Wydanie nr 51 z 2021 r. (2021-12-17)

Na wigilijnym stole

Na wigilijnym stole
Co w tym roku przygotować do jedzenia na Święta Bożego Narodzenia podpowiedzą nam panie z Koła Gospodyń Wielskich w Goraju. Koło zostało zarejestrowane w 2018 r. i liczy 31 osób. Przewodniczącą jest Barbara Wieleba, a jej zastępcą Małgorzata Duma. Gospodynie uczestniczą w różnych konkursach kulinarnych, angażują się w akcje charytatywne i świetnie gotują. A swoimi przepisami dzielą się z Czytelnikami Tygodnika Zamojskiego.

Kapuśniak z grochem i grzybami
Składniki: 1 kg kapusty kiszonej, 15 dag grzybów suszonych (nie muszą być prawdziwki, ważne aby były aromatyczne), 20 dag grochu cukrowego (żółty okrągły lub połówki), 2 cebule, 3 łyżki oleju lnianego, 1 łyżka mąki, pół łyżeczki kminku lub 2 łyżki majeranku, 2 liście laurowe, 2 ziarenka ziela angielskiego i kilka ziarenek pieprzu.

Przygotowanie: Grzyby myjemy i zalewamy wodą, odstawiamy na noc. Groch płuczemy i również zalewamy wodą na noc. Następnego dnia do dużego, szerokiego garnka wkładamy kapustę. Wsypujemy kminek, ziele angielskie, kilka ziarenek pieprzu i wrzucamy liście laurowe. Wszystko razem mieszamy i zalewamy wodą, tak aby przykryła całość. Gotujemy do miękkości na małym ogniu. Jednocześnie w małym rondelku gotujemy w 3 szklankach wody namoczone grzyby. Gdy grzyby ugotują się już na miękko, kroimy je w cienkie paski i razem z sosem, w którym się gotowały, wlewamy do kapusty. Tak samo robimy z grochem - gotujemy w garnku do miękkości często mieszając, aby się nie przypalił. Wszystko razem gotujemy 20 minut. Najlepiej kapustę przyrządzić dzień przed Wigilią i postawić w chłodne miejsce. W Wigilię zagotowujemy kapustę razem z grzybami i grochem na małym ogniu. Na patelni z mąki i oleju robimy zasmażkę. Rozprowadzamy w niej 3-4 łyżki kapusty i wlewamy do garnka. Całość mieszając gotujemy jeszcze 5 minut na małym ogniu.

Śledzie w oleju z cebulą
Składniki: pół kg śledzi solonych, 4 cebule, 1 cytryna, ocet, pieprz ziarnisty, olej lniany, pół łyżeczki cukru.
Przygotowanie: Śledzie solone moczyć przez 1-2 godziny w wodzie. Odsączyć i pokroić na mniejsze kawałki. Dodać dwie cebule pokrojone w talarki, cytrynę pokrojoną w plastry i pieprz ziarnisty. Całość delikatnie wymieszać skrapiając octem. Pozostawić na 12 godzin. Po tym czasie wyjąć śledzie z zalewy i podawać ze świeżo przygotowaną cebulą. Dwie cebule pokroić w drobną kostkę, dodać sól, cukier, olej lniany i ocet. Wymieszać.

Smażony karp
Składniki: 1 karp lub inna ryba, olej do smażenia, sól, pieprz, mąka.
Przygotowanie: Karpia pokroić w dzwonki, posolić i oprószyć pieprzem (można dodać inne przyprawy, według uznania). Obtoczyć w mące i smażyć na oleju na wolnym ogniu, do zarumienienia. Podawać na ciepło lub zimno. Można podawać z duszonymi warzywami z dodatkiem przecieru pomidorowego.

Grochówka
Składniki: 1 kg grochu żółtego lub połówek, 2 cebule, sól, pieprz, majeranek, ziele angielskie, liść laurowy, woda, olej lniany.

Przygotowanie: Groch namoczyć i zostawić na noc. Następnego dnia wodę odlać i zalać świeżą. Dodać przyprawy i gotować do miękkości. Cebule pokroić w kostkę, podsmażyć na oleju z dodatkiem oleju lnianego. Dodać jedną łyżkę mąki, zarumienić. Dolać odrobinę letniej wody, Wymieszać i dodać do grochu. Grochówka ma być nie za gęsta. Zagotować razem.

Kluski z makiem
Składniki na ciasto: 300 g maki pszennej, 1 jajko, 1/3 szkl. wody, szczypta soli. Składniki na masę makową: 1 szkl. maku, 3 łyżki miodu, 1 łyżka rodzynek posiekanych, 2 łyżki orzechów włoskich posiekanych.
Przygotowanie: Do mąki dodać szczyptę soli, jajko, wodę, wymieszać i zagnieść na jednolitą masę. Przygotowane ciasto rozwałkować na cienki płat, podsypać mąką i zostawić do podeschnięcia. Mak sparzyć wrzątkiem i przepuścić trzy razy przez maszynkę. W garnuszku rozpuścić miód, dodać mak, rodzynki i orzechy, i smażyć przez kilka minut cały czas mieszając. Ciasto pokroić w drobne paski i gotować 4-5 minut we wrzątku. Po ugotowaniu odcedzić i połączyć z masą makową.

Racuchy
Składniki: 2 szkl. mąki pszennej, 1 szkl. ciepłej wody (200 ml), 20 dag droższy, 1 łyżka cukru, szczypta soli, olej.
Przygotowanie: Droższe rozpuścić z cukrem, aż powstanie płynna masa. Dodać ciepłą wodę i mąkę. Wszystko razem wymieszać. Odstawić do wyrośnięcia. Smażyć na oleju małe placuszki. Jeszcze ciepłe posypać cukrem pudrem.

Strucla
Składniki: 1 szkl. mleka, 4 żółtka, 1 całej jajko, 5 dag drożdży, 3 łyżki cukru, 15 dag masła, 4 szklanki mąki pszennej, szczypta soli, cukier waniliowy, 1 puszka masy makowej.
Przygotowanie: Drożdże rozetrzeć z cukrem, dodać ciepłe mleko oraz roztopione przestudzone masło. Następnie pozostałe składniki. Zagnieść ciasto. Odstawić na pół godziny w ciepłym miejscu, by wyrosło. Podzielić na trzy części. Ciasto lekko rozwałkować. Położyć rozwałkowane placki na papierze do pieczenia, wtedy najlepiej zawijać strucle. Na każdy placek rozsmarować masę makową i zawijać. Trzeba pamiętać, aby zawijać luźno, ponieważ ciasto musi mieć miejsce do wyrośnięcia. Zwinięte ciasto kładziemy na blaszkę (końcem zawinięcia do spodu), bo wtedy wychodzi ładniejsza strucla. Pieczemy ok. 50 minut w temperaturze 180 st. Celsjusza. Wyjętą z piekarnika strucle dekorujemy według własnego uznania.

Piernik
Składniki: 10 czubatych łyżek miodu, pół kostki margaryny, pół szklanki cukru, ok. 3 szklanek mąki, 2 łyżeczki sody, 2 łyżki kakao, 3 jajka, 1 szkl. mleka.

Przygotowanie: W garnku rozpuścić miód, margarynę i cukier. Razem zagotować. Po przestygnięciu dodać mąkę, sodę, kakao i jajka. Następnie dodać mleko i dobrze wymieszać. Przełożyć ciasto do blaszki i piec 45 minut w temp. 180 st. Celsjusza. Można polać lukrem lub posypać cukrem pudrem.
Opracowała mp

Fot. kuchnia mp/skład

 

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem