Wydanie nr 38 z 2021 r. (2021-09-21)

KONKURSOWE PYSZNOŚCI

KONKURSOWE PYSZNOŚCI
W sobotę, 4 września w amfiteatrze w Kumowej Dolinie koło Chełma odbył się finał trzeciej edycji konkursu Kobieta Gospodarna Wyjątkowa, zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski w Lublinie.

Konkurs odbył się w kilku kategoriach, wzięło w nim udział 308 KGW i stowarzyszeń - ponad 1000 osób. Panie przygotowały 1078 potraw, ciast i serwet, które były oceniane przez komisje konkursowe podczas półfinałów w Chełmie, Zamościu, Białej Podlaskiej i Lublinie, a także finału wojewódzkiego.
Sukcesy w finale wojewódzkim odniosły panie z KGW z naszego regionu. W kat. „potrawa z wykorzystaniem ziół" I miejsce - za kaczkę faszerowaną kaszą w warzywach zajęło KGW Wilków Orliki (gm. Werbkowice), II miejsce - za hałajdę z ziołowymi fajerczakami Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych Activum w Starym Zamościu, wyróżnienie - za kaczkę nadziewaną po staropolsku z ziołami - KGW Zakręcie (gm. Krasnystaw). Radość była tym większa, że w kat. „rękodzieło - serweta inspirowana tradycją", nagrodę specjalną, za bieżnik serwetowy, otrzymało Stowarzyszenie Twórców Ludowych z pow. krasnostawskiego. Serwetę zrobiła członkini KGW Zakręcie, Anna Krzyżanowska.
W kat. „ciasto jak dawniej" I miejsce za ciasto z bitą śmietaną „9 tafli" otrzymało KGW w Dereźni Solskiej, II miejsce - za sernik z sosem malinowym - KGW w Siemierzu, a wśród wyróżnionych znalazły się panie z KGW Aleksandrów II za makowiec Gosi. W rozmowie z TZ podkreślały, że gratulacje należą się także KGW Aleksandrów I, z którym ściśle współpracowały.
Tak jak w poprzednich latach, honorowy patronat nad wydarzeniem objęła małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda, a zwyciężczyniom gratulowali m.in. wicepremier Jacek Sasin, posłanki Beata Mazurek i Anna Dąbrowska-Banaszek, a także marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Kto ciekaw, jak smakują nagrodzone dania i ciasta - mamy przepisy.

 

Hałajda z ziołowymi fajerczakami Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych Activum w Starym Zamościu

Składniki na hałajdę: młode listki hałajdy (łobody) i pokrzywy, czosnek, szczypiorek, koperek, śmietana sól pieprz, ewentualnie 2 łyżki mąki do zagęszczenia.
Przyrządzamy tak, jak szpinak: listki blanszujemy, przyprawiamy, zaciągamy śmietaną, zagęszczamy mąką.
Z wody, mąki i ziół zagniatamy ciasto jak na pierogi. Rozwałkowujemy cienko, kroimy na trójkąty. Tak przygotowane fajerczaki pieczemy albo na fajerkach kuchni starego typu, albo na rozgrzanej patelni bez tłuszczu.
Podajemy z hałajdą.


Kaczka nadziewana po staropolsku z ziołami KGW Zakręcie

Składniki: kaczka (ok. 2,2 kg). Na farsz: 3/4 szkl. kaszy gryczanej, 600 g mięsa drobiowego mielonego, 2 jabłka kwaskowate twarde, 5 jaj, kilka większych kawałków prawdziwków suszonych, 2 łyżki masła, 2 cebule większe, 3 ząbki czosnku, zioła: 2-3 łyżeczki majeranku, po 1/2 łyżeczki tymianku, rozmarynu, estragonu, papryki słodkiej i ostrej, sól i pieprz do smaku. Na marynatę: 2 łyżeczki soli, 2 łyżeczki majeranku, po 1/2 łyżeczki tymianku, rozmarynu, estragonu, papryki słodkiej i ostrej, 2 łyżki oliwy.  
Dodatkowo: 3 jabłka kwaskowate twarde bez gniazd nasiennych, pokrojone ze skórką na spód naczynia żaroodpornego.

Z oczyszczonej i umytej kaczki wyjąć kości uważając, żeby nie przeciąć skóry na grzbiecie. Odciąć nadmiar skóry z szyi. Kaczkę natrzeć marynatą, włożyć do naczynia żaroodpornego (jeszcze bez jabłek), wstawić na kilka lub kilkanaście godzin do lodówki.
Kaszę ugotować na półtwardo z niewielką ilością startych warzyw (marchew, pietruszka, seler, por), wystudzić. Cebulę zeszklić na patelni, dodać starty czosnek, smażyć jeszcze 2 minuty. Prawdziwki ugotować, drobno pokroić, jabłka pokroić w kostkę. Połączyć, wyrobić farsz na gładką masę.
Kaczkę wypełnić farszem, spiąć wykałaczkami. Położyć w naczyniu żaroodpornym na jabłkach. Piec w temp. 200 st. C pod przykryciem ok. 2 godzin, a następnie dopiec ok 30-40 min w temperaturze 175 st. C bez przykrycia, co 15 min. polewając wierzch wytapiającym się tłuszczem.

Kaczka faszerowana z kaszą KGW Wilków Orliki

Składniki: kaczka, 3 ząbki czosnku, 2 torebki kaszy, 2-4 jabłka, 2 cebule, 2 marchewki, 1 kg mięsa, 1 opakowanie śliwek suszonych, 1 pietruszka, 1 por, zioła: kurkuma, ziele angielskie, czosnek, kilka liści laurowych, sól.

Kaczkę umyć, pozbawić kości. Natrzeć przyprawami, odstawić w chłodne miejsce na 12 godzin.

Ugotować kaszę. Gdy ostygnie, dodać zmielone mięso, 3 jajka, namoczone wcześniej w wodzie śliwki, przyprawić. Nadziać kaczkę, spiąć ją i włożyć do brytfanny. Obłożyć z zewnątrz warzywami i jabłkami.
Piec w temp. 180 st. C przez ok. 1,5 godz.

Ciasto z bitą śmietaną „9 tafli" KGW w Dereźni Solskiej

Składniki (na 2 ciasta): 0,5 l śmietany wiejskiej kwaśnej, 2 łyżeczki sody, 9 jajek, 3.4 kostki margaryny, 10 dag smalcu, 0,5 l cukru, mąki - ile „zajmie" (ok. 2 kg).
Do przełożenia: 1 l słodkiej śmietanki (30 lub 36 proc.), cukier, olejek cytrynowy, sok z cytryny.

Ze składników zagnieść ciasto. Podzielić je na 18 równych części, każdą cieniutko rozwałkować na blaty o wym. ok. 25 na 45 cm. Piec 15-20 minut w temp. 180 st. C.

Gdy ostygną, posmarować każdy blat bitą śmietaną z cukrem. Chwilę zostawić, by ciasto lekko zmiękło, potem złożyć 2 ciasta każde po 9 blatów. Przycisnąć od góry deską, przechowywać w lodówce.

Sernik z sosem malinowym KGW w Siemierzu

Składniki: 1 kg sera, 1 masło, 40 dkg cukru, 8 jajek, 2 łyżki mąki ziemniaczanej.
Ser zemleć trzykrotnie. Masło zmiksować z cukrem, dodać żółtka, mąkę i ser, wyrobić Na koniec delikatnie wmieszać w tę masę ubite na sztywno białka. Piec 1 godz. w temp. 200 st. C.
Sos malinowy: maliny zagotować z cukrem, na koniec przetrzeć przez sitko, żeby się pozbyć pestek, ostudzić.

Makowiec Gosi KGW Aleksandrów II

Składniki: 45 dkg maku, 1/5 kostki masła, 9 łyżek kaszy manny, 1,5 szkl. cukru, 60 dkg startych jabłek, 9 jajek (oddzielić żółtka od białek), rodzynki.

Mak sparzyć, przekręcić przez maszynkę. Masło utrzeć z cukrem i żółtkami. Dodać mak, jabłka, kaszę, namoczone rodzynki. Na koniec delikatnie wmieszać białka, ubite na sztywną pianę. Piec w temp. 180 st. C przez ok. 1 godz.

Polewa: 0,5 margaryny, 3 łyżki cukru, 3 łyżki kakao, 3 łyżki gęstej śmietany, 1 łyżeczka żelatyny. Margarynę zagotować z cukrem, dodać kakao i śmietanę. Na koniec dodać rozpuszczoną w niewielkiej ilości wody lub mleka żelatynę.

Zebrała mm

 

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem