Wydanie nr 1 z 2022 r. (2022-01-04)

ZUPA DOBRA NA ZIMĘ

ZUPA DOBRA NA ZIMĘ
Rozgrzewają, dostarczają niezbędnych witamin, pomagają w smaczny sposób uzupełnić płyny, a do tego można je przygotować niemal ze wszystkiego – i to nawet zimą, gdy przydomowe ogródki pokryte są śniegiem. Zalet zup jest bez liku i najwyraźniej doceniają je Polacy, bo z badań wynika, że jemy najwięcej zup na świecie (aż 103 l rocznie na osobę). Stąd w tym wydaniu TZ proponujemy kilka sprawdzonych przepisów na smaczne i zdrowe dania jednogarnkowe. Ich autorką jest Angelika Kasiak, miłośniczka kulinariów, blogerka, puławianka i mamy Jasia oraz Oli. Więcej jej przepisów można znaleźć na blogu: zyciezaczynasiewkuchni.blogspot.com. Polecamy!

Zupa krem z zielonego groszku

Składniki:1,5-2 litry wody, 500 g zielonego groszku, 2 cebule, 3 ząbki czosnku, 1 duży ziemniak, 200 g sera pleśniowego, 100 ml śmietanki 30 proc., 1 łyżka masła, ok. 100 g serka topionego, 1 łyżka posiekanego koperku, 1 łyżka posiekanej natki pietruszki, sól, pieprz do smaku, grzanki ziołowe. 

Wykonanie: Obieramy z łupin czosnek, ziemniaka i cebulę. Następnie kroimy warzywa w kostkę. W dużym garnku na maśle przesmażamy cebulę, czosnek oraz groszek. Dodajemy pokrojone ziemniaki, zalewamy wodą i gotujemy warzywa do miękkości. Dodajemy natkę pietruszki i koperek, a potem sery. Kiedy warzywa będą miękkie, a ser się rozpuści całość miksujemy na jednolity krem dodając śmietanę. Krem doprawiamy do smaku solą i pieprzem, posypujemy grzankami ziołowymi i opcjonalnie serem pleśniowym. Możemy również posypać uprażonymi pestkami dyni.

 

Zupa gołąbkowa 

Składniki: 500 g mięsa mielonego wieprzowego (np. z szynki), 1/2 główki włoskiej kapusty, 100 g ryżu jaśminowego, 200 g koncentratu pomidorowego, 1 puszka pomidorów krojonych, 2 marchewki, 1 duża cebula, 2 ząbki czosnku, ok. 3 l wody, 4 łyżki oliwy, 4 ziarenka ziela angielskiego, 4 liście laurowe, 1 łyżeczka słodkiej papryki, 1/2 łyżeczki pieprzu cayenne, 1 łyżeczka suszonego majeranku, 1/2 łyżeczki ziół prowansalskich, 1/3 łyżeczki cukru, pieprz czarny, sól, świeży koperek i natka pietruszki. 

 

Wykonanie: Kapustę szatkujemy, marchew obieramy i ścieramy na tarce o dużych oczkach. Cebulę kroimy w małą kostkę, a czosnek w cienkie plasterki. W garnku o grubym dnie rozgrzewamy oliwę, wrzucamy cebulę i podsmażamy na średnim ogniu do momentu, aż się zeszkli. Następnie dodajemy czosnek i jeszcze chwilę podsmażamy. Dodajemy mięso mielone, mieszamy i podsmażamy na średnim ogniu do momentu, aż mięso zmieni kolor. Do gotującej się wody wrzucamy mięso oraz ryż. Gotujemy kilka minut, po czym dodajemy kapustę i marchewkę. Wlewamy koncentrat pomidorowy, pomidory i wszystkie przyprawy. Gotujemy na średnim ogniu około 20 minut. Po tym czasie sprawdzamy czy kapusta jest już miękka. Pod koniec gotowania zupę doprawiamy do smaku pieprzem i solą. Podajemy ze świeżym pieczywem, posypaną świeżo posiekaną natką pietruszki i/lub koperkiem.

 

Zupa meksykańska

Składniki: 400 g mielonego mięsa wołowego, puszka pokrojonych pomidorów, puszka kukurydzy, puszka czerwonej fasoli, duża cebula – najlepiej czerwona, 700 ml passaty pomidorowej, 1 łyżka słodkiej papryki, sos chili, sól, pieprz, świeża natka pietruszki, 3 łyżki oliwy lub oleju do podsmażenia cebuli i mięsa, woda lub bulion (ilość zależy od upodobań co do gęstości zupy).

Wykonanie: Mięso podsmażamy na patelni, siekając je drewnianą łyżką na mniejsze kawałki. Po kilku minutach dorzucamy pokrojoną w drobną kostkę cebulę. Całość przekładamy do głębokiego garnka (nie jest to konieczne, gdy patelnia jest bardzo głęboka). Po podsmażeniu mięsa z cebulą dodajemy, bez odcedzania kukurydzę, fasolę i pomidory. Następnie przyprawiamy słodką i ostrą papryką, po czym zalewamy chili i passatą pomidorową. Jeśli chcemy rzadszą zupę, dodajemy bulionu. Doprawiamy solą, pieprzem i natką pietruszki. Gotujemy około 30 minut.

 

Zupa cebulowa

Składniki: 6 cebul, 1,2 litra bulionu, 4 ząbki czosnku, 3 łyżki masła, 2 łyżki oliwy, 6 kromek bagietki, kawałek żółtego sera najlepiej twardego, 200 ml białego wina lub cydru. 

Wykonanie: Obraną cebulę kroimy w grubą kostkę. Podsmażamy na dobrze rozgrzanym maśle i oliwie na złoty kolor – musi się dobrze skarmelizować. Dodajemy czosnek przeciśnięty przez praskę oraz bulion. Doprawiamy solą i pieprzem, a następnie dolewamy wino. Gotujemy do momentu, aż wino odparuje, a cebula zmięknie. Kromki bagietki podgrzewamy w piekarniku. Zupę nalewamy do żaroodpornych miseczek, na środku miseczki kładziemy grzankę, posypujemy serem i zapiekamy kilka minut aż ser się rozpuści. Możemy od razu zapiec grzanki z serem, a następnie dodać do talerza z zupą i już nie zapiekać.

 

Krem z pieczonych buraków

Składniki: ok. 1 kg buraków, pół cebuli, 1 łyżka masła, 1-1,5 l bulionu, sól, pieprz, cebulka prażona. 

Wykonanie: Buraki czyścimy i osuszamy. Każdego owijamy w folię aluminiową i pieczemy w 180 st. C przez ok. 1,5-2 godziny. Obieramy po wystudzeniu. Cebulę kroimy w piórka i szklimy na maśle. Dodajemy 1 litr bulionu i upieczone buraki pokrojone na mniejsze kawałki. Gotujemy wszystko ok. 15 minut a następnie miksujemy blenderem. Dolewamy resztę bulionu, ale stopniowo, by zupa nie wyszła za rzadka. Doprawiamy solą i pieprzem. Na wierzch sypiemy prażoną cebulkę.

 

Krem z marchwi 

Składniki: 2 łyżki masła, 1/2 dużej cebuli, 600 g marchewki, 1 litr bulionu warzywnego, 30 ml płynnej śmietanki 18 proc., jajko, świeży tymianek, sól i pieprz. 

Wykonanie: Rozpuszczamy masło w rondlu na małym ogniu. Dodajemy cebulę i gotujemy, mieszając przez 3 minuty, aż lekko zmięknie. Następnie dodajemy marchewkę, przykrywamy garnek i gotujemy od czasu do czasu mieszając, przez 15 minut – aż warzywa trochę zmiękną. Wlewamy bulion i dodajemy świeży tymianek. Zagotowujemy, zmniejszamy ogień do minimum, po czym dusimy pod przykryciem przez 20 minut, aż warzywa będą całkiem miękkie. Zdejmujemy z ognia, miksujemy w blenderze na krem, przelewamy do rondla, dodajemy śmietankę i doprawiamy solą oraz pieprzem. Podajemy z jajkiem w koszulce.

 

Krem z batatów z pieprzem cayenne

Składniki: 3 bataty, 3 łyżki oleju, cebula, ząbek czosnku, 1 mała marchewka, 1 l wody lub bulionu, 1/2 łyżeczki kminku, 1/2 łyżeczki pieprzu cayenne, majeranek. 

Wykonanie: W garnku na oleju szklimy cebulę, dodajemy posiekany czosnek, obrane i pokrojone na mniejsze kawałki bataty oraz marchewkę. Smażymy kilka minut co chwilę mieszając. Dodajemy przyprawy. Następnie jeszcze chwilę podsmażamy i zalewamy gorącym bulionem lub wodą. Gotujemy przez 20 minut do miękkości batatów. Miksujemy na gładki krem i podajemy z pajdą świeżo wypieczonego chleba (najlepiej włoskiego) i majerankiem.

Opr. jn

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem