Wydanie nr 20 z 2022 r. (2022-05-17)

Eksperci uspokajają: w Polsce żywności nie zabraknie. Niestety, jej ceny nadal będą rosły

SPICHLERZ ŚWIATA

SPICHLERZ ŚWIATA
Fot. pixabay.com
Co dziesiąty bochenek chleba na świecie jest wypiekany z ukraińskiej mąki. Ukraina jest także potężnym eksporterem kukurydzy na pasze dla zwierząt, rzepaku, oleju słonecznikowego i innych produktów rolnych. Wskutek wojny ma teraz ogromne problemy z ich eksportem, a to będzie mieć długofalowe i głębokie skutki dla rynku żywności na całym świecie, także w Polsce. Żywność, nie ma się co łudzić, będzie nadal drożeć.

Żywność należy teraz do najszybciej drożejących towarów w kraju. W kwietniu jej ceny w porównaniu do marca wzrosły o 4,2 proc., w ciągu roku o 12,7 proc. To dane GUS-u. Z kolei najnowszy „Indeks cen w sklepach detalicznych” (na marzec) UCE Research, Hiper-Com Poland i Wyższych Szkół Bankowych wskazuje, że ceny codziennych zakupów wzrosły o 15,6 proc.

Drożeją wszystkie kategorie produktów spożywczych. Cena oleju podskoczyła o prawie 68,6 proc., margaryny do pieczenia o 41,6 proc., a masła o 29,2 proc, produktów sypkich o 24,8 proc., w tym mąki o 28 proc., mięs o 22,1 proc., warzyw o 20,5 proc., owoców o 12,3 proc., nabiału o 10 proc. (ser żółty był droższy o 25,7 proc., a jajka tańsze o 34,5 proc.).

Anna Rudy

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem