Wydanie nr 18 z 2022 r. (2022-05-04)

PIECZEMY ŚPIEWAJĄCO

PIECZEMY ŚPIEWAJĄCO
Co by tu dzisiaj upiec? Na słodko? A może na słono? Jeśli nie masz pomysłu, to możesz skorzystać ze sprawdzonych przepisów pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Wólce Wieprzeckiej w gminie Zamość. Panie słyną w dwóch pasji: śpiewania i gotowania. Ich działalność zarówno na scenie, jak i w kuchni, ma na celu kultywowanie tradycji. Dania z Wólki Wieprzeckiej są więc oparte o regionalne przepisy i zwyczaje. Panie są laureatkami wielu nagród w konkursach kulinarnych.

Ciasto cappuccino Marty

Składniki:

na biszkopt: 6 jaj, 1 szklanka cukru, 1 szklanka mąki pszennej, 1 łyżka mąki ziemniaczanej, 1 łyżeczka proszku

na masę: 1 margaryna, 4 żółtka, 1 jajko, 3/4 szklanki cukru, 2 serki waniliowe, 2 szklanki mleka w proszku

dodatkowo 1 paczka biszkoptów okrągłych i 3 łyżki kawy czarnej na poncz

Wykonanie: Białka ubić z cukrem na sztywną pianę. Następnie dodać jajka i mąkę wymieszaną z proszkiem i delikatnie wymieszać masę. Piec w dużej, prostokątnej blaszce przez około 35 min. Przygotować masę: żółtka, jajko i cukier ubić na parze, a następnie ostudzić, margarynę ucierać, dodać jajko, a następnie powoli dodawać na zmianę serki i mleko, na końcu dodać żelatynę rozpuszczoną w 3/4 szklanki wody. Przygotować poncz: 3 łyżki kawy czarnej zalać 1/2 l wody.

Ciasto przekładać w następującej kolejności: biszkopt, połowa masy, biszkopciki moczone w kawie, druga połowa masy, biszkopty moczone w kawie. Na wierzch polewa czekoladowa.


Racuchy z jabłkami Marysi:

Składniki: 2 jabłka, 200 ml mleka, 1 jajko, 150 g mąki pszennej (1 szklanka), 1 łyżeczka cukru waniliowego, 1 łyżeczka cukru, 1/2 łyżeczki sody, olej lub masło do smażenia

Wykonanie: Jabłka zetrzeć na tarce. W misce wymieszać razem wszystkie składniki, a następnie na rozgrzanym oleju smażyć placki (nakładać ciasto łyżką na patelnię).

 

Chleb z ziarnami Joli

Zakwas: 2 dag drożdży, 6 łyżek mąki, łyżeczka soli (żeby drożdże się rozpuściły), odrobina wody (ciasto musi być dość gęste). Zakwas przełożyć do słoika, zawiązać lnianą ściereczką górę słoika i wstawić do lodówki na 7 dni.

Składniki: 1 kg i 2 szklanki mąki pszennej, 2 szklanki płatków owsianych, 1 szklanka lnu, 2 garście ziaren słonecznika, 1 garść ziaren dyni, 4 szklanki wody, 2 płaskie łyżki soli, 3-4 dag drożdży, zakwas chlebowy

Wykonanie: Drożdże posypać solą, żeby się rozpuściły, dodać zakwas i wszystkie suche składniki, a na końcu dodać wodę. Jeśli ciasto będzie odrobinkę za ciężkie lub zbyt gęste, dodać pół szklanki wody. Blaszki wysmarować tłuszczem, wyłożyć ciasto i odstawić do wyrośnięcia. Piec przez 1 godz. w temperaturze 200°C.


Paszteciki Joli

Składniki na ciasto i wykonanie: 7 dag drożdży, 2 łyżki cukru, 1 łyżka soli, 2 jajka, 2 żółtka, 1/2 margaryny, 1 łyżka smalcu, 0,5 l śmietany, mąka

Zagnieść ciasto. Mąki dodać tyle, ile przyjmie ciasto; ciasto musi być zagniecione w ten sposób, aby odchodziło od ręki.

Składniki na farsz i wykonanie: kapusta kiszona, pieczarki, cebula, 2 łyżki oleju, sól, pieprz

Kapustę ugotować do miękkości. Cebulkę pokroić w drobną kostkę i podsmażyć na oleju. Pieczarki zetrzeć na tarce. Do podsmażonej cebuli dodać pieczarki i kapustę, wymieszać, doprawić solą i pieprzem.

Wykonanie pasztecików: Z ciasta formować paszteciki, nadziewać je farszem i zawijać. Na koniec posmarować paszteciki rozkłóconym jajkiem i piec w temp. 180°C przez około 35 min.


Nocne bajgle Agaty

Składniki: 3 szklanki mąki orkiszowej, 1 łyżka cukru, 5 dkg drożdży, 3 łyżki oleju lub oliwy z oliwek, 2 łyżeczki soli, 1 szklanka ciepłej wody

Wykonanie: Cukier rozpuścić w ciepłej wodzie, dodać drożdże i mieszać do ich rozpuszczania. Następnie dodać mąkę, oliwę i sól i wyrobić ciasto. Ciasto wstawić na noc do lodówki.

Następnego dnia z ciasta wyrabiać bajgle (dwa kawałki ciasta rozwałkować i zapleść warkocze, następnie połączyć w kształt okręgu), można tworzyć dowolne kształty, bo ciasto jest bardzo elastyczne.

Bajgle posmarować rozkłóconym jajkiem i posypać makiem. Piec 25-30 min. w temp. 180°C.


Dietetyczne pączki z twarogiem Justyny

Składniki: 300 g twarogu, 8 łyżek zmielonych płatków owsianych, 2 łyżki mąki żytniej, 1 jajko, 3 białka, 2 łyżki miodu, dżem niskosłodzony

Wykonanie: Twaróg należy odcisnąć, włożyć do miski i połączyć z pozostałymi składnikami (oprócz białek). Białka ubić na sztywną pianę i delikatnie wymieszać z pozostałą masą. Gotowe ciasto wkładać do silikonowych form na babeczki i piec w piekarniku przez 30 min. Po ostygnięciu pączki nadziewać szprycą wypełnioną dżemem.

(ar)

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem