Wydanie nr 5 z 2021 r. (2021-02-03)

50 lat temu zapadła decyzja o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie

SYMBOL NIEPODLEGŁEJ POLSKI

SYMBOL NIEPODLEGŁEJ POLSKI
Zamek Królewski w Warszawie jest jednym z najważniejszych historycznych obiektów w Polsce. Ta barokowo-klasycystyczna budowla pełni dziś funkcje muzealne i reprezentacyjne. Od początku swojego istnienia była siedzibą najwyższych władz: do XVI w. rezydencją książąt mazowieckich, a za panowania Zygmunta III siedzibą króla, Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej.

Początki zamku sięgają XIV w. Uprzednio stał tam drewniano-ziemny gród. W 1313 r. zaczęto stawiać gotycką murowaną wieżę, a następnie ceglaną siedzibę książąt mazowieckich, tzw. Dom Wielki. Zasadniczą przebudowę zamku rozpoczął król Zygmunt August po 1569 r. Powstał wówczas Nowy Dom Królewski, w którym znalazły się apartamenty króla. Kolejną rozbudowę, trwająca 20 lat na przełomie XVI i XVII w. przeprowadził król Zygmunt III, który w 1596 r. podjął decyzję o przeniesieniu stolicy kraju z Krakowa do Warszawy.
Zamek był wielokrotnie grabiony i dewastowany przez najeźdźców: brandenburskich, szwedzkich, rosyjskich i niemieckich. W drugiej połowie XVIII w. artyści zatrudnieni przez króla Stanisława Augusta m.in. Jan Christian Kamsetzer, Marcello Bacciarelli i Dominik Merlini, przebudowali wnętrza komnat zamkowych, tworząc m.in. apartamenty: Wielki i Królewski.
Jacek Feduszka
Fot. Marcin Białek

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Staszek z Browarnej 2021-02-07  11:02

Obecnie nie mówi się , że Edward G. postanowił odbudować Zamek Królewski .

historyk 2021-02-03  11:45

Do dzisiaj nie wiem, jakie są dowody na to, że ZygmuntIII Waza podjął decyzję o przeniesieniu stolicy do Warszawy w 1596r.? Przecież tak naprawdę w Warszawie osiadł dopiero po powrocie spod Smoleńska w 1611r.

zibi 2021-02-03  10:59

Do naszych czasów Zamek Królewski w historycznej postaci nie przetrwał, bo zniszczyli go barbarzyńsko hitlerowcy podczas Powstania Warszawskiego. W latach 70. XX wieku został odbudowany jako symbol Polskości, w czym uczestniczyło wielu mieszkańców Zamojszczyzny pracą lub wsparciem finansowym

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem