Wydanie nr 42 z 2020 r. (2020-10-21)

Zakazy ruchu dla ciężarówek – często zadawane pytania

Na terenie całego kraju obowiązują określone przepisami ograniczenia w ruchu drogowym. Dotyczą one pojazdów o masie przekraczającej 12 ton. Dla firm świadczących usługi transportowe regulacje te nie zawsze są jasne. Jakie wątpliwości pojawiają się najczęściej? Czy ograniczenia dotyczą wszystkich świąt państwowych i dni ich poprzedzających?

Zgodnie z ustawą, ograniczenia w ruchu pojazdów ciężarowych obowiązują w święta państwowe w godzinach od 8 rano do 22. Są to następujące święta: 1 stycznia, czyli Nowy Rok, Niedziela Wielkiej Nocy, Poniedziałek Wielkiej Nocy, 1 maja - Święto Pracy, 3 maja - Święto Państwowe, 31 maja Zielone Świątki, Boże Ciało, 15 sierpnia - Wniebowzięcie, 1 listopada - Dzień Wszystkich Świętych, 11 listopada - Dzień Niepodległości, 25 grudnia - Boże Narodzenie, a także 26 grudnia - Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia. Wszystkie terminy oprócz Bożego Ciała i Wielkanocy są stałe. Zakaz nie dotyczy Święta Trzech Króli. W dni poprzedzające święta ograniczenie obowiązuje w godzinach: od 18 do 22. Jednak tu także przewidziano wyjątki. Są to: Wigilia poprzedzająca Boże Narodzenie oraz Sylwester.

Jakie są pozostałe zakazy ruchu ciężarówek?

Firma transportowa musi pamiętać o tym, że ograniczenia w ruchu nie dotyczą wyłącznie świąt. Również w czasie wakacji pojazdy o masie całkowitej przekraczającej 12 ton nie mogą poruszać się po drogach w godzinach największego natężenia ruchu. Okres ten liczony jest od pierwszego piątku przypadającego po zakończeniu roku szkolnego, do ostatniej wakacyjnej niedzieli. Zakaz obowiązuje w piątki od 18 do 22, w soboty od 8 rano do 14 oraz w niedziele od 8 do 22. Dodatkowo kierowcy muszą liczyć się z ograniczeniami nakładanymi przez poszczególne miasta. W Warszawie, Wrocławiu, Toruniu i wielu innych miejscowościach wprowadzono zakaz wjazdu ciężarówek. Z tego powodu konieczny jest objazd miasta, co może przełożyć się na wydłużenie czasu jazdy. W przypadku konieczności wjazdu do danej miejscowości niezbędne jest uzyskanie zezwolenia wydawanego przez Miejski Zarząd Dróg i Mostów.

Czy są wyjątki od zakazu ważne dla firm transportowych?

Ustawodawca przewidział wiele wyjątków od zakazów. Jednym z nich jest sytuacja, w której kierowca pojazdu o masie powyżej 12 ton powraca z zagranicy, by zakończyć przewóz drogowy lub jedzie do odbiorcy przewożonego ładunku, mającego siedzibę w naszym kraju.
Kolejnym wyjątkiem jest ciężarówka wjeżdżająca do kraju, jeśli przekroczyła granicę poza godzinami obowiązującego zakazu i znajduje się w odległości do 50 km od niej. Dotyczy to również pojazdów oczekujących na granicy na wjazd do kraju.
Istotnym dla firm transportowych wyjątkiem jest również przejazd pustej ciężarówki, jadącej po załadunek, a także powracającej z rozładunku.
Spośród wielu wymienić należy także przewóz żywych zwierząt, a także artykułów żywnościowych i szybko psujących się.
Więcej informacji o wyjątkach od zakazu znaleźć można na stronie: https://www.ocrk.pl/.

Do przestrzegania wszystkich ograniczeń w ruchu drogowym dla ciężarówek niezbędne jest planowanie trasy z wyprzedzeniem i uwzględnieniem terminów zakazów. Zapraszamy także do zapoznania się również z inną publikacją: Transport ponadgabarytowy - czym się charakteryzuje? Co musisz o nim wiedzieć?.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Artykuł Partnera

Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem