Wydanie nr 16 z 2022 r. (2022-04-19)

MISZMASZ W JEDNYM GARNKU

MISZMASZ W JEDNYM GARNKU
Fot. pixabay.com
Co jest najsłynniejszym polskim daniem jednogarnkowym? Odpowiedź jest oczywista: bigos. Ale nawet najlepszy bigos nie ma tu monopolu. Dania jednogarnkowe, czyli te przyrządzane ze wszystkich składników w jednym rondelku czy brytfannie są przeróżne. Dowodzą tego przepisy, jakie prezentuje przebogata w pomysły strona kulinarna kwestiasmaku.com. A smak warzonych czy duszonych w jednych garze specjałów jest w sam raz na poświąteczne menu. W każdej kuchni zawsze zostają rozmaite produkty, które można z powodzeniem wykorzystać. Są kolorowe, a wiele z nich, to propozycje wegetariańskie, głównie na bazie warzyw. Wyróżnia je jeszcze coś: są proste w przygotowaniu i zawsze się udają. Bez problemu wykarmią rodzinę, można je też zabrać następnego dnia w lunchoboxie do pracy.

Leczo wegetariańskie

Składniki: (4 porcje) 1 ząbek czosnku, 1 cebula, 1/3 papryczki chili, 1 łyżka oliwy i 1 łyżka masła, 2 papryki (mogą być różne kolory), 1 mała lub średnia cukinia, 150 g pieczarek, 1 mały bakłażan, 2 pomidory, 250 g domowego przecieru pomidorowego lub gotowej passaty w butelce, 1/2 łyżeczki papryki w proszku, 1 łyżeczka suszonego oregano, 1/2 łyżeczki cukru, 1/2 łyżeczki soli morskiej i pieprz.

Przygotowanie: Czosnek obrać i pokroić w drobną kosteczkę. Cebulę w kostkę. Do dużego garnka wlać łyżkę oliwy, włożyć czosnek i podgrzewać przez kilkanaście sekund, dodać cebulę oraz papryczkę chili w całości. Smażyć przez około 5 min. na umiarkowanym ogniu co chwilę mieszając aż cebula się zeszkli. Dodać paprykę oczyszczoną z nasion i pokrojoną w kosteczkę. Zwiększyć ogień, dodać pokrojoną cukinię i smażyć przez 2 minuty. Dodać łyżkę oliwy, pokrojone na plasterki pieczarki oraz pokrojonego w kosteczkę bakłażana. Smażyć przez około 10 - 12 min., od czasu do czasu warzywa przemieszać, w międzyczasie doprawić solą i pieprzem. Pomidory sparzyć, obrać ze skórki, wyciąć szypułki, usunąć pestki. Pokroić w kostkę i razem z sokiem wrzucić do warzyw. Dodać passatę pomidorową, czerwoną paprykę w proszku oraz suszone oregano, doprawić cukrem i gotować przez około 5 min. od czasu do czasu zamieszać. Gdyby leczo było za gęste rozcieńczamy je gorącą wodą lub bulionem.


Pęczak z warzywami po meksykańsku

Składniki: (na 2 porcje) 1/3 szkl. kaszy pęczak, 1 szkl. bulionu, 2 łyżki oliwy, 1/2 cebuli, 1 czerwona papryka, 2 ząbki czosnku, 1 nieduża cukinia, po 1 łyżeczce kminu rzymskiego, oregano i słodkiej papryki, po 1/2 łyżeczki ostrej papryki i kurkumy, 1 łyżeczka koncentratu pomidorowego, 1/2 puszki kukurydzy, 1/2 puszki fasoli, 50 g sera żółtego np. mozzarelli, 2 łyżki szczypiorku, świeża kolendra, papryczka chili.

Przygotowanie: Kaszę wypłukać, wlać 1 szkl. bulionu i gotować pod przykryciem przez 25-30 minut do miękkości, aż kasza wchłonie cały płyn. Do dużej i głębokiej patelni wlać oliwę. Dodać pokrojoną w kosteczkę cebulę i zeszklić ją. Dodać pokrojoną w kostkę paprykę oraz cukinię i co chwilę mieszając smażyć przez ok. 8 minut. W międzyczasie doprawić warzywa solą oraz pieprzem. Pod koniec dodać drobno starty czosnek, ugotowany pęczak oraz przyprawy. Co chwilę mieszając smażyć przez około 3 min. Dodać koncentrat pomidorowy, odcedzoną kukurydzę i opłukaną na sitku czerwoną fasolę. Wymieszać i wszystko razem podgrzać. Wymieszać ze szczypiorkiem, posypać serem, zamknąć pokrywę, odstawić z ognia i odczekać ok. 2 minuty aż ser się rozpuści. Posypać opcjonalnie kolendrą i posiekaną chili.


Gulasz z indyka z marchewką i suszonymi pomidorami

Składniki: (2 porcje) 400 g mięsa z udźca indyka, sól i pieprz, 1/2 łyżeczki suszonego oregano, 1/2 łyżeczki słodkiej papryki w proszku, szczypta płatków chili oraz 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej, 1 łyżka masła klarowanego lub oleju roślinnego, 1 mała cebula, 1 ząbek czosnku, 1 marchewka, 1 liść laurowy, 2 ziela angielskie, 250 ml bulionu, kilka kawałków suszonych pomidorów, 1/3 szkl. śmietanki 30% z kartonika lub 18% do zup i sosów, natka pietruszki.

Przygotowanie: Pokrojone mięso (w kostkę o boku 2 cm) doprawić solą, pieprzem, suszonym oregano, słodką papryką i płatkami chili. Dodać mąkę ziemniaczaną i wymieszać. Rozgrzać masło klarowane na patelni i wrzucić mięso, obsmażać z każdej strony na złoty kolor, w sumie przez ok. 5 min. Dodać pokrojoną w kosteczkę cebulę i smażyć mieszając co chwilę przez ok. 3 minuty. Dodać przeciśnięty przez praskę czosnek oraz obraną i pokrojoną w małą kosteczkę marchewkę i mieszając smażyć przez ok. 3 min. W międzyczasie dodać liść laurowy i ziela angielskie. Wlać bulion i zagotować. Przykryć i gotować przez ok. 30-35 min. do czasu aż mięso będzie miękkie. Dodać pokrojone pomidory, wlać śmietankę i delikatnie zagotować. Posypać natką pietruszki.

 


Curry wegetariańskie

Składniki: (4 porcje) 1 średnia cebula, 1 łyżka oleju roślinnego, 2 ząbki czosnku, 3 cm kawałek imbiru, 2 łyżeczki mielonego kminu rzymskiego, 1 łyżeczka ostrej papryki, 2 łyżeczki kurkumy, 1 łyżeczka mielonej kolendry oraz 1 puszka krojonych pomidorów, 1 szkl. wody, 500 g batatów, 300 g kalafiora, 250 ml mleka kokosowego. Do podania – 70 g orzechów nerkowca, ryż, ok. 100 g (1 torebka), świeża kolendra.


Przygotowanie: Cebulę przekroić na pół i na cienkie półplasterki. Rozgrzać olej w garnku, dodać cebulę i od czasu do czasu mieszając zeszklić ją. Dodać obrany i starty czosnek oraz imbir. Mieszając smażyć przez 1 min. Dodać przyprawy, wymieszać i chwilę razem podsmażać, aż uwolni się aromat. Dodać pomidory oraz wodę i zagotować. W międzyczasie dodać obrane i pokrojone w kosteczkę bataty oraz doprawić solą oraz pieprzem. Gotować przez 30 min. bez przykrycia. Podzielić kalafiora na małe różyczki i dodać do potrawy. Wlać mleko kokosowe, wymieszać, przykryć pokrywą i gotować przez ok. 10 minut. W międzyczasie uprażyć orzechy na suchej patelni. Curry podawać z ryżem, orzechami i kolendrą.


Kurczak z gorgonzolą

Składniki: (3 porcje) 500 g filetu z indyka lub kurczaka, 80 g cieniutkiego boczku lub szynki parmeńskiej, 180 ml śmietanki 30%, 90 g sera gorgonzola, 1/2 łyżki posiekanej bazylii lub natki pietruszki, kilka pomidorków koktajlowych.


Przygotowanie: Mięso opłukać, osuszyć, przekroić poziomo na 2 cieńsze filety, następnie pokroić je na mniejszej wielkości kawałki. Rozbić tłuczkiem na grubość ok. 7 mm. Doprawić solą oraz pieprzem. Fileciki zawinąć w plasterki boczku lub szynki. Rozgrzać patelnię z łyżką oliwy, rozprowadzić ją po całej patelni. Obsmażyć mięso z dwóch stron na większym ogniu aż boczek się lekko podtopi i zrumieni. Zdjąć z patelni, wylać tłuszcz i wyczyścić patelnię ręcznikiem papierowym. Ustawić patelnię na średnim ogniu, wlać śmietankę, doprawić solą i pieprzem, dodać pokrojoną w kosteczkę gorgonzolę. Mieszając podgrzewać aż ser się roztopi. Włożyć mięso i podgrzewać razem przez ok. 1 minutę, posypać bazylią lub natką. Podawać z ziemniakami lub makaronem, do tego rucola, pomidorki i cebulka.

Leczo z soczewicą

Składniki: (4 porcje) 2 łyżki oliwy extra vergine, 1 cebula, 1/2 szkl. czerwonej soczewicy, 500 g dyni (lub bakłażana, może być też dynia z puszki), 1 czerwona papryka, 1 mała cukinia, ostra papryczka do smaku, 250 ml wrzącej wody, 600 g świeżych pomidorów, sól, pieprz, 1 łyżeczka papryki w proszku.


Przygotowanie: W garnku na 1 łyżce oliwy zeszklić pokrojoną w kosteczkę cebulę. Dodać drugą łyżkę oliwy i wsypać soczewicę, następnie dodawać po kolei pokrojone warzywa, w międzyczasie co chwilę je mieszając: w pierwszej kolejności obraną i pokrojoną w kostkę dynię, później paprykę, cukinię, obranego ze skórki i pokrojonego kabaczka lub patisona, na koniec dodać pokrojoną w kosteczkę papryczkę chili. Doprawić solą, pieprzem, papryką w proszku i zalać wodą. Zagotować, w międzyczasie obrać i pokroić w kosteczkę pomidory. Dodać do potrawy 2/3 pokrojonych pomidorów a resztę zmiksować blenderem i również dodać do garnka z warzywami. Wymieszać, zagotować przez ok. 15 minut aż warzywa będą miękkie.


Pieczony placek ziemniaczany ze strogonowem

Składniki na placek: (2 porcje) 400 g ziemniaków, 1/2 cebuli, sól, pieprz, oliwa extra vergine.

Bouf strogonow: 200 g polędwicy wołowej (sprawdzi się też wieprzowa), 5 pieczarek, 1/2 cebuli, 1 łyżka masła, szczypta mielonej czerwonej papryki, szczypta tymianku, pół łyżeczki musztardy, 1/3 szkl. gorącego bulionu (lub wody + 1 łyżka sosu sojowego), 3 łyżki śmietanki 30%, natka pietruszki.


Przygotowanie: Piekarnik nagrzać do 230 st. C. Dno i bok żaroodpornej formy posmarować grubszą warstwą oliwy. Ziemniaki i cebulę obrać i zetrzeć na tarce, dodać 2 łyżki oliwy, sól i pieprz. Wyłożyć na dno przygotowanej patelni i wstawić do piekarnika. Piec przez ok. 25 minut, następnie ustawić jeszcze wyższą moc piekarnika i piec placek jeszcze przez ok. 5 min. aż się zrumieni. Wyjąć z piekarnika.

Polędwicę pokroić na cienkie plasterki w poprzek włókien, a te na paski. Pieczarki pokroić na plasterki. Cebulę obrać, pokroić w kosteczkę i zeszklić na patelni na łyżce masła. Dodać mięso, obsmażyć, doprawić solą, pieprzem i czerwoną papryką oraz tymiankiem. Dodać pieczarki i smażyć razem jeszcze przez 2-3 min. w międzyczasie dodając musztardę. Wlać gorącą wodę z sosem sojowym i gotować na większym ogniu przez 2-3 minuty aż ilość płynu się zredukuje. Na koniec dodać śmietankę i zagotować. Polewać placek ziemniaczany.

Udka kurczaka z ziemniakami i fasolą

Składniki: (4 porcje) 5 małych udek kurczaka, sól morska, 1 łyżka oliwy, 10 małych ziemniaczków, 3-4 ząbki czosnku, 1 puszka białej fasoli, 4 gałązki tymianku lub 1 łyżeczka tymianku suszonego, 1 szkl. gorącego bulionu, 1 łyżka kaparów, 1/2 szkl. czarnych oliwek, 1 łyżka masła, 2 łyżek sosu sojowego i 1 łyżki oliwy. Można też użyć 3/4 szkl. bulionu i 1/4 szkl. białego wina.

Przygotowanie: Piekarnik nagrzać do 200 st. C. Udka doprawić solą. Ziemniaki obrać, pokroić na 1/2 cm plasterki, opłukać w zimnej wodzie i dokładnie osuszyć. Rozgrzać oliwę na dużej patelni, położyć udka skórką do dołu i smażyć przez około 3-4 minuty, aż skórka będzie chrupiąca i złota, przewrócić na drugą stronę i smażyć jeszcze przez 2-3 minuty. Udka przełożyć do garnka, a na patelnię włożyć ziemniaki oraz czosnek, smażyć przez 3-4 minuty następnie przełożyć do garnka. Fasolę odcedzić na sicie, przepłukać zimną wodą, odsączyć. Dodać do garnka z kurczakiem i ziemniakami, włożyć tymianek, odcedzone, opłukane kapary oraz czarne oliwki i masło. Do garnka wlać gorący bulion, przykryć i wstawić do piekarnika na 1 godzinę. W połowie pieczenia zdjąć pokrywę. Posypać pietruszką.

Opracowała: her

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem