkę i pozostawiła do wystygnięcia. Sołtys po bardzo ciężkim dniu przyszedł do domu, chciał coś zjeść, zobaczył na stole mięso. Uznał, że chyba nie jest dokończone, a ponieważ chciało mu się jeść, wrzucił do środka wszystko, co miał pod ręką: pomidory, koncentrat i ketchup. Wymieszał, podgrzał, spróbował, posmakowało mu. Zostawił trochę na drugi dzień. Rano żona zajrzała do swojej karkówki, zdziwiona, że sołtys ręce włożył do gotowania. Spróbowała i rozanielona krzyknęła: „Władek!”. Od tej pory danie to gości u państwa sołtysostwa na stole przy każdej ważnej okazji.

 

 

 

Polowe danie żniwne z chlebem i napojem miętowym

Przepis pochodzi ze zbiorów Towarzystwa Przyjaciół Grabowca

 


Składniki

Na polowe danie żniwne: mięso wieprzowe (najlepiej łopatka lub karkówka), boczek biały tłusty lub słonina, czosnek, ziele angielskie, liść laurowy, sól, pieprz

Na chleb: mąka pszenna, płatki owsiane, pestki dyni i słonecznika, siemię lniane, drożdże, woda, sól

Na napój miętowy: listki świeżej mięty, kwasek cytrynowy, cukier, woda

 


Sposób przygotowania

Mięso: Mięso i boczek pokroić w kawałki lub zemleć w maszynce. Ułożyć ciasno w słoikach, dodać przyprawy. Jeśli mięso jest w kawałkach, to dodać trochę tłuszczu. Zapiekać w piekarniku lub piecu około 2 godziny.

Chleb: Suche składniki wymieszać w misce. Dodać rozczyn z drożdży i ciepłą wodę. Wyrobić drewnianą łyżką lub ręką. Włożyć do podłużnych blaszek i poczekać aż wyrośnie (ok. 1 godz.), następnie upiec.

Napój miętowy: Liście z mięty zalać wrzącą wodą z kwaskiem cytrynowym, odstawić na 2 doby. Następnie odcedzić, dodać cukier, zagotować, zlać do butelek lub słoiczków.

 

 

 

Pasztet Zosi

Przepis pochodzi ze zbiorów pani Zofii Krauze z Grabowca

 


Składniki

Głowizna wieprzowa, pierś z indyka, marchew, bułka tarta, przyprawy (sól, pieprz, zioła)

 


Sposób przygotowania

Wszystkie składniki ugotować i zemleć w maszynce do mięsa. Wymieszać, doprawić, przełożyć do blaszek i upiec.

 

 

 

Pierogi wiejskie

Przepis pochodzi ze zbiorów pani Joanny Gardias z Grabowca-Góry

 


Składniki

Ciasto na pierogi: mąka, jaja, woda

Farsz: twaróg mielony, kasza, sól, przyprawy, owoce

 


Sposób przygotowania

Wyrobić ciasto pierogowe z podanych wyżej składników.

Przygotować farsz: zmielony twaróg połączyć z uprzednio ugotowaną kaszą, dodać szczyptę soli, przyprawy. Owoce odłączyć z soku. Farszem i owocami nadziewać ciasto pierogowe. Ugotować pierogi, ostudzić i podawać.

 

 

 

Placek z grzybami leśnymi po dubieńsku

Przepis pochodzi ze zbiorów Koła Gospodyń Wiejskich w Dubie w gm. Komarów-Osada

 


Składniki

Ciasto: 25 dag mąki, pół kostki masła, 1 jajko, szczypta soli, 3 łyżki wody

Nadzienie: 1 cebula, 20 dag grzybów (najlepiej kurki lub borowiki), 1/4 kostki masła, 0,5 l śmietany 22 proc., 3 jajka, 1/2 szklanki wody, sól, pieprz ziołowy, pieprz prawdziwy, gałka muszkatołowa, pęczek natki pietruszki, przyprawa maggi

 


Sposób przygotowania

Wyrobić ciasto. Foremkę wylepić ciastem, nakłuć widelcem, piec ok. 10 minut w temperaturze

180 st. C. Placek ostudzić, na ostudzony wyłożyć nadzienie.

Nadzienie: cebulę poddusić na maśle, dodać pokrojone grzyby, podlać wodą, dodać przyprawy i dusić ok. 15 minut. Przestudzić, dodać do masy wymieszaną z jajkami, pokrojoną natkę pietruszki.

Farsz wylać na podpieczone ciasto i piec ok. 20 min. w temperaturze 180 st. C.

 

 

 

Karkówka sołtysa w sosie pomidorowym

Przepis pochodzi ze zbiorów Koła Gospodyń Wiejskich w Mocówce w gm. Łabunie

 


Składniki

Karkówka, pomidory, cebula, przyprawy, ketchup

 


Sposób przygotowania

Cebulę pokroić w półplasterki, ułożyć na dnie brytfanny. Karkówkę pokroić w grube plastry, podsmażyć i ułożyć na cebuli. Pomidory pokroić w plastry, położyć na karkówce. Ketchup wymieszać z koncentratem pomidorowym i zalać całość. Piec od 1 do 1,5 godziny.

 

 

 

 

 

 

 


Pomidory ze skrzydełkami

Przepis pochodzi ze zbiorów Koła Gospodyń Wiejskich w Wierzbiu w gm. Łabunie

 


Składniki

Skrzydełka z kurczaka, pomidory, ryż, przecier pomidorowy, sól, pieprz, przyprawa do kurczaka, czosnek, cebula, cukier, masło, olej

 


Sposób przygotowania

Suchy ryż wymieszać z cebulą i czosnkiem, wysypać na blachę, ułożyć skrzydełka z pomidorami. Zalać przygotowaną wcześniej zalewą, wykonaną z oleju, cukru i masła. Piec ok. 1 godzinę w temperaturze 180 st. C.

 

 

 

(ar)

 

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem