Wydanie nr 41 z 2021 r. (2021-10-12)

CHLEB I MIÓD

CHLEB I MIÓD
W tym tygodniu zapraszamy do wspólnego pieczenia z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich w Wólce Wieprzeckiej w gm. Zamość. Panie prowadziły niedawno projekt „Chleb i miód – dziedzictwo kulturowe powiatu zamojskiego”, w jego ramach – warsztaty kulinarne. Dwa tygodnie temu zdradziły naszym czytelnikom sprawdzone przepisy na zakwas chlebowy i na domowy chleb. Tym razem w kuchni będzie nam potrzebny oprócz dobrej mąki także miód. Adepci pieczenia mogą nauczyć się piec oryginalne pieczywo z nietypowych składników, a także słodkości. Pierniczki całuski z Wólki Wieprzeckiej mogą leżeć nawet dwa lata! Swoimi wypiekami panie z KGW chwaliły się niedawno na dożynkach w Kosobudach w gm. Zwierzyniec. Właśnie zdobyły także dwie nagrody na dożynkach gminy Zamość. Słowem – są naszym dziedzictwem.

Tradycyjne podpłomyki
Składniki: resztki chlebowego ciasta.
Wykonanie: Tradycyjny podpłomyk na zakwasie to taki bonusik dla łasuchów - mówią panie z KGW. Wystarczy podebrać trochę gotowego chlebowego ciasta, najlepiej pszenno-żytniego z otrębami. Stolnicę należy podsypać mąką i trochę jeszcze wygnieść ciasto, aby było nieco twardsze niż chlebowe. Rozwałkować placki o wielkości według uznania i wyłożyć na blachę. Pieczenie trwa 5 minut w piecu chlebowym, a w piekarniku, przy 230 st. C, 10 minut.

Całuski

Składniki: 1 szklanka (35 dag) miodu, 1 szklanka (23 dag) cukru,
2 jajka, 60-80 dag mąki, 1 łyżeczka przyprawy korzennej, 1 łyżeczka sody.

Wykonanie: Cukier utrzeć z jajkami, dodać rozpuszczony i ostudzony miód, przyprawę korzenną i 50 dag mąki wymieszanej z sodą. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać, wyłożyć na stolnicę i wyrobić z pozostałą mąką na gładkie ciasto. Zrobić z ciasta cienki wałek i pociąć nożem na małe cząstki albo wprost odrywać małe porcje ciasta - mniejsze niż łyżeczka, wielkość naparstka. W natłuszczonych rękach formować kulki. Ogrzać blachę, wysmarować ją woskiem pszczelim, poczekać, aż blacha ostygnie. Kulki ciasta równiutko układać na blachę, można delikatnie je rozpłaszczyć. Ciasteczka zwiększają objętość podczas pieczenia, dlatego należy zachować odpowiednie odstępy.
Piec w nagrzanym piekarniku około 10 minut w temperaturze 160-180 st. C.

Uwagi: Do natłuszczenia rąk użyć masła lub margaryny - ciasto bez tego mocno klei się. Jeśli mąki będzie około 60 dag, to będzie luźniejsze, a pierniczki będą płaskie i mięciutkie. Jeśli mąki będzie więcej (około 80 dag), to będą lepiej wyrośnięte, ale twardsze (w wilgotnych warunkach zmiękną, zachowując ładny, bułeczkowy kształt i też będą pyszne). Ciasto jest bez tłuszczu, dlatego całuski można przechowywać nawet do 2 lat.

Miodowe ciasto ,,Emeryt''

Składniki na ciasto: 0,5 kg mąki, 7 dag płynnego miodu, 7 dag płynnego masła, 1 szklanka cukru pudru, 1 jajko, 1 płaska łyżeczka sody, śmietana do zagniecenia.

Składniki na masę: 15 dag masła, 0,5 l mleka, 4 łyżki kaszy manny, 1 szklanka cukru pudru, 1 żółtko, cukier waniliowy,
1 słoiczek smażonych jabłek lub powideł.

Wykonanie ciasta: Wszystkie składniki połączyć i zagnieść, dodać tyle śmietany, aby ciasto było jak na pierogi. Z wyrobionego ciasta upiec w tortownicy lub prodiżu 4 placki. Placki muszą być mocno zrumienione, bo wtedy są smaczniejsze. Pozostawić do przełożenia na następny dzień.

Wykonanie masy: Zagotować mleko, wsypać kaszę mannę i ciągle mieszając ugotować, nie dopuszczając do przywarcia do rondelka. Ostudzić. Masło utrzeć z cukrem pudrem i cukrem waniliowym dodając powoli po łyżce kaszy. Na koniec ucierania dodać żółtko, można dodać kilka rodzynek i odrobinę soku z cytryny. Placki przełożyć dwa razy masą, a w środku jabłkami lub powidłami. Pozostawić co najmniej do drugiego dnia. Wierzch można polać polewą i ozdobić orzechami.

Szybki chlebek śniadaniowy z cukrem pudrem

Składniki: 1 szklanka ciepłej wody, 1/3 kostki drożdży, 1 łyżeczka cukru pudru, 1 łyżeczka soli, 1 łyżka oleju, 2 szklanki mąki pszennej, 1 garść lnu, 1 garść żurawiny.

Wykonanie: Drożdże rozpuszczamy w ciepłej wodzie, dodajemy cukier puder, sól, olej, mąkę i zagniatamy ciasto. Ciasto gnieciemy w misce, będzie miało rzadką konsystencję. Do ciasta dodajemy len i żurawinę, i dalej gnieciemy. Wyrobione ciasto wykładamy do blaszki, smarujemy jajkiem i obsypujemy ziarnami. Ciasto wstawiamy do zimnego piekarnika i pieczemy w temp. 220 st. C przez 50 min.

Uwagi: Ciasto ma rzadką konsystencję, nie należy dosypywać większej ilości mąki. Chlebek nie jest zbyt wysoki po upieczeniu - można zawsze podwoić porcje składników.


Chlebek ziołowy

Składniki: 40 gramów drożdży, 3/4 szklanki ciepłego mleka, 1/2 szklanki ciepłej wody, 600 gramów mąki, 1 jajko, 1/2 łyżeczki cukru, 1 łyżeczka soli, 4 łyżki oliwy z oliwek.

Składniki na masełko: 120 gramów masła, 3 łyżki posiekanego kopru i pietruszki, 1 łyżeczka suszonej bazylii, 2 ząbki rozgniecionego czosnku, 1 łyżeczka soli. Wszystkie składniki łączymy ze sobą do uzyskania jednolitej konsystencji.

Wykonanie:
Drożdże kruszymy, dodajemy wodę, mleko, 1 łyżkę mąki oraz cukier i całość mieszamy. Wymieszane ciasto zostawiamy na 15 min. Po upływie tego czasu dodajemy mąkę z solą, oliwę oraz jajko i zagniatamy ciasto. Ciasto dzielimy na trzy części. Każdą wałkujemy na cienki placek i każdy placek smarujemy masełkiem.
Każdy placek tniemy na 4-5 pasków, a każdy pasek zwijamy w harmonijkę. W wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy układamy harmonijki jedna przy drugiej. Zostawiamy je w blaszce na około 15 min. Następnie pieczemy w temp. 180 st. C przez 30 min.


Chleb kukurydziany

Składniki: 1 łyżka soli, 2 dkg drożdży, 1 l ciepłej wody, 1 łyżeczka cukru, 2 łyżki oleju, 1/2 kg mąki kukurydzianej, 30 dag mąki pszennej, 30 dag mąki żytniej, 1 szklanka zakwasu.

Wykonanie: Drożdże łączymy z cukrem, dodajemy zakwas, pół szklanki ciepłej wody oraz 2 łyżki mąki i mieszamy wszystkie składniki. Całość odstawiamy na 15 min. Po upływie tego czasu dodajemy pozostałe składniki i wyrabiamy ciasto. Ciasto wykładamy do blaszki, wierzch ciasta smarujemy jajkiem i posypujemy makiem. Pieczemy chleb w temp. 200 st. C przez 60 min.

Chleb na miodzie:

Składniki: 1,5 łyżeczki soli, 1 łyżeczka cukru, 2 łyżki miodu, 1,5 szklanki mąki pszennej, 1,5 szklanki mąki orkiszowej, 2 łyżki oleju, 30 gramów drożdży świeżych, 1 szklanka ciepłego mleka.

Wykonanie: Do miski wsypujemy wszystkie sypkie składniki i dokładnie mieszamy. Miód, olej i drożdże rozpuszczamy w ciepłym mleku, wlewamy do sypkich składników i całość mieszamy. Ciasto wykładamy na stolnicę i dokładnie gnieciemy (ciasto podsypujemy też mąką). Chleb wkładamy do keksówki i odstawiamy do wyrośnięcia na około 40 min. Ciasto smarujemy mlekiem, można także posypać ziarnami. Piekarnik nagrzewamy do 190 st. C, wstawiamy chleb i pieczemy przez 30-40 min.
Przygotowała Anna Rudy

 

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem