Wydanie nr 34 z 2021 r. (2021-08-24)

DARY LASU

DARY LASU
Fot. zyciezaczynasiewkuchni.blogspot.com
Pogoda w ostatnim czasie sprzyja udanym wypadom na grzyby, a specjaliści przewidują, że prawdziwy wysyp płodów leśnego runa dopiero przed nami. Tym, którzy nie do końca wiedzą jak spożytkować zawartość uginających się koszy, proponujemy kilka receptur na obiady z grzybami w roli głównej. W sezonie warto wykorzystać świeże grzyby, a zimą posiłkować się suszonymi lub mrożonymi. Przepisami podzieliła się z nami Angelika Kasiak, miłośniczka kulinariów, blogerka, puławianka i mamy Jasia i Oli, która na co dzień udowadnia, że życie zaczyna się w kuchni! Więcej jej przepisów można znaleźć na blogu: zyciezaczynasiewkuchni.blogspot.com. Polecamy.

Smażone pierożki z farszem z borowików

Składniki na ciasto: 500 g mąki pszennej, 1 jajko, pół płaskiej łyżeczki soli, 1 szklanka wody letniej. Składniki na farsz: świeże lub suszone borowiki (ok. 2 kg świeżych lub 200 g suszonych), 1 cebula, 1 łyżka bułki tartej, sól, pieprz, łyżka masła, pęczek natki pietruszki. Dodatkowo potrzebujemy ok. 500 ml oleju do smażenia.  

Wykonanie: Mąkę przesiewamy na stolnicę, w środku robimy dołek do którego wlewamy wodę, wbijamy jajko, dodajemy sól. Zagniatamy ciasto. Farsz: Grzyby gotujemy około 30 minut. Ugotowane odcedzamy i mielimy w maszynce lub malakserze. Dodajemy sól, pieprz, bułkę tartą, jajko. Mieszamy. Na maśle podsmażamy cebulę, następnie dodajemy nasz farsz grzybowy i smażymy razem na wolnym ogniu przez 10 min. Studzimy. Przygotowane ciasto wałkujemy bardzo cienko, wykrawamy kółka, nakładamy farsz, a następnie zlepiamy pierogi. Ich kształt zależy tylko od waszych umiejętności, każde będą idealne: jeśli chcemy uzyskać kształt trójkąta z ciasta należy wykroić kwadraty, a następnie zlepić je. Pierogi wrzucamy po kilka na rozgrzany olej, smażymy z obu stron na złoty kolor.

 

Makaron w sosie z podgrzybków z polędwiczką wieprzową 

Składniki: 500 g polędwiczki wieprzowej, ok. 300 g świeżych lub mrożonych grzybów, 200 ml śmietanki kremówki, 1 duża cebula, świeże zioła po 3 gałązki tj. tymianek i rozmaryn, pół główki polskiego czosnku, 2 liście laurowe, 3 kulki ziela angielskiego, sól, pieprz, oliwa do zamarynowania polędwiczki, 1 łyżka masła, 200 g makaronu spaghetti, 1 łyżka pudru z suszonych grzybów. 

Wykonanie: Polędwiczkę marynujemy w oliwie, liściach laurowych, w kulkach ziela angielskiego, rozmarynie, tymianku oraz w kilku ząbkach czosnku (przez co najmniej 2 godziny). Grzyby wrzucamy na wrzątek, obgotowujemy i odsączamy. Cebulę i 2 ząbki czosnku siekamy w kostkę. Grzyby, cebulę i czosnek podsmażamy. Zalewamy około 300 ml wody, dodajemy liścia laurowego, ziele angielskie, świeży tymianek i gotujemy 15 minut. Zdejmujemy z ognia, przelewamy do miksera lub blendujemy ręcznym blenderem na gładki krem. Sos doprawiamy solą i pieprzem oraz śmietanką. Gotujemy makaron spaghetti al dente. Zamarynowaną polędwiczkę podsmażamy na oliwie z każdej strony na rumiano. Zdejmujemy z ognia (najlepiej przełożyć na deskę do krojenia na ok. 15 minut, by odpoczęła). Po tym czasie kroimy mięso w plastry ok. 1,5 cm. Układamy na tej samej patelni na której była smażona polędwiczka i smażymy po kilka minut z każdej strony. Polędwiczkę podajemy z ugotowanym makaronem i sosem grzybowo-śmietanowym. Całość możemy wykończyć pudrem z suszonych grzybów i udekorować świeżymi ziołami.

 

Tarta kurkowa z pietruszką i serem 

Składniki na kruche ciasto ziołowe: 200 g pszennej mąki, szczypta soli, 150 g masła, 3 łyżki wody, 1 łyżka zmieszanych suszonych ziół (oregano, bazylia, tymianek, rozmaryn, natka pietruszki) lub 2 łyżki świeżych ziół. Nadzienie tarty: 250 g kurek, 100 g sera bursztyn, 2 jajka, 1 opakowanie sera ricotta, sól, pieprz, pęczek natki pietruszki. 

Wykonanie: Składniki ciasta łączymy ze sobą w misce lub na stolnicy, wyrabiamy kilka minut, a następnie owijamy folią i wkładamy do lodówki na co najmniej pół godziny. Ciasto po wyjęciu z lodówki cienko wałkujemy na placek większy niż średnica formy na tartę, wykładamy nim równomiernie formę. Piekarnik nagrzewamy do 190 st. C. Spód do tarty pieczemy przez ok. 25 minut na lekko złoty kolor. Wyjmujemy z piekarnika. Jajka miksujemy z ricottą i 200 g kurek na gładką masę. Dodajemy sól, pieprz i dużo natki pietruszki. Masę jajeczną wykładamy na ciasto, na wierzch układamy 50 g kurek. Całość posypujemy startym serem bursztyn i natką pietruszki. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 190 st. C na 25 minut.

 

Zupa krem z grzybów

Składniki: 1,5 litra bulionu warzywnego lub mięsnego, 250 g prawdziwków, 250 g podgrzybków, 1 cebula, 2 łyżki masła, 100 ml słodkiej śmietany 18 proc., 1 łyżka posiekanej natki pietruszki, 2 gałązki świeżego tymianku, sól i pieprz do smaku. Dodatkowo: olej lniany i groszek ptysiowy.

Wykonanie: Drobno posiekaną cebulę podsmażamy na maśle do miękkości, a następnie dodajemy do nich oczyszczone i pokrojone w kostkę grzyby. Smażymy przez kilka minut, podlewamy odrobiną bulionu, dusimy 10 minut. Do grzybów dodajemy resztę bulionu, pietruszkę, tymianek, sporą szczyptę soli i pieprzu. Gotujemy na niewielkim ogniu przez około 10 minut, po czym miksujemy na gładki krem. Dodajemy śmietanę i ponownie zagotowujemy. Podajemy z groszkiem ptysiowym oraz olejem lnianym.

 

Śmietanowa zupa kurkowa

Składniki: 2 łyżki masła, 1 cebula, 200 g kurek, 4 ziemniaki, 1 marchewka, 1 litr bulionu, 2 łyżki posiekanego koperku, 100 ml śmietanki 30 proc. 

Wykonanie: W garnku na maśle szklimy pokrojoną w kosteczkę cebulę i dodajemy oczyszczone kurki. Smażymy kilka minut, mieszając co jakiś czas. Podlewamy bulionem. Dodajemy obrane i pokrojone w kostką ziemniaki oraz marchewkę. Gotujemy do miękkości ziemniaków. Na koniec dodajemy koperek, doprawiamy solą i świeżo zmielonym pieprzem. Wlewamy śmietankę, doprowadzamy do wrzenia i, od tego momentu gotujemy 5 minut.

 

Oprac. jn

 

 

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem