Wydanie nr 47 z 2021 r. (2021-11-23)

ZDROWE I SYCĄCE, CZYLI SEZON NA DYNIE

ZDROWE I SYCĄCE, CZYLI SEZON NA DYNIE
Jak listopad, to dynie. Pełno ich na straganach warzywnych. Wielkie i mniejsze, okrągłe i podłużne, pomarańczowe, żółte, w prążki. To warzywo niezwykle cenione ze względu na swoje właściwości odżywcze i zdrowotne.

Największą zaletą dyni jest to, iż dostarcza stosunkowo niewiele kalorii (100 g dyni to jedyne 34 kcal). Dzięki temu zalicza się ją do warzyw niskokalorycznych, dobrze sprawdzających się w diecie odchudzającej. Ponadto dynia jest źródłem białka oraz błonnika pokarmowego, który pozwala na dłużej zachować sytość, jak również zapobiec zaparciom. Zawiera spore ilości magnezu, selenu, potasu i cynku. Pestki to z kolei bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin z grupy B i C. Dynia to wdzięczny temat kulinarny, gdyż jest bardzo trwała - można przechowywać ją nawet kilka miesięcy. Doskonale nadaje się do marynowania, gotowania i mrożenia. Świetnie sprawdza się w sałatkach, kremach, zapiekankach, a pestki dodawane są też do pieczywa czy słodkich ciasteczek. Z samego miąższu można też przyrządzić à la makaron, a nawet frytki. Recepturami na dyniową kuchnię podzieliła się z nami Ewa Wachowicz, znana z programu telewizyjnego „Ewa gotuje". Skarbnicę przepisów pani Ewy można znaleźć na stronie www.ewawachowicz.pl.


Kremowa zupa z dyni i marchewki
Składniki: 1/2 średniej wielkości dyni, 3 marchewki, 1 ziemniak, 4 ząbki czosnku, sól, oliwa, 1 szklanka wody, 1 szklanka białego wytrawnego wina, kawałek imbiru, 1/2 łyżeczki curry, 1 szklanka mleczka kokosowego, sok z limonki do smaku. Do podania: pesto z natki marchewki, limonka lub cytryna.

Wykonanie: Z dyni usunąć pestki. Miąższ pokroić i wraz z obranymi i pokrojonymi na mniejsze kawałki warzywami ułożyć na blaszce wyścielonej papierem do pieczenia. Dodać czosnek (w łupinach). Posolić, skropić oliwą i upiec w piekarniku. Dynię obrać ze skórki i wraz z warzywami przełożyć do garnka (czosnek wycisnąć z łupin). Wlać wodę i wino. Doprawić świeżo startym imbirem. Przykryć i gotować do miękkości. Zmiksować. Doprawić curry. Zabielić mleczkiem kokosowym. Zakwasić sokiem z limonki. Podawać z pesto z natki marchewki i cząstkami limonki lub cytryny.


Dynia pieczona à la Hasslback

Składniki: 1średnia dynia piżmowa, oliwa, sól, świeży rozmaryn, 1 ostra papryczka. Sos: 1 szklanka świeżej żurawiny lub 1/2 szklanki suszonej, 1 szklanka wody, 1 łyżka cukru trzcinowego, sól, pieprz.

Wykonanie: Dynię obrać ze skórki, przeciąć wzdłuż na pół i wydrążyć pestki (można je osuszyć, uprażyć i traktować jako przekąskę). Za pomocą ostrego noża naciąć na całej długości w poprzek, nie docinając do końca (warto pomóc sobie umieszczonymi po bokach drewnianymi patyczkami do szaszłyków). Przełożyć na blachę z papierem do pieczenia. Skropić oliwą, posolić, posypać igiełkami rozmarynu (część można wsunąć w nacięcia). Wstawić na 45 minut do piekarnika rozgrzanego do 45 st. C. Żurawinę wsypać do garnka. Zalać wodą, posłodzić i ugotować. Następnie odparować do konsystencji sosu. Upieczoną dynię posypać pokrojoną papryczką. Podawać z sosem żurawinowym.


Zapiekanka z dyni

Składniki: 1 średniej wielkości dynia, 1 cebula, 2 ząbki czosnku, 1 łyżka oliwy, 400 g zmielonej piersi indyka, 1 papryczka chili, 1/2 łyżeczki mielonego imbiru, sól, pieprz, 2 ziemniaki, 1 papryka czerwona, 2 kulki mozzarelli, 2 pomidory, bazylia, 1 jajko.

Wykonanie: Z dyni odciąć górną część, środek wydrążyć. Posolić i wstawić na ok. 15 minut do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C. W tym czasie zrobić farsz. Na patelni rozgrzać oliwę. Wrzucić cebulę pokrojoną w kostkę. Po chwili dodać posiekany czosnek. Podsmażyć. Dorzucić mielone mięso, posiekaną papryczkę chili oraz mielony imbir. Przyprawić solą i pieprzem. Wymieszać. Zdjąć z ognia. Ziemniaki ugotować i pokroić w plastry. Pomidory sparzyć wrzątkiem, obrać ze skórki i też pokroić w plastry. Mozzarellę również pokroić na plasterki. Z papryki wyciąć gniazda nasienne i pokroić w kostkę. Do podpieczonej dyni włożyć połowę farszu mięsnego. Na mięsie ułożyć plastry ziemniaka, wsypać paprykę, ułożyć plastry mozzarelli, następnie plastry pomidora. Oprószyć solą i bazylią. Ułożyć kolejne warstwy - ziemniak, papryka, mozzarella i pomidor. Przyprawić solą i bazylią. Zalać roztrzepanym białkiem. Przykryć dyniowym „kapeluszem". Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C i piec przez pół godziny. Na stół podawać w całości.

Sałatka z pieczoną dynią i kaszą gryczaną
Składniki: 1/2 średniej wielkości dyni Hokkaido, 150 g kaszy gryczanej niepalonej, 2 łyżeczki sosu sojowego, 1 łyżeczka oleju sezamowego, 1 dojrzałe awokado, garść prażonych ziaren słonecznika, garść prażonych pestek dyni, 1/2 łyżeczki słodkiej wędzonej papryki, szczypta papryki ostrej, garść kolendry, garść natki pietruszki, garść mięty. Dressing: 2 łyżki soku z cytryny, 2 łyżki sosu sojowego, 2 łyżki oleju arachidowego, 1 łyżeczka syropu klonowego.
Wykonanie: Dynię pokroić na kawałki, wyciąć gniazda nasienne (nie trzeba obierać ze skórki, bo jest jadalna). Posmarować olejem, ułożyć na blasze wyścielonej papierem do pieczenia i na 40-45 minut wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C. Kaszę zalać 300 ml wody, przyprawić sosem sojowym, dodać olej sezamowy, wymieszać, przykryć i ugotować. Do szklanki wycisnąć sok z cytryny, dodać sos sojowy, olej arachidowy i syrop klonowy. Wymieszać i odstawić. Upieczoną dynię wystudzić i pokroić w kostkę. Dorzucić do ugotowanej i wystudzonej kaszy. Dodać pokrojone w kostkę awokado (skropić sokiem z cytryny, żeby nie ściemniało). Wsypać ziarna słonecznika i pestki dyni. Przyprawić papryką, dorzucić zioła, wlać sos i bardzo delikatnie wymieszać.

Babeczki z dynią i powidłami
Składniki: 300 g upieczonej dyni Hokkaido, 100 ml mleka, 1 pomarańcza, 100 g masła, 2 jajka, szczypta soli, 150 g cukru, 1 budyń śmietankowy, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 250 g mąki, powidła śliwkowe.
Wykonanie: Dynię upiec. Z pomarańczy zetrzeć skórkę. Dodać masło i roztopić. Z owocu wycisnąć sok. Dolać mleko, wrzucić upieczoną i wystudzoną dynię. Zmiksować na gładką masę. Jajka wybić do miski, posolić, posłodzić i zmiksować. Wsypać budyń i proszek do pieczenia, dodać połowę mąki, masy dyniowej i masła. Wymieszać robotem. Dodać resztę mąki, masy i masła. Zmiksować na wolnych obrotach. Nałożyć do papilotek, do każdej dać powidła (łyżka ciasta, 1/2 łyżeczki powideł i znowu łyżka ciasta). Piec przez 30 minut w temp. 180 st. C. Po wystudzeniu oprószyć cukrem pudrem.

Ciasto dyniowe bez pieczenia
Składniki: 2 opakowania herbatników kakaowych, czekolada mleczna, melisa do dekoracji. Krem: 800 ml śmietanki kremówki, 250 g serka mascarpone, półtorej szklanki purée dyniowego (z 1 niedużej dyni), 6 łyżek cukru pudru, kilka kropel ekstraktu waniliowego, szczypta imbiru, szczypta gałki muszkatołowej, 1/2 łyżeczki cynamonu, 3 łyżeczki żelatyny, 1 łyżka soku z cytryny.

Wykonanie: Dynię pokroić na kawałki, usunąć pestki. Umieścić na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i na 45-50 minut wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C. Po wystudzeniu obrać ze skórki i zmiksować. Żelatynę zalać wodą (1/4 szklanki). Wymieszać i odstawić. Zimną śmietankę ubić na sztywno i podzielić na 2 części. Do jednej dodać serek mascarpone i 2 łyżki cukru pudru. Uperfumować odrobiną ekstraktu waniliowego i zmiksować. Do drugiej dodać purée z dyni, wsypać 3-4 łyżki cukru pudru. Przyprawić imbirem, świeżo startą gałką muszkatołową i cynamonem. Zmiksować. Wlać żelatynę i sok z cytryny. Wymieszać. Foremkę wyścielić folią spożywczą (blaszka 24 x 24 cm). Na dnie ułożyć warstwę herbatników. Na ciasteczka dać 1/3 kremu dyniowego. Na krem dyniowy nałożyć połowę masy śmietankowej. Ułożyć herbatniki, drugą porcję kremu z dyni oraz resztę masy śmietankowej. Przykryć herbatnikami, nałożyć ostatnią porcję kremu dyniowego. Udekorować czekoladą startą na drobnych oczkach, wstawić do lodówki i chłodzić przez 2-3 godziny. Po pokrojeniu udekorować listkami melisy.
Przygotowała her

 

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem