Wydanie nr 48 z 2021 r. (2021-11-30)

ODROBINA SŁODYCZY

ODROBINA SŁODYCZY
Już w poniedziałek, 6 grudnia wielki dzień dla wszystkich dzieci. My proponujemy, by oczekiwanie na przyjście Mikołaja umilić pociechom dodatkowo smakołykami. A może i święty się połakomi, gdy zostawimy mu na stole domowe cukierki czy bajaderki? (oczywiście ze szklanką mleka!). Przepisami, które dziś publikujemy podzieliła się z nami Angelika Kasiak – puławianka, miłośniczka kulinariów oraz mama Jasia i Oli. Sprawdzone przepisy jej autorstwa (na każdą okazję) można znaleźć na jej autorskim blogu: zyciezaczynasiewkuchni.blogspot.com. Gorąco polecamy!

Serowe placuszki z budyniem

Składniki: 200 g mielonego twarogu z wiaderka, 2 jajka, 2 łyżki mąki, 24 g cukru waniliowego (3 opakowania), 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 40 g budyniu waniliowego, 2 łyżki oleju.

Wykonanie: Wszystkie odmierzone składniki wkładamy do miski. Mieszamy mikserem 1-2 minuty (lub intensywnie trzepaczką.) Ciasto powinno mieć bardzo gęstą konsystencję. Placuszki nakładamy na suchą patelnię. Jeśli nie posiadamy odpowiedniej patelni z nieprzywieralną powłoką, musimy przed każdym smażeniem wlać kilka kropel oleju na patelnię. Nakładamy po łyżce ciasta i smażymy na rumiano z każdej strony. Dodatki do placuszków to już pole dla naszej wyobraźni. Doskonale smakują z owocami i z kakao. 

 

Cukierki a’la krówki na bazie masła orzechowego

Składniki (na 25 cukierków): 3 łyżki masła orzechowego, 3 płaskie łyżki rozpuszczonego oleju kokosowego, 2 łyżki syropu trzcinowego lub płynnego miodu. 

Wykonanie: Wszystkie składniki wlewamy do garnka i podgrzewamy na wolnym ogniu, cały czas mieszając do całkowitego rozpuszczenia składników. Mieszanie jest konieczne, ponieważ masło bardzo szybko się przypala. Płynną masę przelewamy do pojemnika silikonowego na czekoladki lub lód i wkładamy do zamrażalnika. Cukierki przechowujemy w zamrażalce, wyjmujemy bezpośrednio na stół na kilka minut przed zjedzeniem.

 

Różowe naleśniki budyniowe

Składniki (na około 8 naleśników): 2 jajka, 1 szklanka mleka, 1 opakowanie budyniu o dowolnym smaku (wiśniowy, malinowy, jagodowy), 5 czubatych łyżek mąki, 1 łyżka cukru, 3 łyżki oleju. 

Wykonanie: Wszystkie składniki wkładamy do miski lub kielicha od blendera i bardzo dokładnie mieszamy. Patelnię rozgrzewamy bez tłuszczu, nakładamy porcje ciasta i smażymy z obu stron do zarumienienia.

 

Bajaderki kakaowe ze skórką pomarańczową i migdałami

Składniki: 800-900 g pokruszonych ciastek, ciast lub muffinek, pół szklanki mleka, pół szklanki cukru, pół szklanki bakalii (np. skórka pomarańczowa i migdały), 300 g dżemu truskawkowego, 125 g masła, 2 czubate łyżki kakao. Do tego: posiekane migdały oraz polewa czekoladowa, czyli czekolada mleczna i odrobina mleka. 

Wykonanie: Ciasta i ciasteczka drobno kruszymy i przesypujemy do naczynia. W garnku gotujemy mleko, cukier, masło i kakao. Lekko studzimy i mieszamy z pokruszonymi ciastami, dżemem i bakaliami. Wszystko dokładnie mieszamy do otrzymania jednolitej masy. Z przygotowanej masy formujemy kulki, obtaczamy je w polewie czekoladowej, czyli rozpuszczonej w mleku czekoladzie, a następnie w migdałach. Odstawiamy do stężenia do lodówki – na około godzinę. 

 

Domowy kisiel owocowy

Składniki na 2 porcje: słoiczek owoców w syropie cukrowym – u mnie malino-jeżyny (słoik wielkości małego koncentratu), 1,5 szklanki zimnej wody 1,5 płaskiej łyżeczki mąki ziemniaczanej.

Wykonanie: Do rondelka przekładamy owoce w syropie, zalewamy 1 szklanką zimnej wody, gotujemy. Nie dodajemy cukru, ponieważ owoce są już wystarczająco słodkie. Mąkę ziemniaczaną należy rozmieszać w pozostałej wodzie, czyli pół szklanki. Wlewamy do gotujących się owoców, mieszamy intensywnie do zgęstnienia. Po zagotowaniu zdejmujemy z ognia. Jeśli po zagotowaniu kisiel będzie zbyt rzadki należy rozprowadzić kolejną łyżeczkę mąki ziemniaczanej w bardzo małej ilości wody, a następnie dodać do kisielu, wymieszać i zagotować.

 

Babeczki z maską krówkową

Składniki (na 12 babeczek): 1 szklanka jogurtu naturalnego, 1/2 szklanki miękkiego masła, 2 jaja, 1 łyżeczka aromatu waniliowego, 2 szklanki mąki, 1 szklanka cukru, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 1/2 łyżeczki sody, 1/2 łyżeczki soli, ok. 1/2 puszki masy krówkowej. 

Wykonanie: Piekarnik nagrzewamy do 180 st. C. Mokre składniki mieszamy ze sobą w jednej misce, suche w drugiej. Mokre składniki dodajemy do suchych i mieszamy szybko do połączenia. Wypełniamy foremki na babeczki do połowy, wkładamy po łyżeczce masy krówkowej o smaku advocata i przykrywamy odrobiną ciasta Pieczemy 15-20 minut używając funkcji „góra-dół” w piekarniku.

opr. jn

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem