Wydanie nr 48 z 2015 r. (2015-12-02)

ROZMOWA TYGODNIA z dr. Andrzejem Kassenbergiem, fundatorem Instytutu na rzecz Ekorozwoju, ekspertem Koalicji Klimatycznej

GROŻĄ POWODZIE I SUSZA

 

- W Paryżu rozpoczął się Szczyt Klimatyczny, uczestniczy w nim 195 państw. Jakie ma pan oczekiwania?

 

- Życzyłbym sobie, aby na rok 2050 wyznaczono konkretny, wiążący wszystkie kraje cel: znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Dobrze, by ustalono cele pośrednie co pięć lat tak, aby można byłoby weryfikować postępy w tym zakresie. Dotyczy to ogólnej emisji, jak i poszczególnych krajów. Bardzo ważna jest wiarygodność przekazywanych informacji o emisji obecnie - i deklarowanej w przyszłości. Jakie to ważne, świadczy ostatnia afera z Volkswagenem. Chciałbym, aby zaproponowana ścieżka ograniczenia emisji doprowadziła do pełnej redukcji emisji gazów cieplarnianych do końca obecnego wieku, a może wcześniej.

 

- To jest możliwe?

 

- Możliwe. Z tym, że to, oczywiście, nie jest przedmiotem obecnie tworzonego porozumienia. Jego zadaniem jest wyznaczenie celów na lata 2030 i 2050. Jednocześnie uczestnicy szczytu debatują także nad tym, jak sprawić, by do krajów słabo rozwiniętych trafiało obiecane wcześniej 100 mld dolarów rocznie. Te pieniądze są na to, żeby owe kraje nie szły tą ścieżką rozwoju, co my: przyczyniającą się do wzrostu emisji. Wiąże się to również ze stworzeniem godziwych warunków życia dla ludzi w krajach biednych, które w bardzo silnym stopniu dotykają i będą dotykały zmiany klimatu. Zasadniczo zmniejszy się wówczas presja na uchodźstwo. To także problem moralny, na co zwraca uwagę papież Franciszek. W Syrii w latach 2006 – 2011 był wielka susza, która obok innych spraw, przyczyniła się do migracji.

Rozmawiała Małgorzata Mazur

 

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Stanisław z Kilińskiego 2015-12-01  23:01

30% emisji gazów cieplarnianych pochodzi z naturalnych źródeł takich jak: wulkany ,zwierzęta, oceany , zbiorniki wody słodkiej i tereny podmokłe.Np. na dnie oceanów znajdują się ogromne pokłady metanu w postaci hydratów (lód metanowy) który uwalnia się samoczynnie utleniając się do dwutlenku węgla za pomocą mikro bakterii . Produkcja żywności przez człowieka , np.pola ryżowe emitują duże ilości metanu który jest bardzo odpowiedzialny za zwiększenie efektów cieplarnianych . Mało się mówi o odbudowie lasów które są magazynami CO2 . Każdy mieszkaniec tej Ziemi który porusza się swoim samochodem z napędem spalinowym powinien posadzić ... co roku 10 drzew .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem