Wydanie nr 5 z 2021 r. (2021-02-03)

ZAMOJSKA LISTA PŁAC (CD.)

Płace w mundurach

Płace w mundurach
W kolejnym odcinku naszej listy płac zaglądamy do portfeli m.in. policjantów, strażaków, wojskowych, pograniczników, leśników czy funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej. Praca w służbach mundurowych jest stabilna, stwarza możliwość rozwoju zawodowego, a co najważniejsze jest dość dobrze płatna. I, jak w każdej grupie budżetowej, mogą liczyć na dodatkową nagrodę roczną, dopłatę do wypoczynku, rożne dodatki i 30 dni urlopu. A po 25 latach służby (wcześniej po 15) mogą przejść na emeryturę.

Ostatnio zarobki w służbach mundurowych zaczęły rosnąć. Bo praca w mundurze najczęściej oznacza ratowanie ludzkiego życia, dbanie o bezpieczeństwo i służbę 24 godziny na dobę. W czasie pandemii te służby miały więcej pracy. Stąd podwyżki doczekali się np. strażacy, wojskowi i o 500 zł policjanci (ci z oddziałów prewencji więcej). Ich wynagrodzenia regulują przepisy resortowe.
W tej części listy płac ujęliśmy także zarobki w sądownictwie (na dane z prokuratury wciąż czekamy). Wynagrodzenie sędziów w Polsce reguluje ustawa „Prawo o ustroju sądów powszechnych". określająca przede wszystkim pensję zasadniczą. Jej wysokość w 2021 r. to 2-3krotność średniej płacy z II kwartału 2019 r. (wyniosło 4839,24 zł brutto). Mnożniki pensji zasadniczej wynoszą od 2,05 do 3,23. Wysokość mnożnika dla sędziów w poszczególnych rodzajach sądów jest określona w prawie.
Jadwiga Hereta, Anna Rudy

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem