Wydanie nr 3 z 2022 r. (2022-01-18)

W SAM RAZ NA KARNAWAŁ

W SAM RAZ NA KARNAWAŁ
Tym razem zapraszamy do wspólnego gotowania z Eweliną Galant-Woźniak z Urzędu Gminy Telatyn. Zawodowo zajmuje się Działem Kultury i Promocji, współpracuje ściśle z Kołami Gospodyń Wiejskich, zespołami śpiewaczymi, Klubem Seniora – także w kwestiach kulinarnych, bo w gminie regularnie organizowane są bardzo ciekawe warsztaty kulinarne. Prywatnie to fanka dobrego jedzenia i gotowania.

- Pierwszą książkę kucharską dostałam od św. Mikołaja jako mała dziewczynka - opowiada. Wspomina także o babci, Weronice Tyszko, z którą gotowała w każde wakacje, ucząc się od niej tajników kuchni. Babcia umiała zrobić „coś z niczego", chodziła na wesela jako gospodyni: nie dla zarobku, a dlatego, że to bardzo lubiła.
- Gotuję różne rzeczy, czasami odtwarzam stare dania. Ostatnio zainspirowała mnie kuchnia Azejberdżanu. Jestem otwarta na nowinki, ale gotuję to co mi smakuje, a nie to co jest modne. Tego nauczyła mnie babcia - mówi.
Jej dom jest zawsze otwarty dla gości. Tym razem do swojej kuchni, na wspólne przygotowywanie karnawałowych przysmaków, zaprasza czytelników TZ.
Jeśli Wy także chcecie zostać bohaterami naszego cyklu „Gotuj z TZ" i zdradzić Czytelnikom swoje przepisy na pyszne dania - piszcie na [email protected].

Schab faszerowany - korona
Składniki: 1 kg schabu, 3 plastry szynki konserwowej, świeża papryka, ogórek kiszony, musztarda, sól, pieprz, majeranek, czosnek granulowany.

Mięso opłukać, osuszyć. Schab naciąć wzdłuż, by powstały 3 długie kieszenie. Każdą kieszeń wysmarować musztardą, wyłożyć połówkami plasterków szynki, ułożyć w nich pokrojone na paski paprykę i ogórek.
Schab obwiązać nitką, obsypać przyprawami. Włożyć do rękawa i upiec. Odstawić do ostygnięcia. Ściągnąć nitkę, następnie pokroić na plastry i ułożyć na półmisku.
Roladki z szynki z orzechami włoskimi
Składniki: 10 plasterków szynki konserwowej, 2 podłużne serki Hochland o smaku śmietankowym, ½ szkl. posiekanych orzechów włoskich.
Do dekoracji: zielenina, ugotowane jaja, ugotowane warzywa, połówki orzechów włoskich; ½ litra wywaru z bulionu i żelatyna (do przygotowania galarety).

Każdy plasterek szynki konserwowej posmarować serkiem śmietankowym i posypać posiekanymi orzechami. Zwinąć w roladki. Gotowe ułożyć na półmisku. Udekorować wedle uznania. Całość polać kilkoma łyżkami płynnej jeszcze galarety i wstawić do lodówki. Następnie zalać wszystkie roladki tak, żeby były pokryte galaretką. Ponownie wstawić półmisek do lodówki, żeby całość zastygła.

Domowe śledzie po kaszubsku
Składniki: 1/2 kg śledzi a'la matjas, 3 cebule, garść rodzynek.
Zalewa: 1/2 szkl. octu jabłkowego, 1/3 szkl. wody, 1 szkl. oleju, 1 słoiczek koncentratu pomidorowego, 2 łyżki cukru, ½ łyżeczki czarnego pieprzu, liść laurowy, ziele angielskie.

Śledzie namoczyć w zimnej wodzie z odrobiną octu. Następnie pokroić na kawałki. Obraną cebulę pokroić w piórka. Da garnka wlać ocet, olej, wodę i dodać koncentrat pomidorowy. Do tego dodać przyprawy: liść, ziele, pieprz i cukier. Wszystko zagotować, potem na wolnym ogniu gotować jeszcze 2-3 minuty. Następnie dołożyć cebulę i rodzynki. Gotować kolejne 2-3 minuty.
Marynatę wystudzić, połączyć ze śledziami. Wszystko przełożyć do szklanego słoja. Odstawić. Śledzie najlepiej smakują ze świeżym, ciemnym pieczywem.

Sałatka z awocado
Składniki: 1 opakowanie mix sałat, 1 szt. awocado, 2 pomidory, 1 czerwona cebula, 2 ugotowane jaja, ½ op. sera feta, szczypiorek.
Sos: 6 łyżek oliwy z oliwy, 2 przeciśnięte ząbki czosnku, 1 łyżeczka płynnego miodu, 1 łyżeczka musztardy, 3 łyżki octu balsamicznego, sól i pieprz (wszystko wymieszać).

Na okrągły talerz wyłożyć sałatę. Awocado obrać i pokroić w kostkę, pomidory i jaja - w ósemki, Cebulę w półplastry, ser w kostkę. Wyłożyć je na sałatę, obsypać posiekanym szczypiorkiem. Polać sosem.
Sałatka najlepiej smakuje z podpieczonymi w piekarniku grzankami, polanymi wcześniej odrobiną oliwy z oliwek.


Sałatka z kaszą gryczaną i wędzonym kurczakiem
Składniki: 2 woreczki ugotowanej kaszy gryczanej, 1 puszka kukurydzy, 30 dkg wędzonego kurczaka (może być nóżka, pierś), biała część pora, 3 ugotowane jajka, sól i pieprz, majonez.

Kurczaka pokroić w kostkę, pora w plasterki a jaja w kostkę. Wszystko przełożyć do miski. Dodać resztę składników. Dosmaczyć solą i pieprzem. Sałatkę wyłożyć na półmisek. Udekorować.


Ciasto ciemne: ½ margaryny, 1 szkl. mleka, 2 łyżki kakao, ½ tabliczki czekolady (może być gorzka lub mleczna), ¾ szkl. cukru, 2 łyżeczki dowolnej kawy rozpuszczalnej, 2 szkl. mąki, 1 łyżeczka sody, 6 jajek - żółtka i ubita piana z białek.
Margarynę, mleko, kakao, czekoladę, cukier i kawę rozpuścić w garnuszku, ostudzić. Wlać do miski. Dodać żółtka, przesianą mąkę i sodę. Wymieszać mikserem. Następnie dołożyć połowę ubitej piany z białek i lekko wymieszać łyżką. 2-3 łyżki ciasta odłożyć, resztę przełożyć do blaszki (wym. 25x30 cm.) i odstawić.

Ciasto serowe: 3 białka ubite na sztywną pianę (pozostałe z ciasta ciemnego), 2 śmietany 18 proc. (600 ml), ¾ szkl. cukru pudru, 1 budyń śmietankowy, 1 łyżka cukru waniliowego
Do ubitej piany z 3 białek dodać śmietanę, cukier puder, budyń i cukier waniliowy. Wszystko dokładnie wymieszać mikserem. Na przygotowane wcześniej ciasto ciemne (surowe) ułożyć biszkopty - najlepiej podłużne - namoczone w zaparzonej i ostudzonej, rozpuszczalnej kawie wymieszanej z rumem. Na biszkopty wylać masę serową. Na wierzch wyłożyć zostawione ciasto ciemne i przemieszać patyczkiem, żeby powstał wzorek. Ciasto piec około 60 minut, w temp. 180 stopni, do suchego patyczka. Upieczone ciasto można polać polewą czekoladową lub posypać kakao.
Zebrała mm

 

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem