Wydanie nr 6 z 2021 r. (2021-02-10)

Jak pozbyliśmy się śladów po zaborcach

CARSKIE SYMBOLE

CARSKIE SYMBOLE
Fot. wikipedia.org/MaKa
Zamość przez 102 lata znajdował się pod zaborem rosyjskim, wliczając w to również okres konstytucyjnego Królestwa Polskiego (1815-1830). W tym czasie zaborca pozostawił w mieście wiele śladów swojej obecności. Wyrażały się one, tak jak i w innych częściach zaboru, m.in. w przebudowanych lub postawionych na wzór rosyjski budynków i cerkwi, poprzez umieszczone na bramach twierdzy symbole carskie, skończywszy na tablicach pamiątkowych i szyldach w języku rosyjskim.

Zasadniczą zmianę tego stanu rzeczy przyniósł okres I wojny światowej i pierwsze lata odrodzonej Polski.

Pierwsza derusyfikakcja

Pierwsze akcje usuwania śladów obecności rosyjskiej na ziemiach polskich podjęły władze niemieckie i austro-węgierskie na terenach zajętych przez ich armie w 1915 r. Już na początku października tego roku na terenach Lubelszczyzny zajętych przez Austriaków, zakazano używania języka rosyjskiego w szkołach, urzędach i życiu publicznym. Jednocześnie nakazano usunięcie rosyjskich napisów z szyldów, sklepów i drogowskazów. 

Jacek Feduszka

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem