Wydanie nr 43 z 2019 r. (2019-10-23)

STARY LIPOWIEC: Pamięci wymordowanych mieszkańców podczas II wojny światowej

Pomnik pamięci wymordowanych w czasie II wojny mieszkańców i innych ofiar niemieckich represji stanął na placu przy świetlicy w Starym Lipowcu (gm. Księżpol). Obelisk został odsłonięty 20 października.

Obchody rozpoczęły się mszą św. w kościele filialnym pw. św. Jadwigi Królowej w Lipowcu Starym. Dalsza część uroczystości, połączona z ceremoniałem wojskowym, odbyła się na placu przed świetlicą wiejską. Tu nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika upamiętniającego wymordowanych mieszkańców Lipowca Starego. Odbył się też apel poległych. Uroczystości zakończyło złożenie wieńców i zapalenie zniczy przy pomniku.

Z napisu znajdującego się na tablicy pamiątkowej dowiadujemy się, że 2 października 1943 r. gestapo spędziło mieszkańców obu Lipowców na plac przy szkole. Żandarmeria dysponowała spisem ludności. Wyczytano 8 osób (Jan Bielak, Józef Borowiec, Antoni Bździuch, Wojciech Bździuch, Jan Gaca, Stanisław Torba, Antoni Wojtyła) wywołano ich przed tłum, po czym poddano torturom. Zmaltretowanych ludzi powiązano powrozami, zabierając ich do Księżpola na posterunek, następnie na Zamek Lubelski. Nigdy nie powrócili.

Ponadto pierwsza masowa akcja pacyfikacyjno-wysiedleńcza miała miejsce 17 czerwca 1943 roku. Potem były jeszcze dwie. Do obozów koncentracyjnych oraz na roboty przymusowe do Niemiec wywieziono około 120 osób.

Jest też informacja o rodzinie Kusiaków, ofiarach II wojny światowej. W czasie okupacji Kusiakowie ukrywali Żydów. Gdy żandarmi dowiedzieli się o tym podpalili dom. Osoby, które były w środku spłonęły żywcem.

Obelisk został ufundowany ze środków projektu "Czuwamy! Pamiętamy" Fundacji Orlen Dar Serca. 

 

Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem