Wydanie nr 19 z 2022 r. (2022-05-10)

UCZNIOWIE GOTUJĄ

UCZNIOWIE GOTUJĄ
Fot. ZSZiO Biłgoraj
Młodzież Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju kształci się m.in. w branży gastronomicznej. Młodzi ludzie szlifują swoje umiejętności w takich kierunkach jak: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik usług kelnerskich oraz kucharz. Dzięki projektom, które udało się zrealizować, placówka dysponuje nowoczesnym pracowniami gastronomicznymi i kelnerską. Młodzież doskonali swoje umiejętność pod okiem doświadczonej kadry pedagogicznej: Anny Brodaczewskiej, Iwony Szeptuch, Anny Różańskiej, Beaty Luchowskiej, Anny Jagodzińskiej, Elizy Gilowskiej i Agaty Poźniak. Uczniowie odnoszą liczne sukcesy w konkursach i olimpiadach gastronomicznych. Przysmaki zostały wykonane przez uczniów z klas technik żywienia i usług gastronomicznych.

Polędwiczka wieprzowa zapiekana w cieście francuskim z pieczarkami

Składniki: 1 polędwiczka wieprzowa, 1 gotowy płat ciasta francuskiego, 1 cebula, 20 dag pieczarek, 6-8 plastrów szynki, 3 łyżeczki musztardy ostrej, 2 łyżki masła, olej do obsmażenia, 1 jajko, sól, pieprz.

Przygotowanie: Cebulę pokroić w kostkę i podsmażyć na maśle. Dodać pieczarki i smażyć, aż sok odparuje. Doprawić do smaku solą. Polędwiczkę oprószyć solą i pieprzem i obsmażyć z każdej strony na patelni z rozgrzanym olejem. Na rozłożony płat ciasta francuskiego ułożyć plastry szynki na długość polędwiczki, a na szynkę wyłożyć pieczarki. Polędwiczkę posmarować musztardą i wyłożyć na pieczarki. Zwinąć polędwiczkę razem z ciastem z szynką i pieczarkami. Końce rolady zawinąć do spodu, a na wierzchu zrobić nacięcia nożem. Całość posmarować rozmąconym jajkiem. Piec w nagrzanym piekarniku do 180 stopni przez 25 minut.

 


Rolada - omlet serowy z kurczakiem

Składniki na omlet serowy: 3 jaja, 15 dag sera żółtego, 3 łyżki majonezu. Dodatki: 1 filet z kurczaka podwójny, 20 dag pieczarek, pół cebuli, 2 dag masła, sól, pieprz.

 


Przygotowanie: Jajka ubić na puszystą masę, dodać majonez i wymieszać. Ser żółty zetrzeć na tarce o grubych oczkach i połączyć z przygotowaną masą. Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia, wylać przygotowaną masę i równomiernie rozłożyć. Piec w 180 stopniach ok.15 minut. Wyjąć z piekarnika, zdjąć papier i owinąć omlet w czysty arkusz papieru do pieczenia.

Pieczarki i cebulę pokroić w drobną kostkę. Cebulę zeszklić na maśle, dodać pieczarki, odparować i doprawić do smaku. Filet z kurczaka oczyścić i rozbić cienko. Rozłożyć na upieczonym omlecie, a na brzegu wzdłuż ułożyć pieczarki. Zwinąć w rulon, owinąć w papier do pieczenia i piec przez 35 min w 180 stopniach. Po upieczeniu rozwinąć z papieru i osączyć.

 


Terrina drobiowa

Składniki: 30 dag filetów z kurczaka, 100 ml śmietanki 36 proc., 2 jajka, 1 łyżeczka kurkumy, 15 dag szpinaku mrożonego, 1 łyżeczka koncentratu pomidorowego, pół łyżeczki papryki słodkiej, 2 ząbki czosnku,sól, pieprz.

 


Przygotowanie: Fileta z kurczaka oczyścić, przemielić dwukrotnie i dokładnie wymieszać ze śmietanką, doprawić do smaku. Masę podzielić na trzy części. Szpinak odparować i dodać do niego rozdrobniony czosnek i ostudzić. Do jednej części masy drobiowej dodać przygotowany szpinak, doprawić do smaku i wymieszać. Do drugiej części dodać koncentrat pomidorowy, paprykę i wymieszać. Do trzeciej części dodać kurkumę i również dokładnie wymieszać. Każdą część osobno przełożyć do rękawów cukierniczych i napełniać masą przygotowaną formę do terriny wyłożoną folią spożywczą. Formę ogrzewać w kąpieli wodnej w piekarniku w temperaturze 150 stopni przez 50 minut. Po tym czasie wyjąć z blaszki i schłodzić.

 


Rolada w kolorowym pieprzu

Składniki: 1 polędwiczka wieprzowa, 10 dag fileta z kurczaka, 70 ml śmietanki 36 proc., 10 dag szynki konserwowej w plastrach, 4 dag moreli suszonych, sól, pieprz, kurkuma, papryka słodka i pieprz kolorowy w ziarnach do posypania.

Przygotowanie: Filet z kurczaka przemielić i wymieszać ze śmietanką. Masę podzielić na dwie części, jedną wymieszać z kurkumą, drugą z papryką słodką. Polędwiczkę rozkroić i rozbić na prostokąt, przyprawić solą i pieprzem. Na płat mięsa wyłożyć jeden farsz z kurczaka, na nim rozłożyć szynkę, następnie drugi farsz. Na środku ułożyć pokrojoną w paski morelę. Zwinąć polędwiczkę i położyć na wysmarowanej olejem folii aluminiowej, obsypać kolorowym pieprzem i zawinąć ciasno w folię. Piec w 160 stopniach przez 35 minut.

 


Kruche babeczki z łososiem

Składniki na ciasto: 2 szklanki mąki pszennej, 1 szklanka mąki krupczatki, 25 dag margaryny, 3 żółtka, 1 łyżeczka soli. Nadzienie: 40 dag kremowego serka typu Almette, 4 łyżki ostrego chrzanu, 20 dag wędzonego łososia w plastrach,1 cytryna, koperek do dekoracji.

Przygotowanie: Składniki na ciasto przełożyć do miski i zagnieść aż powstanie gładka masa. Schłodzić w lodówce przez około 30 minut. Rozwałkować niezbyt cienko i szklanką wykroić koła trochę większe od średnicy foremki. Ciastem wykleić wysmarowane margaryną foremki. Każdą babeczkę nakłuć kilkukrotnie widelcem. Piec w temperaturze 180 stopni, do uzyskania złotego koloru. Wystudzić. Serek wymieszać z chrzanem. Łososia podzielić na nieduże kawałki. Cytrynę pokroić w plasterki, a następnie w ćwiartki. Serkiem napełniać babeczki. Dekorować koperkiem, łososiem i cytryną.

 


Babka kolorowa

Składniki: 20 dag mąki pszennej, 5 dag mąki ziemniaczanej, 6 jajek, 15 dag cukru, 150 ml oleju, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, sok z połowy cytryny, 1 łyżeczka herbaty matcha, 1 łyżeczka kakao, 1 łyżeczka kawy inki.

 


Przygotowanie: Białka ubić dodając stopniowo cukier i sok z cytryny. Następnie dodawać po jednym żółtku ciągle ucierając. Wlać olej i miksować tylko do połączenia składników. Delikatnie połączyć z mąkami wymieszanymi z proszkiem do pieczenia.

Ciasto podzielić na cztery części. Jedną zostawić białą. Do drugiej dodać herbatę, trzeciej - kawę inkę, czwartej - kakao. Herbatę matcha i kakao najlepiej wymieszać z odrobiną wody, dzięki temu łatwiej i szybciej połączy się z ciastem. Formę keksową 11 x 40 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Ciasto wykładać na zmianę wzdłuż formy cienkimi paskami. Najwygodniej zrobić to za pomocą rękawa cukierniczego. Piec w temp. 180 stopni przez ok. 45-50 min. Gotowe ciasto oprószyć cukrem pudrem.

 


Torcik bąbelkowy

Mus karmelowy: 225 g czekolady karmelowej, 150 g śmietanki 36 proc., 4,5 szt. listków żelatyny, 375 g ubitej śmietanki 36 proc. Rozpuścić czekoladę i połączyć z gorącą śmietanką. Dodać namoczoną żelatynę i dokładnie wymieszać. Dodać ubitą śmietankę. Żelka gruszka: 160 g puree gruszek, szczypta szafranu, 10 g syropu glukozowego, 1 i 1/2 szt. żelatyny w listkach, 13 g soku z cytryny. Zagotować puree gruszkowe z syropem glukozowym i szafranem, dodać sok z cytryny i namoczoną żelatynę. Wylać w formę i zamrozić.

Biszkopt z orzechami laskowymi i pistacjami: 75 g mąki migdałowej, 13 g orzechów laskowych, 13 g pistacji, 85 g cukru pudru, 23 g mąki pszennej, 113 g białka, 25 g cukru. Białka ubić z cukrem. Dodać suche składniki, wyłożyć na blaszkę i upiec.

 


Złożenie torciku

Do bąbelkowej formy silikonowej wykładać kolejno: mus karmelowy, żelkę gruszkową, mus karmelowy, biszkopt z orzechami laskowymi i pistacjami. Całość zamrozić minimum 12 godzin. Udekorować gotowym zielonym zamszem.

 


Wieniec malinowy

Żelka truskawkowa: 107 g puree truskawkowego, 17 g puree malinowego, 12 g cukru, 1 i 1/2 listka żelatyny.

Puree zagotować z cukrem i dodać namoczoną żelatynę. Wylać w formę sylikonową i zamrozić.

Mus malinowy: 300 g puree malinowego, 7 szt. żelatyny w listkach, 30 g cukru, 300 g śmietanki. Owoce zagotować z cukrem, śmietankę ubić. Dodać namoczoną wcześniej żelatynę i zaczekać, aż owoce zaczną tężeć. Połączyć owoce z ubitą śmietaną i wylać do formy.

Financier malinowy: 100 g mąki migdałowej, 40 g mąki pszennej, 90 g cukru pudru, 90 g białek, 1 g proszku do pieczenia, 100 g masła, 20 g malin suszonych. Masło ogrzać do temperatury 160 stopni. Połączyć wszystkie składniki. Przełożyć na blachę i upiec w 180 stopni przez 8 minut.

Złożenie wieńca:

Kolejno wykładać do formy mus malinowy, żelkę truskawką, mus malinowy, fnancier malinowy, a następnie zamrozić na minimum 12 godzin. Po wyjęciu z lodówki udekorować gotowym żółtym zamszem.

mp

 

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem