Wydanie 25 z 2022 r. (2022-06-21)

DOBRE, BO NASZE

DOBRE, BO NASZE
Fot. pixabay.com
Te przepisy pochodzą wprost z kuchni gospodyń w gmin: Grabowiec, Komarów-Osada, Miączyn i Łabunie. Zebrała je Lokalna Grupa Działania „Ziemia Zamojska” skupiająca większość samorządów z powiatu zamojskiego, która wśród licznych projektów prowadzi i takie, które służą kultywowaniu regionalnych tradycji, w tym kulinarnych. Zdjęcia potraw także pochodzą ze zbiorów LOT. A są to dania często obecne w kuchniach gospodyń od pokoleń – proste, tanie i smaczne, zwłaszcza jeśli do ich przyrządzenia użyjemy swojskich produktów.

Kociołek Zagłoby

Przepis pochodzi ze zbiorów Bractwa Rycerskiego z Grabowca

 

 

 

Składniki:

kasza jaglana, kiełbasa, boczek wędzony (tłusty), cebula, marchew, przyprawy (sól, pieprz, ziele angielskie, zioła), woda

 


Sposób przygotowania:

Boczek i kiełbasę pokroić w kostkę i lekko podsmażyć w kociołku. Dodać pokrojone w półplasterki cebulę i marchew. Dodać przyprawy. Poddusić, aby wszystko zmiękło. Wsypać kaszę jaglaną i wlać odpowiednią ilość wody. Dusić na ogniu, aż kasza wchłonie wodę i będzie miękka. Trzymać na wolnym ogniu aż do chwili podania.

Danie to najlepiej smakuje przygotowane w specjalnym kociołku nad ogniskiem.

 

 

 

Pychotka żurawlowska

Przepis pochodzi ze zbiorów Barbary Siegieńczuk z Żurawlowa w gm. Grabowiec

 

 

 

Składniki:

2 szklanka mąki, 2 łyżki wody, kostka masła dobrze schłodzonego, 200 g sera białego, 500 g malin, cukier do smaku

 


Sposób przygotowania:

Mąkę, wodę i masło szybko zagnieść. Całość wstawić do lodówki i mocno schłodzić. Ser biały przepuścić przez maszynkę, utrzeć z malinami i cukrem. Schłodzonym ciastem wypełnić foremki na babeczki. Piec ok. 25 minut.

Po ostudzeniu babeczki wypełnić masą malinową, udekorować malinami.

 

 

 

Roladki wiejskie

Przepis pochodzi ze zbiorów Koła Gospodyń Wiejskich w Wolicy Śniatyckiej w gm. Komarów-Osada

 


Składniki:

schab, mięso mielone, boczek, ser żółty, ogórek kiszony, sól, pieprz, majeranek, jajko

 


Sposób przygotowania:

Schab kroimy na plastry i rozbijamy. Mięso mielone mieszamy z przyprawami i jajkiem. Boczek, ser żółty i ogórek kiszony kroimy w paski. Na schab nakładamy farsz mięsny, paski boczku, sera i ogórka. Formujemy roladki, maczamy w mące i smażymy na oleju na złoty kolor. Roladki posypujemy żółtym serem startym na tarce i zapiekamy w piekarniku w temperaturze 180 st. C.

Roladki są bardzo starą potrawą, przyrządzaną jeszcze przez babcie wolickich gospodyń.

 

 

 

Kura faszerowana „Lizusówka”

Przepis pochodzi ze zbiorów Koła Gospodyń Wiejskich w Śniatyczach w gm. Komarów-Osada

 


 

Składniki:

kura, mięso mielone wieprzowo-wołowe, bułka tarta, jaja, przyprawy

 


Sposób przygotowania:

„Nim kogut pierwej obudzi kurę, już śniatycki chłop do kurnika zerka. Spoziera, spoziera, najlepszą kurę wybiera i skraca ją o łeb. Na kuchni woda wrze, gospodyni pióra drze. Przygotowaną kurę w lodówce się schładza. Gospodyni gromadzi składniki, zbiera świeże jaja i przygotowuje nadzienie. Ile waży kura, tyle waży farsz, którym gospodyni starannie wypełnia wnętrze kury, formułując jej oryginalne kształty. W całym postępowaniu trzyma się ściśle zalecanej tradycji”.

Jaka czytamy, do pieczenia najlepiej użyć kury z własnej hodowli. Dawniej kura „Lizusówka” podawana była gościom oraz pomagała w załatwianiu różnych spraw, stąd jej nazwa. Obecnie serwowana jest jako danie główne podczas świątecznych obiadów i innych ważnych spotkań.

 


Pomidory po majdańsku

Przepis pochodzi ze zbiorów Koła Gospodyń Wiejskich w Majdanie Ruszowskim w gm. Łabunie

 


Składniki:

pomidory, kalafior, kukurydza, czosnek, koperek, ser feta, majonez

 


Sposób przygotowania:

Kalafior podzielić na różyczki i zblanszować, ostudzić. Pomidory wydrążyć i pokroić w kostkę. Koperek posiekać, czosnek przecisnąć przez praskę, ser feta pokroić w kostkę. Wszystko razem wymieszać z majonezem i nadziewać wydrążone pomidory.

 

 

 

Pierożki drożdżowe z kaszą jaglaną na słodko

Przepis pochodzi z Kresów Wschodnich, znajduje się w zbiorach Koła Gospodyń

Wiejskich w Miączynie

 


Składniki:

ciasto: 4 jaja, 1 kg mąki, 1 łyżka cukru, szczypta soli, 1 szklanka mleka

farsz: kasza jaglana, ser biały, mleko, cukier

 


Sposób przygotowania:

Ciasto: zrobić rozczyn z mleka, drożdży i cukru. Dodać mąkę, sól i mleko. Dodać 1 jajko i 3 żółtka. Pozostawić do wyrośnięcia. Następnie wyrobić ciasto, nadziewać i formować pierożki.

Farsz: kaszę jaglaną sparzyć, odlać wodę. Następnie ugotować ją na sypko, odlać wodę i wypiec kaszę z mlekiem. Połączyć z serem białym i cukrem.

 


Przygotowała (ar)

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Zuzanna 2022-06-24  09:53

Świetne ale dla tych co nie na diecie...

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem