Wydanie nr 5 z 2021 r. (2021-02-03)

Rekonstrukcje stomatologiczne

Rekonstrukcje stomatologiczne
W zamojskiej Przychodni Stomatologicznej „edentika” oprócz stałej kadry doświadczonych dentystów przyjmują lekarze z Warszawy, którzy dla naszego regionu umożliwiają dostęp do wysokiej specjalistki i pełnych możliwości kompleksowej stomatologii.

Dr n. med. Edyta Jaworska jest specjalistą chirurgii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej i na co dzień pracuje w Klinice Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doktor Jan Nikodem Perek prowadzi sieć przychodni specjalistyczno-implantologicznych Dental Fraternity w Warszawie.

Dziś porozmawiajmy z dr. n. med. Edytą Jaworską, o urazach i rekonstrukcjach kości i nowotworach.

Kiedy idziemy do stomatologa, a kiedy do chirurga szczękowo- twarzowego?

Do stomatologa powinno się przychodzić co pół roku, na wizyty kontrolne i przegląd zębów. Również z bólem zęba najpierw zgłaszamy się do stomatologa, żeby zobaczył, czy ząb nadaje się do leczenia, czy trzeba go usunąć. Jeśli stomatolog uzna, że jest potrzebna ingerencja ze strony chirurga szczękowo-twarzowego, wówczas zgłaszamy się do tego specjalisty.

Czy potrzebne jest skierowanie?

W przypadkach ostrych typu ropnie czy złamania pacjent może przyjść bez skierowania, natomiast na wizyty planowe skierowanie będzie potrzebne. Jeżeli jest to wizyta lub konsultacja prywatna to skierowanie nie jest wymagane.

U dzieci często dochodzi do złamania, wybicia wyrostków zębowych. Co wtedy robić?

Najlepiej udać się do placówki specjalistycznej, gdzie jest możliwość wykonania diagnostyki radiologicznej i badania specjalistycznego. Podczas takiej wizyty chodzi o to by zobaczyć, czy pacjent ma złamania tylko zębów, czy to może złamanie wyrostka, żuchwy, czy kości szczęki. Jeżeli okaże się, że są złamania w obrębie kości, to najlepiej, żeby dzieckiem zajął się chirurg szczękowo-twarzowy.
W przypadku małych dzieci, jak również tych, które bardzo się boją i nie dadzą sobie nic zrobić może się okazać konieczne wykonanie zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Możemy to np. wykonać w przychodni „edentika" w której pracuje specjalista-anestezjolog i takie zabiegi wykonywane są często.

Chirurg szczękowo-twarzowy zajmuje się nie tylko urazami.

Tak. Wykonuję zabiegi rekonstrukcji kości, kiedy mamy deformacje kostne lub ubytki kostne, zwłaszcza przed uzupełnieniem protetycznym, implantologicznym. Zajmuję się również wadami szczękowo-twarzowymi, chorobami zatok szczękowych, stawów skroniowo- żuchwowych, ślinianek, leczeniem chirurgicznym nowotworów.

Jakie problemy zdrowotne mogą występować w obrębie twarzoczaszki?

Najczęstsze problemy to stany zapalne oraz urazy. W obrębie twarzo-czaszki dość częstym schorzeniem są również torbiele. Trzeba je usunąć, bo będą się powiększały. Jeżeli torbiele pojawiają się w kościach to wtedy poprzez produkcję płynu dochodzi do rozprężającego wzrostu i dalej poprzez ucisk na kość dochodzi do jej zaniku. Torbiel powiększa się na coraz większym obszarze i może to grozić złamaniem kości np. żuchwy. Z czasem zmiany te mogą ulec zezłośliwieniom, ale dzieje się to rzadko. Najczęściej jednak powodują niszczenie kości tkanek sąsiednich. Podczas konsultacji w ostatnich miesiącach zaobserwowaliśmy bardzo duże zapotrzebowanie na tego typu specjalistyczne procedury w regionie Zamojskim. Poza torbielami mogą też występować guzy zębopochodne jak również nowotwory złośliwe.

Wspomniała pani też o rekonstrukcjach kości.

Rekonstrukcje mogą być wykonywane po usuniętych zębach, kiedy mamy dużą destrukcję kości lub po usunięciu torbieli i urazach. Mogą też służyć poprawie wyglądu zewnętrznego np. gdy po złamaniu kości szczęki doszło do nieprawidłowego zrostu. Również w przypadku planowanego leczenia implantoprotetycznego, odbudowy kostne są często wykonywane. Do tego celu najlepiej zastosować kość pochodzenia ludzkiego z banku tkanek albo zastosować własną kość pobraną z innych części ciała, najłatwiej z kresy skośnej, a przy dużych ubytkach z biodra.

Czy ból zęba może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi?

Jeżeli pacjent będzie długo chodził ze zniszczonym zębem to rzeczywiście może dojść do wystąpienia stanów zapalnych. Najczęściej jest to związane z lękiem pacjenta przed wizytą u dentysty. Wtedy rzeczywiście powikłania zapalne pod postacią najpierw zapalenia miazgi, później powstania zgorzelinowego rozpadu miazgi a w końcu ropni. Ropnie są to już stany niebezpieczne. Nieleczone mogą się dalej rozprzestrzeniać na inne części ciała np. do mózgu, czy klatki piersiowej. Nieleczone mogą również prowadzić do sepsy.


Dziękuję za rozmowę.















Materiał opracowany we współpracy z Partnerem.


 

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem