Wydanie nr 46 z 2021 r. (2021-11-16)

MARIAŻ, CZYLI NIEBO W GĘBIE

MARIAŻ, CZYLI NIEBO W GĘBIE
Kilka tygodni temu na łamach TZ prezentowaliśmy wyjątkowe koło: Koło Gospodyń Miejskich Lejdis z Tomaszowa Lubelskiego. Grupka niezwykle aktywnych mieszkanek miasta nie tylko jest bardzo aktywna społecznie: panie też świetnie gotują, o czym można się przekonać niemal podczas każdej większej imprezy w Tomaszowie. Specjalnie dla czytelników TZ zdradziły kilka swoich sekretnych przepisów na pyszne dania regionalne w nietradycyjnej bynajmniej odsłonie. Lejdis bowiem świetnie łączą to co, stare, tradycyjne, przekazywane z pokolenia na pokolenie – z tym, co jest kulinarną nowinką, modą. Mariaż tradycji z nowoczesnością daje prawdziwe niebo w gębie.

Solianka

Składniki: 0,5 kg miękkiej wołowiny, 0,5 kg łopatki lub szynki wieprzowej, laska kiełbasy wędzonej, 20 dkg wędzonego boczku, marchew (4 szt.), cebula (2 szt.), czosnek (pół główki), pietruszka (2 szt.), seler (mały), pieczarki (10 szt.), kiszone ogórki (10 szt.), sok z kiszonych ogórków (1 szklanka), pomidory w puszce (1 szt.), koncentrat pomidorowy (mały), oliwki czarne i zielone (po 10 szt.), ziele angielskie, liść laurowy, pieprz, sól,  natka pietruszki, cytryna, śmietana 18 proc.

 

Mięso zalewamy zimną wodą, dodajemy ziele i liść. Gotujemy do miękkości. Wyjmujemy z wywaru i odkładamy do wystygnięcia. Boczek kroimy w kostkę lub paseczki, kiełbasę w plasterki i wrzucamy na suchą patelnię. Smażymy; jeśli jest za mało tłuszczu, dodajemy trochę smalcu. Przekładamy do wywaru. Na tym samym tłuszczu smażymy cebulę z czosnkiem i pieczarkami, pokrojonymi w półplasterki, wrzucamy do wywaru. Dorzucamy pomidory z puszki, koncentrat i ogórki kiszone, pokrojone w plasterki lub paseczki. Ostygnięte mięso kroimy w większą kostkę i dorzucamy do zupy. Na koniec dorzucamy oliwki, przekrojone na pół i dolewamy soku z ogórków. Doprawiamy pieprzem i solą. Solianka ma być gęsta oraz kwaśno- pikantna. Na talerzu soliankę ozdabiamy łyżką śmietany, dokładamy plasterek cytryny i posypujemy posiekaną natką pietruszki.

 

Murzynek na pomidorach z puszki 

Składniki: 1 banan,  1 szklanka pokrojonych pomidorów z puszki, ½ szklanki oleju, 1/2  szklanki cukru trzcinowego, 2 szklanki mąki orkiszowej, 1 łyżka kakao, 1 łyżeczka sody, ½ łyżeczki proszku do pieczenia, ½ łyżeczki soli.

 

Piekarnik rozgrzewamy do 180 st. C. W wysokim naczyniu miksujemy pomidory, banana, olej oraz cukier na gładką, gęstą emulsję. W dużej misce mieszamy suche składniki. Mokre składniki wlewamy do suchych, mieszamy. Tak przygotowane ciasto wykładamy do keksówki, wyścielonej papierem do pieczenia. Pieczemy przez ok. 45 – 50 minut na złoty kolor.

 

Mięsny smalczyk

Składniki: 1 kg podgardla wieprzowego, 1 kg słoniny, 1 kg łopatki wieprzowej, 4 cebule, czosnek (5 ząbków), lubczyk suszony, majeranek suszony, 1 jabłko, sól, pieprz.

 

Słoninę i łopatkę mielimy. Podgardle kroimy na drobne kawałeczki. Słoninę i podgardle smażymy w garnku przez  ok. 1 godzinę na niewielkim ogniu. Dodajemy łopatkę i majeranek, smażymy dalej przez ok. 1 h. Cebulę podsmażamy na patelni, wrzucamy do pozostałych składników. Dodajemy również czosnek, przeciśnięty przez praskę. Smażymy ok. pół godziny. Na koniec dodajemy starte jabłko, lubczyk, sól i pieprz do smaku.

 

Fajercarze

Składniki: zsiadłe mleko (500 g), mąka (ok. 500 g), 2 płaskie łyżeczki sody, szczypta soli.

 

Mąkę wysypujemy na stolnicę, dodajemy zsiadłe mleko, sodę oraz sól. Całość ugniatamy. Ciasto powinno być luźne, ale nie może się kleić. Odstawiamy na ok. 10 min. w ciepłe miejsce, aby soda zaczęła „pracować”. Ciasto rozwałkowujemy na grubość ok. 1 cm. Wykrajamy prostokąty wielkości ok. 10 cm x 6 cm lub inne, dowolne kształty. Smażymy na rozgrzanym oleju z obu stron. Propozycja podania: na słodko – z dżemem lub z masłem czosnkowym. - Nazwa fajercarze pochodzi od tego, że kiedyś nasze mamy i babcie placki te piekły na fajerkach starych, kaflowych pieców - wyjaśniajaLejdis.

 

Sałatka z selerem i żurawiną

Składniki: seler naciowy (1 szt.), szynka, np. konserwowa (250 g), szczypiorek, koperek, żurawina suszona (100 g), majonez (6 łyżek), jogurt naturalny  (100 g), ananas w puszce, kukurydza w puszce, sól, pieprz.

 

Seler naciowy, ananasa oraz szynkę kroimy w kostkę. Żurawinę suszoną zalewamy wrzątkiem, po ok. 5 minutach odcedzamy i dodajemy do pozostałych składników.  Odcedzamy z zalewy kukurydzę, dodajemy do reszty. Koperek i szczypiorek kroimy drobno. Dodajemy majonez, jogurt naturalny, sól i pieprz do smaku. Całość składników łączymy.

mm

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem