Wydanie 30 z 2022 r. (2022-07-26)

TRADYCYJNIE, ALE FIT

TRADYCYJNIE, ALE FIT
W gminie Jarczów odbywają się cyklicznie warsztaty kulinarne z cyklu „ EtnoFit na talerzu”. Organizuje je Fundacja Kultura Przestrzenna. Uczestnikami są członkowie KGW, Klubów Seniora, Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Uniwersytetów Ludowych z 16 województw z całej Polski. Pokłosiem warsztatów będą: książka kucharska z przepisami ze wszystkich regionów Polski, kulinarna gra planszowa oraz Rynki Smaków, na których prezentowane będą tradycyjne wyroby z danego regionu i Festiwal Etno Fit Smaki.

Czerwcowe warsztaty w Jarczowie poprowadził Mobilny Kucharz – Adam Dziura z Zamian. Panie z KGW i Klubu Seniora z zainteresowaniem odkrywały pod jego okiem nowe wersje tradycyjnych smaków. Przygotowały chłodnik z botwinki, kopytka z bobu i gulasz z piersi indyka. Przepisami podzieliły się z czytelnikami TZ.

 


Gulasz z indyka

Składniki: 1 kg piersi z indyka, 2 pietruszki, 3 marchewki, 3 cebule, 2 papryki czerwone, 6 pomidorów, 3 gałązki selera naciowego, 4 ząbki czosnku, 2 łyżeczki papryki słodkiej, 2 łyżki koncentratu pomidorowego, 1 opakowanie śmietany 18 proc., 150 ml wody, sól, pieprz, łyżeczka miodu.

Wykonanie: Na odrobinie tłuszczu podsmażamy pokrojoną w piórka lub kostkę cebulę oraz posiekany czosnek. Dorzucamy pokrojoną w talarki lub półtalarki pietruszkę i marchewkę, przesmażamy. Dodajemy pokrojone w paski paprykę i seler naciowy, znów chwilę podsmażamy. Kroimy w kostkę pierś z indyka, podsmażamy osobno, a potem łączymy z warzywami. Podlewamy gorącą wodą, przykrywamy i dusimy do miękkości.

Gdy warzywa zmiękną, dodajemy pokrojone na cząstki, sparzone i obrane ze skórki pomidory. Dusimy pod przykryciem, aż pomidory się rozpadną. Na koniec zabielamy śmietaną, doprawiamy koncentratem pomidorowym, solą, pieprzem i miodem.

 

 

 

Kopytka z bobu

Składniki: 500 g bobu młodego lub mrożonego, 200 g mąki, 2 jaja, sól, pieprz do smaku.

Wykonanie: Bób gotujemy do miękkości, studzimy, obieramy ze skórek. Rozdrabniamy mikserem. Powstała masę łączymy z mąką i jajami. Przyprawiamy, zagniatamy na ciasto. Następnie rolujemy i kroimy tak, jak kopytka. Gotujemy porcjami w osolonym wrzątku (można dodać odrobinę oleju, żeby się nie sklejały).

 


Chłodnik roztoczański

Składniki: 4 pęczki botwinki, 1 pęczek szczypiorku, 1 pęczek koperku, 4 ogórki (długie), 3 ząbki czosnku, 1 opakowanie szpinaku, 1 litr wywaru warzywnego, śmietana, jogurt naturalny bądź kefir (według upodobania).

Wykonanie: Botwinkę siekamy, jeśli łodyżki są grubsze, sparzamy je wrzątkiem, studzimy. Szpinak, koperek i szczypiorek siekamy, ogórki ścieramy na tarce. Łączymy z ostudzoną botwinką. Zalewamy zimnym wywarem warzywnym, dodajemy śmietanę, jogurt lub kefir, doprawiamy. Wstawiamy do lodówki do schłodzenia.

 

 

 

Spróbuj sama!

 


Ciasta Eweliny Misiec z Lublina wyglądają obłędnie – i tak samo smakują. Pracuje jako urzędniczka, pieczenie ciast jest jej wielka pasją. – Moje babcie piekły, zapach ciasta towarzyszył mi od zawsze. Uwielbiam zwłaszcza kruche… Piekę, bo lubię, bo mnie to odpręża, relaksuje. Lubię sprawdzać czy ciasta, na które przepisy znajduję w Internecie, wychodzą tak samo jak na zdjęciach – opowiada.

Kiedy znajduje jakiś przepis, który ją zafascynuje, najpierw piecze dokładnie według przepisu. Przy kolejnych wersjach ciasta– improwizuje. Jej zdaniem każdy może się nauczyć piec.

 

 

 

Leśne runo

 


Składniki na ciasto: 450 g mrożonego, rozdrobnionego szpinaku, 1 i 1/3 szkl. cukru, 3 jajka, 1 i 1/3 szkl. oleju, 2 szkl. mąki krupczatki, 3 łyżeczki proszku do pieczenia. Na krem: 300 ml śmietanki 30 proc. lub 36 proc., 2 śmietan-fixy, 200 g serka mascarpone, cukier waniliowy, 3 łyżki stołowe cukru pudru, do ozdobienia owoce: borówki, truskawki, maliny.

Wykonanie: Szpinak rozmrozić, odsączyć na sitku z wody, zblendować na gładką masę. Oddzielić białka od żółtek; białka ubić na sztywną pianę, dodając stopniowo cukier. Gdy masa jest sztywna, zmniejszyć obroty miksera na minimum i miksować dalej, dodając po 1 żółtku, następnie wlewać po łyżce oleju, potem porcjami dodawać mąkę i proszek dopieczenia, na koniec – szpinak. Cisto piec w rozgrzanym piekarniku, w temp. 180 st. C przez 1 godzinę (do tzw. suchego patyczka). Po wystudzeniu ściąć nierówności placka (z tego, co zostaje, zrobić kruszonkę).

Masa: schłodzoną (warto ją potrzymać 10 minut w zamrażalniku) śmietankę ubić mikserem na szybkich obrotach, pod koniec dodając śmietan-fixy i cukry. Gdy śmietana jest już sztywna, zmniejszyć obroty i miksera i miksować, dodając po łyżce serka mascarpone.

Masę wyłożyć na ciasto, posypać kruszonką, ozdobić owocami. Najlepiej smakuje, gdy postoi przez noc w lodówce.

 

 

 

Tarta borówkowa z białą czekoladą

Składniki na ciasto: 270 g mąki, 120 g masła, 3 żółtka, 70 g cukru pudru. Na krem: 300 ml śmietanki kremówki 30 proc. lub 36 proc., 200 g białej czekolady, 250 g serka mascarpone, 200 g zmielonego twarogu, 1-2 łyżeczki cukru z wanilią, 6 g żelatyny i 40 ml wody do jej namoczenia. Na wierzch: 600 g borówek amerykańskich, 100 g malin, 2 łyżki galaretki (pół opakowania), 120 ml gorącej wody.

 


Wykonanie: Ciasto: do miski wsypać mąkę, przesiać cukier puder, schłodzone masło zetrzeć na tarce z dużymi oczkami, dodać żółtka, zmiksować lub szybko zagnieść na gładką masę. Ciasto cienko rozwałkować na koło nieco większe od formy na tartę, wyłożyć nim formę, brzeg odciąć (resztki zachować). Formę, wyłożoną ciastem wstawić do lodówki na 2 godziny. Odcięte resztki ciasta zagnieść w kulę, zawinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki. Po 2 godz. ciasto w formie wstawić do rozgrzanego piekarnika i piec przez 20-25 minut w temp. 180 st. C. Pozostałe ciasto wyjąć folii, rozwałkować na cienki placek, wykrawać foremką ozdobne kwiatki lub inne kształty, upiec.

Krem: żelatynę zalać wodą i odstawić na 10 minut, by napęczniała. Śmietankę wlać do rondelka, zagotować. Zalać nią pokruszoną białą czekoladę, mieszając, aż się rozpuści. Dodać napęczniałą żelatynę, mieszać do rozpuszczenia. Gotową masę zakryć folią spożywczą i wystudzić. Do miski włożyć obydwa sery (muszą mieć temperaturę pokojową), zmiksować na średnich obrotach miksera, połączyć z masą czekoladową. Gotowy krem wyłożyć na ciasto, odstawić do lodówki na noc. Następnego dnia tartę ozdobić owocami i ciasteczkami, zalać galaretką.

mm

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem