Wydanie nr 24 z 2022 r. (2022-06-14)

Przysmaki pierwszej klasy

Przysmaki pierwszej klasy
Fot. ZSZiO Biłgoraj
Uczniowie Technikum Gastronomicznego w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju mają do dyspozycji – dzięki unijnym funduszom – nowocześnie wyposażone pracownie, w których szlifują swoje umiejętności kulinarne. Tym razem czytelnikom Tygodnika Zamojskiego przepisy na niebanalne potrawy polecają uczniowie klasy I. Przygotowane przez nich przysmaki powstawały pod okiem nauczycieli: Iwony Szeptuch, Anny Brodaczewskiej, Anny Różańskiej, Barbary Sosnowskiej i Beaty Luchowskiej.

 


Pasztet z pistacjami

Składniki: 3 udka, 300 g wątróbki drobiowej, włoszczyzna (1 marchewka, 2 pietruszki, pół selera), 2 czerstwe bułki namoczone w mleku, 200 g pistacji, sól, pieprz, gałka muszkatołową.

Przygotowanie

Ugotować mięso oraz włoszczyznę. Po przestudzeniu oddzielić mięso od kości, przepuścić przez maszynkę z warzywami i namoczoną bułką, dodać sól, pieprz, gałkę muszkatołową i pistacje.

Piec przez godzinę w 160 stopniach.

 


Schab po warszawsku

Składniki: 1 kg schabu, słoiczek chrzanu, 6 jajek, pęczek natki pietruszki,

mały słoik majonezu, sól, pieprz, mieszkanka ulubionych przypraw, oliwa.

Przygotowanie

Schab natrzeć dokładnie solą i mieszanką ulubionych przypraw z dodatkiem oliwy. Tak zamarynowane mięso wstawić do lodówki na całą noc. Następnego piec w rękawie, w temperaturze 180 stopni, przez godzinę. Upieczone i ostudzone mięso pokroić w plastry o grubości ok. 1cm. W środku każdego plastra naciąć kieszeń.

Wykonać farsz z jajek, majonezu, chrzanu, natki pietruszki i przypraw. Nadziewać kieszonki schabowe.

 


Rolada marchewkowa

Składniki: 700 g marchewki, 6 jajek, 3 łyżki mąki pszennej, 1 łyżka mąki ziemniaczanej, proszek do pieczenia, ser feta, ser typu Almette, papryka, świeży koperek, ogórki konserwowe.

Przygotowanie

Obraną marchew ugotować na półtwardo i wystudzić. Zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Ser feta rozetrzeć. Pokroić koper, a paprykę i ogórki w drobną kostkę. Wszystkie warzywa wymieszać z roztartym serem feta i Almette. Jajka ubić, dodać mąkę i marchew. Wszystko razem wymieszać. Rozsmarować masę na dwie blaszki wyłożone papierem do pieczenia. Piec w 170 stopniach. Po upieczeniu, wyciągną z formy, oderwać papier. Przełożyć roladę na nowy papier i zwinąć, aby wystygła. Po przestudzeniu rozsmarować farsz, zwinąć, kroić na plastry.

Z tych samych składników można też zrobić roladę buraczkową. Wystarczy zmienić jeden składnik – zastąpić marchewkę kilkoma buraczkami. Dodać wszystkie pozostałe składniki i powstanie rolada buraczkowa.

 

 

 

Sałatka z ostrymi papryczkami

Składniki: opakowanie szpinaku, 10-15 sztuk papryczek pikantnych nadziewanych serem, słoik pomidorów suszonych w oleju, opakowanie sera mozzarella (kulki), 200-300 g sera koziego, 400 g pomidorków koktajlowych, duża cebula.

Sos: 1/4 szklanki oleju z pestek winogron, sok z 1 cytryny, łyżka octu balsamicznego, sól, 4 ząbki czosnku.

Przygotowanie

Wszystkie składniki na sos zmiksować.

Pozostałe składniki sałatki układać warstwowo na dużym półmisku. Polać sosem.

 


Sałatka z brokułem

Składniki: 2 świeże brokuły, 6 jajek, opakowanie sera feta, 1 opakowanie

pestek dyni lub płatków migdałowych.

Sos: pół słoika majonezu, 1 mały jogurt naturalny, 4 ząbki czosnku i przyprawa Kucharek do smaku.

Majonez połączyć z jogurtem naturalnym, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek i doprawić Kucharkiem.

Przygotowanie

Brokuły ugotować najlepiej na parze i ostudzić. Jajka ugotować na twardo i pokroić w ósemki. Ser feta pokroić w kostkę 1cm x1cm. Pestki dyni lub płatki uprażyć na suchej patelni. W salaterce ułożyć kolejno warstwami: brokuł, polać sosem, jajka pokrojone w ósemki, brokuł, sos, ser feta, pestki dyni lub płatki migdałowe.

 


Eklery wytrawne

Składniki: 280 g wody, 280 g mleka, 9 g soli, 11g cukru, 250 g masła, 310 g mąki, 400 g jaj.

Mix: 87 g żółtka, 37 g mleka.

Przygotowanie

Mąkę przesiewamy do miski. Gotujemy mleko, wodę, sól, cukier i zalewamy mąkę. Mieszamy mikserem (na wolnych obrotach) przez trzy minuty. Dodajemy jajka, a następnie wlewamy mix żółtek z mlekiem. Mieszamy płaskim mieszadłem, aż temperatura spadnie do 32 stopni.

Ciasto nakładamy do szprycy i wyciskamy na blaszkę wyłożoną papierem. Pieczemy w 165 stopniach.

Nadzienie: 250 g serka typu Philadelphia, 3 łyżeczki chrzanu tartego,

2 ogórki konserwowe, plastry łososia wędzonego, po pół pęczka szczypiorki i koperku, pikle (kilka marynowanych warzyw).

 


Serek wymieszać z chrzanem, dodać pikle pokrojone w drobną kostkę, rozdrobnione płaty łososia, szczypiorek i koperek.

Szprycujemy na wystudzone eklery.

mp

 

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem